Vieme, čo pomáha na atopický ekzém

 

atopická pokožka, úľava od svrbenia, citlivá pokožka, atopický ekzém

Extrémne suchú, začervenanú kožu alebo protivné svrbenie pozná určite každý, kto trpí atopickým ekzémom či atopickou dermatitídou. Tieto nepríjemné prejavy vás totiž pri tomto chronickom kožnom ochorení môžu sprevádzať pravidelne. Čo všetko sa dá urobiť pre to, aby sa vašej pokožke uľavilo?

 

Čo je atopický ekzém

Ak trpíte atopickou pokožkou, znamená to, že sa vám v koži netvorí dostatočné množstvo lipidov, a to vedie k porušeniu kožnej bariéry. Koža preto nie je schopná ubrániť sa vplyvom ako sú rôzne alergény alebo napríklad baktérie. Výsledkom je extrémne vysušená pokožka, ktorá nedokáže viazať vodu, často červená, praská a lúpe sa.

Rovnako ako sa atopický ekzém môže objaviť u dospelých, môže sa objaviť u detí. Sklon k atopickému ekzému je vrodený, jeho prejavenie záleží od množstva vnútorných a vonkajších faktorov a môže sa vyskytovať v podstate kdekoľvek na tele, na tvári, ale aj na vlasovej pokožke. V prípade, že sa prejaví, nie je ľahké sa ho zbaviť, ale môžete urobiť veľa pre jeho redukciu.

 

Na čo si dávať pozor

Existuje veľa vecí, ktorým je dobré sa vyhnúť, aby ste atopický ekzém nevyvolali. Samozrejme je to naozaj individuálne a u každého zaberá niečo iné. Často vám ukáže až čas, na čo vaša pokožka reaguje a na čo nie.

  • Ekzém dokáže vyprovokovať neprimeraný stres. Psychická pohoda je totiž v tomto prípade naozaj dôležitá a má vplyv na to, či sa ekzém objaví alebo nie. Mali by ste teda obmedziť stres na nutné minimum.
  • Vyhýbajte sa alergénom v potravinách. Ideálne je dať sa vyšetriť, zistiť, na aké zložky máte intoleranciu a podľa toho upraviť jedálniček.
  • Ďalším známym alergénom je často ťažké sa vyhnúť, ale je dobré vedieť, že aj oni môžu byť spúšťačom.
  • Dajte si pozor aj na čistiace prostriedky a pri manipulácii s nimi noste rukavice.
  • Atopická pokožka reaguje zle aj na parfumovanú kozmetiku – preto treba starostlivo vyberať všetky produkty, od parfémov až po líčidlá, ak máte atopický ekzém na tvári.

 

Čo na atopický ekzém zaberá

Keď už sa ekzém objaví, je nutné s ním zabojovať, aby ste jeho prejavy zmiernili. Zásadné je pravidelné navštevovanie dermatológa a dodržovanie liečby, ktorú je vhodné doplniť špeciálnou kozmetikou pre atopikov.

Základom pre redukciu atopickej kože sú tzv. emolienciá – telové mlieka, oleje alebo krémy pre atopikov, ktoré hydratujú a zjemnia pokožku. Tieto produkty je nutné používať každý deň.

Aká je teda kozmetika, ktorú si môžete dovoliť aplikovať denne a pomôže vám nerozhnevať ekzém? Máme pre vás tipy na záchrancov, ktoré môžete používať, či už máte atopický ekzém na rukách, na zvyšku tela alebo na tvári.

Začnite už v sprche so sprchovým olejom Bioderma Atoderm, ktorý bude kožu hydratovať a chrániť pred ďalším podráždením.

Skvelý kúpeľ pre atopikov si užijete s umývacím olejom La Roche-Posay Lipikar Huile AP+. Je takmer univerzálny, takže ho použijete na celé telo a tvár a vďaka jeho zloženiu podporíte posilnenie kožnej bariéry.

 

Čím mazať atopický ekzém

Hneď po kúpeli naneste na celé telo krém na atopický ekzém Bioderma Atoderm Intensive Baume, ktorý podráždenú a svrbiacu pokožku upokojí a zníži nutkanie škrabať sa. Pocitu svrbenia, pnutia alebo dokonca pálenia zabráni aj telové mlieko pre atopikov A-Derma Exomega alebo balzam Topicrem AD Emollient Balm.

Ako poistka do kabelky sa vám vďaka šikovnému baleniu bude hodiť krém Eucerin AtopiControl, ktorým môžete kedykoľvek a kdekoľvek skrotiť atopický ekzém na rukách. Z rovnakého dôvodu sa vám zapáči aj relipidačný krém Avène XeraCalm A.D.

 

Ako zmierniť atopický ekzém okamžite

Hovorí sa, že úporné svrbenie často predstihne akúkoľvek bolesť. A pravdepodobne nikto by nemohol súhlasiť viac než človek s atopickým ekzémom. Aby ste boli vždy pripravení zatočiť so svrbivou pokožkou, majte po ruke okamžitú záchranu.

SOS tyčinku La Roche-Posay Lipikar Stick AP+ použite, kedykoľvek budete mať potrebu poškrabať sa. Od pocitu svrbenia sa vám hneď uľaví a navyše vďaka tyčinke posilníte ochrannú bariéru pokožky.

Sprej na rýchlu úľavu Eucerin AtopiControl potrebuje len jednu minútu na to, aby podráždenú pokožku upokojil, má chladivý účinok a hlavne pôsobí až 6 hodín!

 

Boj s atopickým ekzémom je niekedy náročný a môže sa zdať nekonečný. Ak sa u vás prejaví, majte na pamäti, že najdôležitejšie je riešiť problém s dermatológom. A vďaka tým správnym prípravkom si potom zvládnete život s ekzémom aspoň z časti uľahčiť.