Veľký sprievodca pri výbere parfému pre ženu

 

najlepšie vône pre ženy, výber parfému podľa typu osobnosti

 

Vo vôňach parfémov sa skrýva prchavá krása. Keď sa vám ju podarí lapiť, je dosť možné, že pre seba nájdete pomyselnú druhú kožu. Lenže vo svete vôní existuje veľa pojmov a bez ich znalosti sa vám sen o dokonalej zhode môže skomplikovať. Nasmerujeme vás, ako si vybrať parfém na mieru vašej osobnosti a podľa čoho sa orientovať.

Výber parfémov podľa zložiek

Veľa žien sa pri kúpe rozhoduje podľa toho, aké ingrediencie z vône cíti v okamihu aplikácie. Je však dobré vedieť, že jednotlivé vonné zložky sa uvoľňujú postupne. Každý parfém sa delí na vrchné, stredné a nízke tóny – hlavu, srdce a základ. Pre celkové vyznenie je dôležité ich vzájomné prelínanie a harmónia.

 

 •  HLAVA parfému (vrchné tóny) určí náš prvý dojem a upúta pozornosť. Obsahuje rýchlo prchavé tóny, ktoré vyprchajú za 15 minút.
 •  SRDCE parfému (stredné tóny) nastupuje po hlave a udáva tzv. charakter. Vydrží voňať aj niekoľko hodín a pre výber je najzásadnejšie.
 • ZÁKLAD parfému (nízke tóny) dodáva vôni hĺbku a výdrž. Prihlási sa zhruba trištvrte hodiny od aplikácie a prelína sa so srdcom.

Druhy parfémov a ich rodiny

Triedenie parfémov podľa zloženia síce nie je všade vo svete jednotné, ale veľa výrobcov sa riadi oficiálnou francúzskou klasifikáciou podľa Société Française des Parfumeurs. Tá rozoznáva sedem hlavných druhov vôní (rodín) s mnohými podkategóriami.

 

 

 •  Kvetinové parfémy: Rodina kvetinových parfémov je najpočetnejšia, patrí totiž k najžiadanejším na trhu. Najobľúbenejšie bývajú parfémy s ružou, jazmínom, levanduľou, ľaliou, kosatcom, magnóliou, konvalinkami a tuberózou. Skladajú sa buď z jediného kvetinového tónu (soliflor), alebo obsahujú zladenú kompozíciu niekoľkých rôznych kvetín. Sladké parfémy potom charakterizujú kvetiny a ovocie, prípadne drevité (kvetinová drevitá) alebo svieže tóny (kvetinová citrusová). Kvetinové parfémy sú ideálne jarné vône.

 

 • Fougèrové vône: Dominujú im machy, papradiny, cyprušteky a lišajníky, ktoré extravagantne rozvíjajú kvetiny alebo korenie. Sú typické skôr pre mužov, ale fougèrové ingrediencie nájdete aj v originálnych dámskych vôňach alebo unisex parfémoch.

 

 • Orientálne parfémy: Ťažším vášnivým vôňam, ako je Mugler Alien, kraľuje korenie. Patria sem napríklad typické vanilkové parfémy, pižmové a púdrové vône alebo ostro kvetinové korenené (jazmín, frézia, bulharská ruža…). Zahrejú vás ako parfémy na zimu alebo pri sviatočných príležitostiach.

 

 • Drevité vône: V základe rozvíjajúce drevité tóny – cédra, ružového dreva, santalu, ebenu a ďalších vzácnych drevín. Najčastejšie sa miešajú s orientálnymi esenciami, ako je madagaskarská vanilka, a kvetinovými tónmi. Skvelým príkladom takej vône je Armani My Way, v ktorej sa k esenciám borievky primiešavajú vanilkové tóny a indický jazmín. Oceníte ich ako vhodné jesenné vône.

 

 • Chypre vône: Boli pomenované podľa parfému Chypre z roku 1917, ktorému dominuje konárnik, pižmo, pačuli a bergamot. Takou vôňou je Narciso Rodriguez For Her Pure Musc.

 

 • Kožené parfémy: Koža v nich býva doplnená tabakovými, kvetinovými a ovocnými tónmi. Často sú unisex.

 

V ďalších klasifikáciách vôní podľa skupín sa môžete stretnúť aj s pojmami ako gurmánske, aldehydové, vodné, zelené či aromatické vône. Výrobcovia sú v pomenovaniach veľmi kreatívni a často jednotlivé kategórie kombinujú. 

Zloženie vôní podľa koncentrácie

Výdrž vône záleží od podielu parfémovej kompozície – teda pomere vody, alkoholu a vonných zložiek. Čím viac vonných esencií parfém obsahuje, tým dlhšiu a intenzívnejšiu má vôňu. 

 • EdF (Eau Fraîche): Ľahučká EdF obsahuje približne 1 – 3 % vonných látok a hodí sa na teplé mesiace roku. Je nevtieravá, rýchle vyprcháva a vydrží dlhšie na oblečení než priamo na koži. Nezriedka to býva odľahčený letný variant známej vône.
 • EdC (Eau de Cologne): Kolínska voda má menej než 5 % parfumového dielu v 70 % liehu, slúži preto skôr na osvieženie.
 • EdT (Eau de Toilette): Toaletná voda má 4 až 8 % parfumovej kompozície v 80 % liehu. Jej výdrž je dlhšia, ale aj tak je lepšie aplikáciu v priebehu dňa opakovať. 

 • EdP (Eau de Parfum): Parfumované vody majú až dvojnásobok vonného podielu, a to 8 – 15 % v 85 – 90 % liehu. Intenzívne voňajú a z ich výdrže sa môžete tešiť po celý deň a niekedy aj dlhšie.

 • P/E (Parfum/Extrait): Parfém obsahuje 15 až 30 % parfumového podielu v koncentrovanom liehu. Je samozrejme najdrahší, ale jeho spotreba je skutočne malá – na oblečení vydrží aj niekoľko dní.

 

vôňa pre ženy, žnské vône, parfém pre ženy, ako vybrať správnu vôňu

4 EXTRA TIPY: Ako vybrať parfém ako darček?

1. Podľa príležitosti

Rôzne druhy parfémov možno voliť aj podľa situácie. Nevšedné slávnostné okamihy skrášlia orientálne, drevité a korenené fougèrové vône, ktoré sa naopak nehodia trebárs do práce. Tam by ste mali nosiť skôr ľahkú a sviežu vôňu, akú majú citrusové toaletky alebo kvetinové a kvetinovo ovocné parfémy. Zmyselnosť vhodnú na romantické stretnutia zase podčiarknu korenisté vône s pižmom (mošusové parfémy), ktoré pôsobia na feromóny. Bezstarostne sa vo voľných dňoch budete cítiť so sviežimi zelenými (chypre, drevité) a modrými vôňami (s vodnými akordmi). 

2. Podľa osobnosti nositeľky

Určité typy osobností si vyberajú stále rovnaké kompozície vôní. Preto sebavedomé ženy preferujú priamočiare kvetinové vône, zatiaľ čo romantičky kvetinové ovocné, ako je Calvin Klein Eternity Eau Fresh. Vášnivé femme fatale zase siahajú po orientálnych a korenených parfémoch, aktívne ženy majú rady ľahučké citrusy alebo svieže morské a zelené akordy. Pohodárku nikdy neurazíte unisex parfémom podobným Tiziana Terenzi Gold Kirke či zmyselnými esenciami driev, tónmi čierneho korenia alebo tabakom.

3. Podľa farby

Určite vám na toaletnom stolíku prevláda jedna farba flakónikov, ktorá obvykle prezradí typ obľúbenej vône. Jemne žlté či číre sklo často ukrýva svieže tóny citrusových plodov. Zelené flakóny rezonujú sviežou vôňou trávy a dreva, zatiaľ čo v modrých pení vôňa morskej vody ako v Novellista Summer Flare. Prechody medzi fialovou a ružovou poukazujú na sladké tóny ovocia s kvetinovými tónmi.

Červené fľaštičky zase ukrývajú bohato vrstvené orientálne prísady a hnedé, okrové alebo zlaté obsypalo korenie. A pretože čierna je farba noci, hľadajte v nej extravagantné a zmyselné ingrediencie, ako káva či ružové korenie, ktoré si podmanili napríklad parfém Yves Saint Laurent Black Opium.

No ako sa hovorí, dôveruj, ale preveruj. Flakónik by mal vždy slúžiť len ako vodidlo, toto „poznávacie znamenie“ nie je stopercentné.

4. Podľa ročného obdobia

Výber môžete prispôsobiť aj počasiu. Jar dáva priestor romantickým kvetinovým vôňam či povzbudzujúcim kvetinovo citrusovým kompozíciám. V lete dokonale vyznejú citrusové parfémy, šťavnaté ovocné alebo bohato vrstvené kvetinové. So slnečnými dňami si rozumejú aj ľahučké a svieže lesné a morské akordy. Jeseň zase prevoňajte ťažšími, korenenými vôňami so sladším základom a na zimu vyberajte delikátne gurmánske a orientálne vône.

O vôňach sme vám prezradili snáď takmer všetko, čo by vám pri výbere parfému mohlo pomôcť. Teraz vám už len budeme držať palce, aby ste našli svoj osudový parfém!