Šampóny – používate ten správny?

Hoci základnou funkciou šampónov je zbavenie nečistôt a kožného mazu, môžu okrem umývacích zložiek obsahovať tiež ďalšie látky. Medzi pridanými zložkami môžu byť vitamíny, látky podporujúce rast vlasov, keratín, ceramidy či iné „výplne“. Pokiaľ by sme mali možnosť sa na vlas pozrieť pod mikroskopom, zistili by sme, že na povrchu vlasu sú malé „šupinky“. Pri umývaní sa tieto šupinky otvárajú - použitím určitého šampónu tak môžeme docieliť rôzne požadované výsledky. Správny šampón môže vlasy Vaše vlasy uhladiť, pridať objem, zregenerovať, či zvlniť.
 

sampon

Šampóny, slúžiace k uhladeniu vlasov, nájdete väčšinou označené ako šampóny pre nepoddajné či krepovité vlasy. Špeciálne šampóny pre dodanie objemu potom väčšinou nájdeme v sekciách prípravkov pre jemné vlasy alebo ako šampóny pre pridanie objemu spľaslým vlasom. Vlasy, namáhané chladom, majú sklon k väčšej lámavosti. V zimnom období odporúčame používať také, ktoré obnovujú pružnosť vlasov, v letných mesiacoch naopak šampóny obsahujúce UV filtre.
 

Špeciálne šampóny

Najlepšie šampóny sú vždy tie, ktoré odpovedajú Vášmu typu vlasov. Pokiaľ Vás trápi nadmerné vypadávanie vlasov či lupiny, mali by ste používať vhodný šampón. Predĺžené vlasy vyžadujú tiež špecifickú starostlivosť, pretože na rozdiel od prirodzených nie sú nijak vyživované. V podstate sa dá povedať, že sú „mŕtve“. Pre tento typ vlasov odporúčame používať šampóny a kondicionéry s väčším obsahom ceramidov, keratínu a aminokyselín, ktoré vlasy chránia pred polámaním. Prípravky rôznych značiek sa tiež vyrábajú pre suché vlasy, narušené, vlasy po trvalej či inak chemicky poškodené.
 

Výberom vhodného šampónu si tak napríklad môžete oddialiť vymývanie Vašej novej farby z vlasov, zabrániť postupnému žltnutiu u blond odtieňov či odstrániť dlhodobé nánosy stylingových prípravkov. K tomuto účelu sa vyrábajú špeciálne vymývacie šampóny, ktoré fungujú podobným spôsobom ako napríklad peelingové prípravky na telo. Po použití nielen takého šampónu je nutné použiť ľahký kondicionér, ktorý následne chráni vlasy pred vysúšaním a pomáha pri kefovaní.
Či už je váš typ vlasov akýkoľvek, nemali by ste zabúdať, že len pravidelná starostlivosť prinesie vlasom zdravý vzhľad.

V našom sortimente kvalitných šampónov na notino.sk nájdete šampóny na mastné vlasy, šampóny zabraňujúce vypadávaniu vlasov, šampóny proti žltému nádychu u melírovaných, zosvetlených alebo inak odfarbených vlasov, šampóny proti lupom, regeneračný šampóny, šampóny, určené pre chemicky poškodené vlasy, špeciálne šampóny pre tvarovanie vlnitých vlasov či šampóny pre starostlivosť o farbené vlasy. Z širokej ponuky si u nás vyberie naozaj každý.