STOP poteniu: dezodorant vs antiperspirant!

ako zostať svieži počas leta

V MHD a výťahoch spoznáte príchod leta skôr, než sa teploty objektívne vyšplhajú k vysokým hodnotám. Ten zápach sa nedá „prehliadnuť“. Čo robiť, aby to šlo bez neho? Akokoľvek je potenie prirodzená reakcia tela, ktorá ho má ochladzovať, vyplatí sa myslieť na nasledujúce:

  • obmedzte pikantné, korenené jedlá (čierne korenie, čili, surová cibuľa a cesnak, ale aj zázvor sú pasé)
  • vynechávajte hlúbovú zeleninu (obsahuje sírne zlúčeniny, ktoré zintenzívnia zápach z potenia)
  • odpusťte si alkoholické drinky a kofeín (pretože odvodňujú, teda podporujú potenie)
  • strážte si teplotu toho, čo jete (pretože sa zapotíte tak po horúcom, ako ľadovom – telo sa neustále stará o termoreguláciu)
  • pridajte v pitnom režime a naordinujte si ovocie a zeleninu s vyšším obsahom vody
  • vyskúšajte šalviu či medovku (potenie drží na uzde) a potraviny s chlorofylom (chlorella, zelený jačmeň)

To všetko sa postará o zmiernenie potenia. A o ten zvyšok? Buď môžete zvoliť radikálne riešenie a zájsť na botoxové injekcie, ktoré dokážu potenie zastaviť. Alebo sa vydajte hľadať najlepší antiperspirant. Alebo dezodorant? Počkať, ktorý je vlastne ktorý? Viete?

nadmerné potenie a zápach z podpazušia

Aký je rozdiel medzi dezodorantom a antiperspirantom?

Antiperspiranty sú jednoducho určené na obmedzenie potenia. Vyberať pritom môžete z mnohých druhov. Gélové sa dobre roztierajú, guľôčkové sú najobľúbenejšie (jednotkou je už roky Vichy proti nadmernému poteniu). Zohnať však môžete aj krémový, tuhý, minerálny či antiperspirant v spreji (pre partnera vezmite Biotherm Homme).

Citlivá pokožka ocení ten bez alkoholu (milujeme Helenu Rubinstein!) a ak inklinujete k ohľaduplnosti voči prírode, dohliadnite na to, aby bol antiperspirant i bez hliníkových solí a parabénov (ako Pure od Biotherm). A ak vás potenie trápi naozaj veľmi (priemerne vypotíme 0,5 l denne!!!), potrebujete Perspirex. Ochráni vás neuveriteľných 3 ‒ 5 dní!

dezodoranty a antiperspiranty proti nadmernému poteniu

Dezodoranty sú tu pre zmenu preto, aby zakryli zápach, resp. fakt, že sa potíte. Aj pri nich môžete vyberať z mnohých druhov, a v ich prípade môžete častejšie voliť tie, ktoré sú organické, bez parabénov aj hliníkových solí. Prečo? Pretože udržať potenie na uzde bez chémie sa tak nedá, ale s prekrytím zápachu je to jednoduchšie.

Páčiť sa vám bude prírodný dezodorant Soaphoria, pre citlivú pokožku je skvelý sprej La Roche-Posay alebo roll-on od Lancôme, a ja zbožňujem vôňu dezodorantu Collistar. Je veľmi krémový, je potrebné ho nechať zaschnúť, ale potom? Božské! A keď už som spomenula šalviu, nájdete ju napríklad v dezodorante Dr. Hauschky.

P. S.: Vylaďte aj to, čo nosíte. Nepriedušné umelé materiály sú K. O. Vzdušný ľan či bavlnu síce oceníte, ale fľaky potu na nich neprehliadnete (takže môžete nosiť akurát tak čiernu alebo bielu, kde to nie je vidieť). Ako materiál sa najviac osvedčil bambus. Pokiaľ ho ešte nepoznáte, vyskúšajte!

ako sa v lete menej potiť a nezapáchať