Retinol: Superbojovník za mladšiu a krajšiu pleť

retinol, krásna pleť, pleť bez vrások

 

Túžite pleť intenzívne a rýchle omladiť a revitalizovať bez chirurgických zákrokov? Potom rozhodne stavte na retinol. Táto super ingrediencia bude tým najlepším a najspoľahlivejším spoločníkom na vašej ceste za krajšou a mladšou pleťou!

Retinol je uznávaný ako najaktívnejšia ingrediencia v boji proti predčasnému starnutiu, preto sa v poslednom čase hojne využíva v kozmetickom priemysle. Dokáže si poradiť s vráskami, nepravidelnou pigmentáciou, vylepšiť štruktúru pleti a pokožku celkovo omladiť a oživiť.

 

Čo je retinol?

Retinol je čistou a najsilnejšou formou vitamínu A. Vyskytuje sa prirodzene v koži a je zodpovedný za správnu obnovu buniek. Pôsobí ako silný antioxidant a je aj súčasťou mnohých potravín, ako je napríklad rybí olej, vajcia alebo mäso. Bol objavený v roku 1913 a v 40. rokoch sa ho podarilo syntetizovať.

 

Retinol alebo retinoid? Aký je rozdiel?

Retinol je najsilnejšia forma retinoidu a najsilnejšia koncentrácia vitamínu A.

Retinoidy, kam patrí aj retinol, sú skupina organických zlúčenín, ktorá úzko súvisí so štruktúrou vitamínu A.

 

Ako funguje retinol?

Retinol je v kozmetike najpoužívanejším retinoidom, pretože je najúčinnejší. Má vysokú schopnosť minimalizovať počiatočné príznaky starnutia, ako je nerovnomerná pigmentácia, a to vrátane poškodenia slnkom. Vyhladzuje jemné linky a vrásky, obnovuje bunky, jemne exfoliuje, a tak pleti dodáva prirodzený jas, hydratuje a podporuje vlastnú tvorbu kolagénu a elastínu, čím pokožku vypĺňa a spevňuje.

 

Kedy začať používať retinol

S retinolom začnite až vo chvíli, keď na sebe budete pozorovať prvé známky starnutia. Väčšinou je to okolo 30. roku – vtedy sa začína spomaľovať tvorba kolagénu a elastínu a objavujú sa prvé vrásky. Vždy začnite s jeho menším množstvom, najprv ho používajte 2× týždenne a intervaly postupne navyšujte. Začnite aj s nižšou koncentráciou (napr. 0,3 %), hlavne keď máte citlivú pokožku. Ak vám to pleť dovolí, postupne koncentráciu zvyšujte. Skúste protivráskové hydratačné sérum Revolution Skincare 0,5% Retinol Super Serum with Rosehip Seed Oil.

 

Ako retinol používať?

Retinol sa používa zásadne večer, pretože je citlivý na slnko a mohol by spôsobiť alergickú reakciu. Aj tak je vždy po jeho večernej aplikácii nutné nasledujúce ráno naniesť denný krém minimálne s SPF 30. Ideálne je začať s pleťovým sérom. Skúste protivráskové retinolové sérum Estée Lauder Perfectionist Pro, ktorého malé množstvo vklepkajte končekmi prstov na tvár, krk a dekolt, nechajte vstrebať a naneste nočný krém. Ak máte suchšiu pleť, môžete skúsiť koncentrované olejové sérum s retinolom proti príznakom starnutia pleti Institut Esthederm Intensive Retinol Oil Serum. Vďaka olejovej konzistencii stačí vmasírovať malé množstvo oleja na čistú pleť a nechať vstrebať.

 

Ako zvýšiť účinky retinolu?

Retinol je skvelý parťák s vitamínom C. Ak chcete jeho účinky ešte zvýšiť a dopriať pleti to najlepšie, zaraďte do svojej rutiny denný krém či sérum s vitamínom C a retinol používajte večer. Skvelá je denná a nočná starostlivosť Clinique Fresh Pressed, ktorá obsahuje balenie koncentrovaného séra s čistým vitamínom C na deň a aktívnym retinolom na noc. Vďaka tomuto duu doprajete pleti komplexnú starostlivosť, a tá bude už zakrátko viditeľne krajšia, jemnejšia a omladená.

 

Hodí sa retinol aj na citlivú pleť?

Určite áno, pri citlivej pleti však začnite opatrne s jemnejšími prípravkami a nižšou koncentráciou. Najprv 1× týždenne, pri dobrej tolerancii intervaly zvyšujte. Skúste nočné pleťové sérum v kapsulách Elizabeth Arden Ceramide Retinol Capsules. Retinol je tu uzavretý v špeciálnych kapsulách, ktorých obsah má olejovú textúru, čo ocení aj zrelá a suchšia pleť.

 

Pomáha retinol na mastnú pleť?

Okrem toho, že retinol zvláda vyhladiť jemné linky a vrásky, zjednotiť pleť, podporiť tvorbu kolagénu a elastínu a spevňovať, dokáže aj minimalizovať póry. Mastná pleť, ak teda nie je vyslovene citlivá, býva silnejšia než suchá, a preto bude retinol dobre znášať a pravdepodobne znesie aj jeho silnejšiu koncentráciu. Skúste nočný krém s retinolom NeoStrata Skin Active. Okrem toho, že pleť perfektne omladí, zjemní aj jej štruktúru a minimalizuje zápalové procesy a viditeľnosť pórov.

 

Ako si dopriať extra omladzujúcu starostlivosť?

Ak máte pocit, že je vaša pleť šedá a unavená, alebo sa trebárs chystáte na večierok a potrebujete rýchlu vzpruhu, pomôže vám maska s retinolom. Skúste intenzívnu revitalizačnú masku pre mladistvý vzhľad Shiseido Benefiance Pure Retinol Intensive Revitalizing Face Mask. Stačí ju priložiť na pleť na 15 minút a zvyšok séra potom jemne vklepkať prstami. Aktívne látky sa rýchlo vstrebajú a pleť sa za chvíľu viditeľne omladí, osvieži a ihneď sa revitalizuje.

 

Retinol má v kozmetike dlhodobé a nezastupiteľné miesto. S jeho používaním však začnite opatrne a do svojej rutiny ho zaraďujte postupne. Ak by sa predsa len dostavila alergická reakcia, ako je začervenanie či svrbenie, počkajte pár dní, než sa pleť upokojí, a potom to skúste znovu. Ak si nie ste istá, môžete sa o jeho vhodnosti pre vašu pleť poradiť s dermatológom. No keď si raz retinol zamilujete, nebudete sa chcieť tohto neprekonateľného pomocníka v kráse už nikdy vzdať.