Príčiny padania vlasov

Bojíte sa padania vlasov? Nie ste v tom sami. Vlasy však vypadávajú každému – napríklad po umytí ich môžete mať až o 300 menej. Zdravý človek má pritom približne stotisíc vlasov. Plešatenia sa môžete obávať až vo chvíli, keď spozorujete nadmerné padanie vlasov a zbierate chumáče vlasov nielen po umytí, ale kamkoľvek idete. Pravidlo, že prevencia je najlepšia liečba platí u vypadávania vlasov dvojnásobne. Príčiny rednutia vlasov môžu byť rôzne. Dôležitú úlohu tu hrajú vek, dedičnosť, životospráva a pravidelná starostlivosť o vaše vlasy.

padanie vlasov

Padanie vlasov u žien

U žien sa dá hovoriť skôr o rednutí vlasov, než o plošnom plešatení. Vlasy často vypadávajú na miestach ako sú kúty, spánky či na temene hlavy. Krátkodobé rednutie vlasov môže byť následkom stresu alebo nesprávnej životosprávy. Dôvodom dlhodobého padania vlasov potom často býva hormonálna nerovnováha, napríklad užívaním nevhodnej antikoncepcie si môžeme privodiť nemalé problémy s postupným rednutím vlasov. Prirodzená hormonálna nerovnováha nastáva napríklad pri kojení alebo v prechode. Padanie vlasov pri kojení obvykle prestáva hneď ako prestane žena kojiť, rast vlasov sa obnovuje a vlasy vyrastajú z pôvodných vlasových mieškov. Nadmernému vypadávaniu vlasov v prechode možno zabrániť používaním vhodných doplnkov výživy a špecifickou starostlivosťou o vlasy a vlasovú pokožku.

 

Padanie vlasov u mužov

U mužov je najbežnejšou príčinou padania vlasov hormonálny výkyv nazývaný Androgénna alopecia, ktorý vzniká nadmernou produkciou mužského pohlavného hormónu testosterónu. Medzi prvé príznaky patrí rednutie vlasov až malé lysiny. Pretože sa jedná o dedičnú záležitosť, je možné množstvo aj kvalitu vlasov ovplyvniť. Našťastie sa na trhu vyskytuje veľké množstvo kvalitných prípravkov, ktoré pri vypadávaní vlasov u mužov naozaj pomôžu.

Liečba padania vlasov

V prípade krátkodobého padania vlasov sa odporúča pozmeniť životosprávu, viac relaxovať a jesť potraviny bohaté na vitamíny - predovšetkým skupiny B.
Až patríte medzi tých, ktorých trápi nadmerné padanie vlasov, mali by ste venovať zvýšenú pozornosť každodennej starostlivosti o vlasy, najmä používať špeciálne prípravky proti vypadávaniu vlasov. Odporúčame používať séra s obsahom aminexilu, ktoré zabraňujú tvrdnutiu kolagénu. A to predovšetkým ako prevenciu proti vypadnutiu slabého vlasu. V kvalitnom prípravku proti vypadávaniu vlasov by tiež nemali chýbať zložky: Pro-keratín a polyphenol. Tieto látky posilňujú vlasy po celej dĺžke za pomoci aminokyselín a ďalších látok chránia korienky vlasov pred voľnými radikálmi.
Používaním celej rady vlasovej kozmetiky od šampónu po sérum proti vypadávaniu vlasov si zaistíte obnovu vlasovej štruktúry, vlasy budú pružnejšie a menej náchylné k padaniu. Tieto prípravky sa tiež starajú o citlivú pokožku hlavy, ktorá býva často v bežnej starostlivosti zanedbávaná.