Suché vlasy a poškodené vlasy – vráťte im život!

Žiarivý lesk, hodvábne na dotyk a zdravé na pohľad? Tiež snívate o takých vlasoch? Nechajte si poradiť, čo platí na suché a poškodené vlasy bez lesku a dodajte im život.

suche poskozene vlasy

Príznaky poškodených a suchých vlasov

Medzi prvé príznaky poškodených vlasov patrí strata lesku, hebkosti a elastickosti. Vlasové vlákno je oslabené a vlasy sa veľmi ľahko lámu. U poškodených vlasov dochádza k poruche povrchovej štruktúry a ku strate tukového filmu, ktorý slúži ako neviditeľný ochranný plášť. Vlasy sú na dotyk hrubé, drsné a ich končeky rozdvojené. Vlasy majú sklon k strapateniu a zle sa upravujú. Ďalší veľmi dôležitý príznak suchých vlasov je strata vlhkosti. Každý zdravý vlas totiž obsahuje dostatok vody, a to nielen na povrchu, ale aj vo vnútri vlasu. Problém nastáva, keď sa vlasy vysušia a strácajú obsah vody – či už v lete na slnku, v suchom prostredí či intenzívnym fénovaním. Niektoré vlasy sú však prirodzene suché, čo je spôsobené tým, že mazové žľazy produkujú menej mazu a tukový povlak, chrániaci vlasové vlákno, sa tak výrazne znižuje. Všetky tieto príznaky sú signálom, že musíte zakročiť a svoje vlasy oživiť.

Čo vlasom škodí a čo rozhodne nie!

Vlasy sú často vystavené nepriaznivým podmienkam, ktoré im uberajú na prirodzenej kráse. Odporúčame obmedziť všetko, čo vlasy ešte viac vysušuje a namáha. Príkladom je intenzívne a náročné farbenie (výrazná zmena farby), melír a ďalšie chemické zásahy. Týmito zásahmi sa z vlasov vytráca kožný maz, vlas stráca svoju ochranu a vlhkosť. Ďalšia príčina poškodených vlasov spočíva v úprave - časté fénovanie, kulmovanie, nesprávne česanie vlasov, používanie hrubých kief a pravidelné používanie dnes tak obľúbených vlasových žehličiek. Pri vysúšaní vlasov odporúčame striedať studený a teplý vzduch, nie je vhodné prikladať fén priamo k vlasom a fúkať ich príliš horúcim vzduchom, dodržujte vzdialenosť aspoň 15 cm. Dôležité je tiež prispôsobiť starostlivosť o vlasy rôznym ročným obdobiam. V lete príliš vlasy nefénujte, radšej ich nechajte prirodzene uschnúť. Naopak to urobte v zime než vyjdete von, vlasy dôkladne presušte, pretože mráz by ich mohol výrazne poškodiť. K dnešnej dobe, či už chceme alebo nie, patria rôzne stresové okamihy – aj stres a nekvalitná strava je vinníkom nezdravých vlasov.

Ako na to

Tak, ako sa staráme o pleť, pokožku tela, nechty, tak rovnako je potreba sa starať aj o vlasy. Dôležitá je vyvážená strava a pravidelná starostlivosť. Pokiaľ sú vaše vlasy a najmä končeky veľmi poškodené, navštívte najskôr odborného kaderníka, ktorý odstráni nezdravé časti vlasov, tie budú ihneď na pohľad vyzerať zdravšie. Avšak aby nedochádzalo k ďalšiemu porušovaniu, je potreba používať správne produkty.

Vlasy nestačí len umyť bežným šampónom, je potreba im dodať niečo viac a preto sa nebojte siahnuť po špeciálnych prípravkoch – vyživujúce masky, regeneračné kúry, zázračné séra, ktoré obnovujú štruktúru vlasov. Širokú škálu týchto prípravkov dnes ponúkajú rôzne značky kvalitnej vlasovej starostlivosti. Obecne sa nedá presne odporučiť, ako pravidelne si umývať vlasy, ale v prípade suchých a poškodených vlasov to nijak nepreháňajte, pretože aj umývanie znamená pre vlasy záťaž. Následné použitie kondicionéru je nutnosťou. Nielen že vlasom dodá lesk a hebkosť, ale budú lepšie rozčesávateľné. Je vhodné používať produkty od rovnakej značky a rady, ktoré sa navzájom dopĺňajú a zaistia vám tak kompletnú starostlivosť.

Aspoň jedenkrát týždenne vaše vlasy oživte regeneračnou a vyživujúcou maskou či kúrou. Najpohodlnejšia je aplikácia pri kúpeli – ako prvú vec pri kúpaní naneste a ako poslednú ju opláchnite. Nie je problém, pokiaľ pomocou masky budete vlasy regenerovať až 20 minút. Masku nenanášajte priamo na pokožku hlavy, pretože by sa vám rýchlo mastili vlasy, ale nanášajte ju po celej dĺžke vlasov smerom ku končekom, ktorým venujte špeciálnu starostlivosť. Nebojte sa masku intenzívne do vlasov vmasírovať. Po uplynutí doby pôsobenia masku veľmi starostlivo vymyte z vlasov, mohla by vlasy po vysušení zaťažiť. Vyživujúca kúra Kerasilk Ultra Rich Care od značky Goldwell sľubuje rýchlu starostlivosť, vďaka aktívnym latkám budú vlasy ošetrené pre viditeľne zvýraznený prirodzený lesk a hladkosť. Rôzne masky a balzamy patria bežne do sortimentu vlasovej starostlivosti, avšak stále obľúbené sú masky domácej výroby – avokádové, banánové či medové.

Taktiež existujú prípravky, ktoré sa nanášajú až po umytí a neoplachujú sa. Tieto prípravky rôznych konzistencií – séra, mlieka či emulzie, vaše vlasy chránia pred ďalšou úpravou a teplom a dodávajú vlasom pružnosť. Môžete ich nanášať aj počas dňa na suché vlasy pre ich oživenie a stálu ochranu. Vlasy by ste mali chrániť, najmä pokiaľ používate žehličku na vlasy. Vysoká teplota vlas formuje, ale ich tiež zároveň ničí. Odporúčame tesne pred žehlením použiť napríklad Liss Ultime olejové sérum pre vlasy namáhané teplom od L’Oréal Professionnel. Chráni vlasové vlákno pri pôsobení veľkého tepla počas fénovania alebo žehlenia vlasov. A navyše tiež zlepšuje výsledný efekt pri ich úprave. Obsahuje technológiu Reflexium, ktorá vlas vyživuje, dodáva lesk a zamatovú hebkosť. Pri dotyku budete pociťovať neuveriteľný pocit ľahkosti vlasov.

Pre suché a poškodené vlasy používajte špeciálny styling, ktorý vlasom dodá lesk – napríklad vosk na vlasy Catwalk Session Series True Wax od značky Tigi , ktorý naneste do končekov a vlasy budú žiariť leskom. Kvalitné stylingové produkty zároveň obsahujú látky, ktoré pomáhajú vlasy chrániť a hydratovať, avšak buďte obozretní pri ich výbere. Neodporúča sa vlasy extra silne fixovať, na konečné spevnenie použite ľahkú formu fixácie.

Zapamätajte si – vlasy nikdy nie sú poškodené natrvalo. Pokiaľ sa zameriate na svoje vlasy a začnete sa o ne intenzívne a správne starať, počas niekoľkých týždňov uvidíte výsledky.