Parfémová recenzia: Dior Dolce Vita EdT

Dior Dolce Vita

Predstavte si parfém, ktorý je postavený na orientálnom základe vzácnych driev s gurmánskym srdcom z vanilky, škorice a kardamómu. Bojíte sa, že by na vás bol parfém Dior príliš sladký alebo staromódny? Bola by vám jeho dlhá výdrž skôr na obtiaž, alebo by ste ju uvítali? A mali by ste odvahu ho nosiť nielen uprostred zimy, ale aj v lete? Dior Dolce Vita z dnešného pohľadu nie je žiadna mušia váha, zároveň však nezaprie svoj pôvodný charakter vône pre mladé, optimistické ženy s chuťou do života. Niet sa čoho báť – tento Dior parfém z vás matrónu neurobí.

Mladistvá aj sofistikovaná

Dolce Vita síce nesie meno slávneho Felliniho filmu zo samého začiatku 60. rokov, v skutočnosti sa však zrodil oveľa neskôr. V roku 1994 ho Dior uviedol na trh ako iskrivú a žiarivú vôňu pre ženu, ktorá má dvadsať a trochu, má chuť na niečo trochu opulentného, ale nechce zapierať svoj vek alebo sa maskovať za niekoho, kým nie je. Svojím charakterom sa Dolce Vita trochu podobá staršej vôni Féminité du Bois, ktorú jej tvorca Pierre Bourdon navrhol pre značku Shiseido. V prípade Sladkého života však Bourdon trochu ubral na korenitosti a naopak, nešetril tým, čo tomuto parfému dodáva jeho hlavný rys: vanilkou.

Dolce Vita

Vanilkové vône sú obľúbené už od zlatých čias parfumérstva, stačí si spomenúť napríklad na revolučný Shalimar, s ktorým Guerlain prišiel v roku 1925. V posledných zhruba desiatich rokoch však vanilka trochu ustúpila v prospech kvetín a ovocia a nájdeme ju omnoho skôr v telových alebo kúpeľových produktoch. Je to, samozrejme, škoda, pretože gurmánske tóny majú schopnosť nielen upokojovať a zlepšovať náladu, ale aj efektívne zvádzať. Lenže neskrývane vanilkový parfém je dnes často vnímaný ako príliš ťažký a odvážny, vystupujúci z radu sviežich a ľahkonohých toaletiek.

Aj Dior Dolce Vita je svojím zložením Eau de Toilette, jej výdrž a osobnosť sa však rovnajú hociktorej parfémovanej vode. Flakón v tomto prípade takmer dokonale zodpovedá obsahu: Parfém akoby bol uzamknutý v žltozlatom šperku, ktorý vďaka svojim oblým tvarom a brúsenému povrchu hádže odlesky na všetky strany. Napriek svojej sile je to vôňa hravá a veselá, s trochou smelosti a v úspornom množstve nositeľná aj na jar alebo v lete.

 parfém Dolce Vita

Parfém mnohých tvárí

Najväčšie prekvapenie a zároveň najmocnejšie kúzlo Dolce Vita sa však skrýva v jej schopnosti takpovediac zmeniť tvár. Vďaka santalu, cédru a ružovému drevu má totiž v sebe nečakane mužskú podstatu, ktorú si za normálnych okolností pravdepodobne nevšimnete. Mnohí muži potvrdzujú, že keď dali Dolce Vita šancu, ich okolie ju považovalo za sofistikovaný drevitý niche parfém pre pánov. To dokazuje, že vône nevnímame objektívne, nejde len o obyčajný čuchový vnem. Podstatnú úlohu hrá aj naša skúsenosť a pravidlá, ktoré máme v hlave zafixované. Keď nám niekto povie, že je parfém dámsky, vnímame jeho „jemnejšie“ tóny – a naopak, keď ho označí za pánsky, všímame si zemitejšie zložky.

Parfém Dior Dolce Vita tým pádom môže fungovať ako unisex, obzvlášť ak už máte v zbierke nejaké niche klasiky, ktoré väčšinou delenie na pánsku a dámsku kategóriu neriešia. Všetko je otázka osobného vkusu a štýlu. Dolce Vita bude skvelá pre každého, komu imponujú orientálne vonné kompozície, a pritom nechce seba alebo ostatných obťažovať niečím, čo by ešte hodinu viselo vo vzduchu ako dusivý oblak. Jej kvetinovo-ovocný začiatok s náznakom citrusov nepôsobí príliš presladene, parfém je od začiatku až do konca ako ľahká melódia, ktorú si radi pripomeniete každý deň.

Parfém Dior Dolce Vita

Za chladnejšieho dňa ju môžete nastriekať rovno na kožu, v teplejšom počasí stačí malé množstvo na vnútorný lem rukáva a výstrihu. Výsledný efekt by sa nemal zásadne líšiť, rozdiel bude skôr v tom, ako rýchlo vyprchajú vrchné tóny a ako dlho celá kompozícia vydrží voňať. Na zdôraznenie gurmánskych zložiek môžete skúsiť parfém navrstviť cez základ kvalitného vonného oleja s vanilkovou alebo korenenou arómou; dajte však pozor, aby vaša pokožka túto kombináciu zniesla bez podráždenia. Dior Dolce Vita je moderná klasika, z ktorej nie je potrebné mať strach – stačí len vedieť, ako na ňu.

Zuzana, notino.sk