Skladujete svoj parfém správne? 10 pravidiel ako na to

parfémy

Parfém je delikátna vec. Obsahuje vonné a esenciálne oleje spolu s alkoholom, ktoré sa môžu ľahko rozložiť a spôsobiť, že vôňa začne voňať inak, ako má. A to by bola veľká škoda. Najmä u drahších parfémov.

Riešenie je pritom tak jednoduché – stačí parfémy správne skladovať. Pokiaľ totiž parfém skladujeme skutočne správne, mal by kvalitný čistý parfém vydržať aj niekoľko desiatok rokov. Parfémované a toaletné vody prinajmenšom rok, alebo dva. A aké skladovanie je to správne? Stačí dodržovať týchto 10 pravidiel:

 1

Nenechávajte flakóny na priamom svetle

Priame slnečné svetlo je najväčším nepriateľom parfémov. Tmavý, či dokonca nepriehľadný flakón tomuto vplyvu čiastočne predíde, nič-menej vhodnejšie bude neriskovať a skladovať parfémy v tme.

 2

Nevystavujte parfém vysokým teplotám

Podobne ako slnečné svetlo, aj teplo narušuje chemické väzby v parféme. A pretože aj relatívne mierne teplo môže mať na parfémy dlhodobo negatívny vplyv, je lepšie ich neskladovať v blízkosti radiátorov ani iných zdrojov tepla.

 

3

Skladujte parfém pri stálej teplote

Mohlo by vás napadnúť, či nebude jednoduchšie dať proste parfém do chladničky, kde by bol chránený pred teplom. V tomto prípade je ale problematická opakovaná zmena teploty, ktorou tým vystavujete vôňu. Pre životnosť parfému je skrátka ideálna stála izbová teplota.

 4

Nevystavujte parfém vlhkosti

Väčšina z nás parfémy z praktických dôvodov necháva v kúpeľni, ale bohužiaľ, vlhko pre vôňu nie je ideálne. Podobne ako dekoratívna kozmetika, aj parfém vo vlhkom prostredí rýchlejšie stráca na kvalite. Pokiaľ nemáte možnosť zaobstarať si skrinku, ktorá by flakón perfektne ochránila pred parou, skladujte parfém radšej v suchej miestnosti, akou je napríklad spálňa.

 

5

Neotvárajte parfém zbytočne často

Prístup vzduchu, vlhkosť a teplota môžu mať na parfém záporný vplyv, preto udržujte flakón čo najviac uzavretý. Niektoré značky používajú taký typ flakónu, ktorý nemá klasické viečko a izoluje vôňu od vonkajších vplyvov stále.

MÔJ TIP: Odstreknite malé množstvo parfému do cestovného flakónu, aby ste nemuseli fľaštičku neustále otvárať a zatvárať.

 

6

Obsah flakónu nepretrepávajte

Stále ešte prežíva mýtus, že je dobré s parfémom pred použitím zatrepať. Opak je ale pravdou. Pokiaľ k tomu výrobca priamo nenabáda (ako napríklad u toaletnej vody Jil Sander Sun Shake). Parfémy sú väčšinou navrhnuté tak, aby nebolo nutné ich premiešavať. Trepanie len znižuje životnosť vône a zvyšuje riziko, že vám flakón vykĺzne z rúk a rozbije sa.

 

7

Nepoužívajte aplikátory príliš často

Pokiaľ parfém nemá rozprašovač, aplikuje sa väčšinou pomocou roll-on guličky alebo aplikačnej tyčinky. Touto metódou sa však do tekutiny dostávajú drobné čiastočky nečistôt a mastnoty, čo parfému škodí. Pokiaľ máte radi takéto parfémy, skúste radšej používať jednorazové aplikátory, prípadne aplikačnú tyčinku po použití opláchnuť a jemne osušiť.

 

8

Neskladujte krehké flakóny na horných policiach

Flakón je často sám o sebe umeleckým dielom, väčšinou ho navrhujú renomovaní návrhári a dizajnéri. Aj preto by ste mali dať pozor, aby sa mu nič nestalo a mohol vám ešte dlho robiť radosť. Nielenže kladovanie na vyšších policiach  zvyšuje riziko rozbitia, ale často tiež vystavuje parfém svetlu a v letných mesiacoch aj teplu, ktoré môže vašej Chanel No.5 pekne uškodiť.

 

9

Dajte parfém do skrine alebo do krabičky

Aké je teda najlepšie miesto pro skladovanie parfémov? Šatník. Je v nej tma, sucho, a nehrozí, že fľaštička ľahko vypadne na zem ako z otvorenej police. To všetko samozrejme platí za predpokladu, že v skrini máte dostatok miesta pro svoju zbierku. Ďalším praktickým riešením sú uzavierateľné krabice, ktoré majú navyše tú výhodu, že sa ľahko premiestňujú. V každom prípade skladujte flakóny vždy zavreté, aby ste predišli náhodnému úniku obsahu.

 

10

Obstarajte si cestovný flakón

Pokiaľ môžete, zaobstarajte si malý cestovný flakón, takzvaný atomizér. Veľa značiek ponúka svoje vône aj v praktickej malej verzii. Dajú sa však zohnať tiež špeciálne prázdne cestovné flakóny, ktoré naplníte svojou vlastnou vôňou. Ako na to vám ukáže video nižšie. Cestovné flakóny sú skvelé na cesty a môžete ich mať pri sebe celý deň, takže si môžete privoňať kedykoľvek bude potreba.

 Zuzana, notino.sk