Starostlivosť o pleť v zime

Starostlivosť o pleť v zime

Počas zimných mrazivých dní potrebuje naša pleť ochranu, výživu a hydratáciu. V tomto období totiž pleť trpí nízkymi teplotami a ľadovým vzduchom, ktorý ju nepríjemne vysušuje. Pokožka tváre má potom sklon k začervenaniu, svrbeniu a k nevzhľadnému olupovaniu. V zimnom počasí tiež dochádza k spomaľovaniu metabolizmu v koži. Pri náhlom prechode z mrazu do tepla miestnosti sa potom pleť prekrví, čo môže viesť až popraskaniu drobných žiliek. Ako sa teda v zime o pleť starať a predísť týmto nežiaducim účinkom mrazu?

Doprajte pleti ochranu i hydratáciu


S obľúbeným ľahkým krémom si v zime nevystačíte. Pleť je totiž potrebné riadne premazávať mastnými a hutnými krémami, ktoré dokážu citlivú pokožku tváre skutočne ochrániť pred mrazivým vetrom. Na obdobie zimy existujú špeciálne navrhnuté zimné krémy (napr. Cold Cream od La Roche-Posay alebo Biodermy), ktoré skvele fungujú ako ochranný štít pred mrazom. Aby sa v zime tešila vaša pleť dobrému stavu a vyzerala zdravo a rozžiarene, nezabudnite okrem bežnej dennej starostlivosti použiť aspoň jedenkrát týždenne hydratačnú výživnú masku, ktorá namáhanú pleť dokonale zregeneruje. Počas zimy nezabúdajte ani  na dôkladné čistenie pleti a namiesto pleťovej vody s alkoholom radšej použite hypoalergénne pleťové mlieko. Alkohol totiž môže pleť v zime nepríjemne podráždiť a vysušiť.

Make-up v zime?


Premýšľate, či je dobré používať v zime make-up? Samozrejme! Dnešné make-upy majú vysoké hydratačné a výživné účinky, ktoré použitie ochranného zimného krému ešte znásobia. V zime dajte prednosť tekutému make-upu alebo tónovaciemu krému a skôr sa vyvarujte nadmernému používaniu púdru, ktorý má vysušujúce účinky.

pleť pery ruky zima hory

Nezabudnite na svoje pery!


Počas mrazivých dní sa nezabúdajte starať aj o svoje pery! Citlivá pokožka pier by vám totiž mohla bolestivo popraskať. Snažte sa pery zbytočne neolizovat, pretože týmto prispievate k ich vysušeniu a popraskaniu. Ani rúž neposkytuje dostatočnú ochranu pred mrazom! Namiesto toho pred každým odchodom von použite špeciálny balzam na pery, ktorý pery dokonale hydratuje.

Natierajte ruky


Pamätajte na to, že v zime je potrebné chrániť každú časť pokožky, ktorá je vystavená mrazu. Nezabudnite preto tiež svoje ruky! Aj keď nosíte rukavice, stačí len krátka chvíľka vytiahnutia holých rúk na studený vzduch a pokožka sa ihneď začne nepríjemne vysušovať. Ruky preto pravidelne natierajte hydratačnými krémami, ktoré zamedzia popraskaniu kože a štiepeniu nechtov. Skvelé krémy na ruky ponúka značka Neutrogena alebo Mixa.

uva zima

Čo si pribaliť na hory?


Pokiaľ sa v zime chystáte na hory, učite si so sebou pribaľte slnečnú kozmetiku s vysokým UV faktorom. Kombinácia nízkych teplôt a ostrých slnečných lúčov totiž môže vašu oslabenú pokožku spáliť rovnako, ako keby ste ležali pri mori. Použite napríklad opaľovací krém na tvár Piz Bin Mountain alebo Altermed Panthenol Winter.

Starajte sa o pleť i zvnútra!


V zime je dôležité starať sa o pleť nielen zvonku, ale aj zvnútra! Častou chybou, ktorej sa v zimných mesiacoch dopúšťame, je nedodržiavanie správneho pitného režimu. Deje sa to preto, lebo  cítime menší smäd. Ak málo pijeme, je aj naša pokožka suchšia a vyzerá nezdravo. Ideálne je preto piť vodu alebo čaj. Oproti tomu káva, grog alebo varené víno skôr organizmus vysušuje. Počas zimných dní tiež dopĺňajte dôležité vitamíny, jedzte pestrú stravu a nezabúdajte na dostatočný príjem ovocia a zeleniny.