Pleťové krémy - aký si vybrať?

V dnešnej dobe existuje nespočetné množstvo pleťových krémov a nie je preto ľahkou úlohou vybrať si. Kde vlastne pri výbere pleťového krému začať? A podľa akých kritérií vyberať? To všetko sa dočítate v nasledujúcich riadkoch, kde vám poradíme, aký typ krému bude pre vašu pleť ten pravý.

pletove kremy

Citlivá a suchá pleť

Najčastejším problémom v oblasti pleti býva jej nadmerná precitlivenosť, ktorú väčšinou sprevádza aj dehydratácia pleti. Dalo by sa povedať, že u dehydrovanej pleti začínajú všetky problémy. Suchšia pleť znamená väčšiu náchylnosť k tvorbe vrások, či tvorbe nepríjemných šupiniek. A ak je vaša pleť citlivá, môže to znamenať, že nie každý kozmetický prípravok bude pre ňu ten pravý. Naopak, tento typ pleti má sklony k podráždenosti, čo sa môže prejavovať najrôznejšími fliačiky či svrbením.

Aby ste zamedzili nadmernému vysychaniu pleti a zároveň predišli jej podráždeniu, vám najlepšie pomôžu najrôznejšie hydratačné krémy, ktoré sú špeciálne určené pre suchú a citlivú pleť. Je dôležité, aby ste sa vždy uistili, či je konkrétny prípravok naozaj určený pre váš typ pleti a predišli tak nechceným problémom.
Zároveň pamätajte, že vaša pleť potrebuje dostatočnú hydratáciu najmä počas dňa, kedy na ňu pôsobia predovšetkým UVA lúče, ktoré prestupujú cez mraky v každom ročnom období a spôsobujú to, že vaša pleť vysychá rovnako rýchlo, ako keby bola vystavená priamemu slnečnému žiareniu. Aj na tento fakt je vhodné pri výbere pleťového krému pamätať.

Ako na vrásky

Ako už sme už spomínali, tendenciu k tvorbe vrások majú predovšetkým ľudia so suchou pleťou. Aj tu teda platí, že základom úspechu v boji proti vzniku vrások je dostatočná hydratácia. Faktom je, že vznik vrások je ovplyvnený predovšetkým geneticky, a tak sa niektorým ľuďom môže tvorba vrások vyhýbať pomerne dlho. Avšak s postupujúcim vekom neunikne najmä mimickým vráskam nikto z nás. Dôvodom je predovšetkým elasticita pleti, ktorá sa s pribúdajúcim vekom postupne uvoľňuje a ďalej potom výrazná mimika, ktorá spôsobuje, že vrásky sa môžu vyskytnúť aj v mladosti. Najčastejšie oblasti vzniku vrások sú preto na čele, pod očami a okolo úst.
V boji proti vráskam teda platia tieto pravidlá: dostatočná hydratácia a pravidelná starostlivosť. Výrobky, ktoré účinne bojujú proti vráskam, sú napríklad tie, ktoré obsahujú aktívne látky magnézium a adenozín, ktoré pleť viditeľne vyhladzujú. To isté platí aj o prípravkoch obsahujúcich koenzým Q10, cenné kyseliny a kolagén. Odporúčame pravidelne používať nočné krémy, ktoré sú zamerané na regeneráciu pleti a zároveň krémy denné, ktoré pleť hydratujú.

Mastná pleť so sklonmi k akné

Problémy s akné nastupujú s obdobím puberty a bohužiaľ mnohokrát pokračujú ešte dlho potom. Rýchlo mastiaca sa pleť má k akné najväčšie sklony. Produkuje príliš mnoho kožného mazu, čo spôsobuje vysoký lesk pleti a predovšetkým zvýšenú tvorbu nepríjemných pupienkov. Základným pravidlom v boji proti akné je pravidelná starostlivosť o pleť, v ktorej hrajú pleťové krémy dôležitú úlohu.
Najlepším riešením je pravidelne používanie nočných pleťových krémov. Dôvodom je fakt, že predovšetkým počas noci mazové žľazy intenzívne produkujú maz a rozširujú póry. Je preto vhodné zamerať sa na prípravky, ktoré tieto póry nezanášajú a zároveň ich sťahujú. Počas dňa potom môžete používať hydratačný krém, ktorý je špeciálne určený pre pleť so sklonmi k akné.
Ďalej dbajte na to, že pri používaní make-upu a iných prostriedkov, pomocou ktorých zakrývate nedokonalosti pleti, často dochádza k intenzívnemu zanášaniu pórov. Preto sa snažte tomuto problému vyhnúť tým, že zvolíte denný zmatňujúci krém určený špeciálne pre problematickú pleť, ktorý kožný maz absorbuje a redukuje jeho produkciu.

Pleťové krémy môžu vašej pleti viditeľne pomôcť, avšak je dôležité vždy vyberať podľa typu vašej pleti. Ďalej pamätajte, že nielen pleťové krémy, ale predovšetkým aj to, aký životný štýl vediete (zloženie jedálnička, množstvo pohybu, stres, únava ...) má značný vplyv na vašu pleť.