RECENZIA: Niche parfém Chergui od Serge Lutens

Niche parfém Chergui z dielne francúzskej značky Serge Lutens je na poli parfémov tak trochu legendou. Po svojom uvedení na trh v roku 2005 si veľmi rýchlo získal srdcia kritikov aj milovníkov vôní. O jeho kvalitách jasne svedčí aj umiestnenie v hlasovaní na známom portáli Fragrantica, kde návštevníci Chergui zaradili medzi TOP 3 niche parfémy súčasnosti. Aj u nás sa Chergui stal jedným z najpredávanejších a najobľúbenejších niche parfémov vôbec. Preto je na mieste otázka, čím je tento parfém taký zaujímavý a prečo na seba púta toľkú pozornosť. Nedalo nám to a tak sme tento parfém vyskúšali. Radi by sme sa teraz s vami o naše dojmy z tohto parfému podelili.

Chergui

To, čo robí značku Serge Lutens tak výnimočnou, je podľa nás schopnosť interpretovať orientálne tradície s povestným francúzskym (a teda aj európskym) šarmom a eleganciou. Inak povedané, schopnosť priblížiť nám, bežným Európanom, orientálne vnímanie sveta. Samotný Serge Lutens strávil dlhý čas v Maroku a zrejme  práve odtiaľ pramení jeho skúsenosť so svetom, kde sa prelína viacero kultúr.

Názov Chergui označuje horúci a suchý vietor, ktorý vanie z púšte práve v Maroku a parfém s rovnomenným názvom sa toto téma pokúša interpretovať. A musím uznať, že sa mu to celkom dobre darí. K vytvoreniu tejto vône bol pozvaný aj Christopher Sheldrake – jeden z najtalentovanejších majstrov parfémov súčasnosti.

Aká je samotná vôňa Chergui?

Po prvej aplikácii parfému vás zasiahne prenikavá vlna sladkých a veľmi „hustých“ tónov, spomedzi ktorých dominujú predovšetkým med, sušené tabakové listy a niekde v pozadí aj ruže. Intenzívne vyniká vôňa gáfru, ktorý pripomína medicínske prostredie či dokonca arómu švédskych kvapiek, ale tento tón zhruba do 15 minút vyprchá.

Postupne sa začnú veľmi zreteľne odkrývať témy inšpirované samotnou púšťou - sucho, teplo a sladkosť. Vôňa sušených tabakových listov (ktorá ale nemá nič spoločné s vôňou cigaretového popola či tabaku do fajky), ktoré sú akoby poliate medom spolu s jedinečnou  vôňou  sena vytvára príjemný efekt tepla a sucha. Obecne počas celej doby pôsobenia parfému nepostrehneme ani žiadny náznak akejkoľvek vlhkosti. Pocit sucha ešte viac umocňuje čoraz silnejšie vystupujúca púdrovitosť kosatca, ktorý celú kompozíciu nádherne dotvára a smeruje ju do unisex spektra. A to nie je všetko – ruže spolu so santalovým drevom celkovo harmonizujú  a uhládzajú túto vôňu. Kadidlo a jemné korenisté tóny len umocňujú tajomno a orientálnosť parfému Chergui, nikdy však nie sú dominantnými zložkami. Na tomto parféme je fascinujúce aj to, že každú zo zložiek dokážeme jednotlivo rozoznať a zároveň všetky vytvárajú jeden harmonický celok. Je nám už teda jasné, prečo sa tento parfém označuje za majstrovské dielo. Nielenže celkom verne zachytáva tak abstraktnú tému suchého a teplého púštneho vzduchu, no zároveň pôsobí neuveriteľne príjemne, hrejivo a elegantne. Ani záver parfému neodbočuje z už spomínanej témy tepla, sucha a sladkosti a najviac v ňom dominuje púdrovitosť kosatca spolu so santalovým drevom a bielym pižmom.

Výdrž tohto parfému je naozaj skvelá – eau de parfum koncentrácia zaručuje, že pri každom našom pokuse to bolo minimálne 10 hodín. Jeho orientálnosť ho predurčuje na nosenie v chladnejších zimných a jesenných mesiacoch. Nosiť sa však dá či už cez deň, ale aj večer a na zvláštne príležitosti. Je úžasné, ako dokáže Christopher Sheldrake zachytiť také množstvo abstraktných tém pomocou tónov sena, suchých tabakových listov a medu, ktoré tak verne vo finále pripomínajú suchý a teplý púštny vietor v Maroku. Rovnako sme fascinovaní tým, ako jednotlivé zložky parfému fungujú osobitne a zároveň v úplnej harmónii. Chergui od Serge Lutens je dokonalou ukážkou pravého niche parfumérstva – od použitia tých najkvalitnejších ingrediencií cez prácu s arabskou témou a jej interpretáciou až po samotné výsledné vyznenie vône. Mnohí odborníci pokladajú Chergui za majstrovské umelecké dielo. Po intenzívnom testovaní tohto parfému s nimi môžeme len súhlasiť.

Poznáte tento niche parfém? Už ste ho niekedy vyskúšali? Či máte skúsenosť s inými vôňami značky Serge Lutens? Podeľte sa o ňu s nami!

 

Zuzana z notino.sk