TESTUJEME: Najlepší dezodorant bez hliníka

Suché a voňavé podpazušie prírodnou a šetrnou cestou? Ide to! Pre všetkých, ktorí sa vyhýbajú chémii alebo majú citlivú pokožku, sme pripravili recenziu na dezodoranty bez hliníka. Ktoré z nich sú skutočne účinné? Prečítajte si výsledky testovania.

dezodorant bez hlinika

Prečo používať dezodorant bez hliníka?

Hliník v dezodorantoch je v posledných rokoch pomerne veľmi diskutovaná téma. U ľudí s citlivou pokožkou často spôsobuje nežiaduce podráždenie alebo alergické reakcie. A kritici varujú, že uzatvára potné kanáliky, bráni odplavovaniu škodlivých toxínov, a navyše sa vstrebáva do nášho tela, kde nám škodí. Používanie dezodorantov bez hliníka je teda šetrnejšie k vášmu zdraviu. Ale sú rovnako účinné ako klasické antiperspiranty?

Dámske dezodoranty bez hliníka

Priznám sa, že sama som doposiaľ používala pomerne silný dezodorant s hliníkom a vyskúšať šetrnejšie a potenciálne menej účinné prípravky pre mňa bola tak trochu výzva. Vybrala som celkovo 8 dezodorantov bez alumínia, ktoré som podrobila testovaniu pri náročnom dni v práci. Koľko bodov získali?

Soaphoria In White

Organický dezodorant Soaphoria In White ma naozaj v mnohých smeroch zaujal: zložením, aplikáciou aj výraznou vôňou. Obsahuje betonitový íl a oxid zinočnatý, ktoré majú antiperspiračné účinky. Balený je vo veľmi peknom tégliku a do podpazušia sa nanáša rukou, čo bol pre mňa skutočne nezvyk. Jeho vôňa je naozaj veľmi výrazná, najvýraznejšia zo všetkých testovaných dezodorantov, a navyše skutočne dlhotrvajúca. Verím, že pre mnohých bude príjemná. U mňa sa však trošku bila s mojím parfémom.

Účinnosť proti poteniu a zápachu: 4/5
Vôňa: 2/5
Zanechanie nežiaducich stôp na oblečení: 4/5

prirodny dezodorant Soaphoria

Weleda Citrus

Weleda Citrus je dezodorant bez hliníka, syntetickej parfumácie aj konzervantov. Skvelé je, že sa predáva aj náhradná náplň, ktorou si môžete dezodorant sami doplniť. Vôňa dezodorantu je svieža, citrusová, ale po celý deň, bohužiaľ, nevydrží. Nežiaducemu zápachu však dezodorant zabránil prekvapivo skvelo, a to dokonca pri náročnejšej lekcii power yogy.

Účinnosť proti poteniu a zápachu: 5/5
Vôňa: 3/5
Zanechanie nežiaducich stôp na oblečení: 5/5

 

Dr. Hauschka Body Care

Na prírodný guľôčkový dezodorant od značky Dr. Hauschka so šalviou a mätou som bola naozaj veľmi zvedavá. Táto značka je totiž známa používaním byliniek pestovaných v biodynamických záhradách a jej kozmetika rešpektuje prirodzené rytmy v pokožke. Napokon, používajú ju aj niektoré známe hviezdy, ako je napríklad Julia Roberts. Vôňa dezodorantu je neobvyklá – bylinková a zrejme nebude sedieť úplne každému. Mne sa však každopádne veľmi páčila. Navyše vydržala naozaj celý deň. Len k večeru sa k nej už pridal slabý závan potu.

Účinnosť proti poteniu a zápachu: 4/5
Vôňa: 5/5
Zanechanie nežiaducich stôp na oblečení: 5/5

 

Avene Body Care

Dezodorant pre citlivú pokožku Avene Body Care obsahuje 75 % termálnej vody Avene a príjemne upokojuje a chráni pokožku. Obsahuje sferulity, ktorých úlohou je po celý deň uvoľňovať účinné látky a zaisťovať tak dlhodobú sviežosť. Dezodorant má jemnú parfumáciu s decentnou a veľmi príjemnou vôňou. Svieži pocit mi vydržal takmer po celý náročný deň.

Účinnosť proti poteniu a zápachu: 3/5
Vôňa: 5/5
Zanechanie nežiaducich stôp na oblečení: 5/5

 

Vichy Deodorant

Francúzska značka Vichy je moja obľúbená. Jej antiperspiranty už mám vyskúšané a zaujímalo ma, aká bude ich alternatíva bez hliníka. Vichy dezodorant bez hliníka sa hodí aj pre tú najcitlivejšiu pokožku a nedráždi ani pri použití čerstvo po holení. Neobsahuje akúkoľvek parfumáciu. Ocenia ho teda hlavne tí, ktorí chcú nechať nerušene vyniknúť vôňu svojho parfému. Čo je najdôležitejšie, jeho ochrana proti zápachu vydržala po celý deň. Pre mňa tedy určite jeden z favoritov testovania.

Účinnosť proti poteniu a zápachu: 5/5
Vôňa: bez parfumácie
Zanechanie nežiaducich stôp na oblečení: 5/5

dezodoranty bez obsahu hlinika 

La Roche-Posay Physiologique

La Roche-Posay je špecialista na citlivú pokožku. Fyziologický dezodorant Physiologique nielenže nedráždi pokožku, ale navyše ju ošetruje. Neobsahuje hliník, alkohol, parabény ani farbivá. Skvelá voľba pre všetkých, ktorí sa vyhýbajú všetkej chémii. Vôňa mi bola najpríjemnejšia zo všetkých testovaných dezodorantov. Svieža, jemná a kvetinová, pripomínala mi konvalinky. V neskorom popoludní som cítila, že sa trošičku potím, ale svieža vôňa pretrvala až do večera.

Účinnosť proti poteniu a zápachu: 4/5
Vôňa: 5/5
Zanechanie nežiaducich stôp na oblečení: 5/5

 

Bioderma Sensibio Deo

Dezodorant Bioderma Sensibio Deo je dobrou voľbou pre citlivú a alergickú pokožku. Neobsahuje hliník ani alkohol, a navyše vďaka špeciálnemu patentu zvyšuje prah tolerancie citlivej pokožky. Ani po použití čerstvo po holení som nepozorovala žiadne pálenie. Vôňu má príjemnú, ale celý deň v práci, bohužiaľ, nevydržal. Večer som z podpazušia trochu cítila pot. Vhodný teda bude skôr pre ženy, ktoré sa tak veľmi nepotia, prípadne môžete jeho aplikáciu počas dňa opakovať.

Účinnosť proti poteniu a zápachu: 2/5
Vôňa: 5/5
Zanechanie nežiaducich stôp na oblečení: 5/5

 

Adidas Adipure

Deospray Adidas Adipure bol pre mňa príjemným prekvapením. Napriek tomu, že ide o najlacnejší dezodorant bez hliníka v našom testovaní, má pomerne solídnu účinnosť. Vôňa je nenásilná, ľahká a príjemná. Vydržala po celý deň. Dezodorant neobsahuje alkohol a nedráždi pokožku, a to ani po holení. Po nanesení ho nechajte ešte pred oblečením zaschnúť, aby nezanechal stopy.

Účinnosť proti poteniu a zápachu: 5/5
Vôňa: 5/5
Zanechanie nežiaducich stôp na oblečení: 3/5

 

Môj záver:

Musím povedať, že moje obavy z nízkej účinnosti dezodorantov bez hliníka sa nepotvrdili. Väčšina z nich v teste obstála: žiadne faux pas s výrazným odorom z podpazušia alebo prepoteným tričkom sa nekonalo. Svoj antiperspirant s hliníkom si pre extra náročné dni asi predsa len ponechám, ale určite ho budem striedať so šetrnejšími dezodorantmi bez hliníkových solí.