Viete, ako ošetriť spálenú kožu?

Tohto roku je leto v plnom prúde už tretí mesiac. Tí so správnym fototypom majú najbronzovejšie opálenie ever, my ostatní navyšujeme zásoby opaľovacích produktov aj prípravkov, ktoré nás zachránia v prípade spálenia od slniečka.

Pokiaľ k tomu naozaj dôjde, je potrebné okamžite spustiť ochladzovacie, hydratačné a regeneračné procesy. Pretože len keď sa o spálenie od slniečka dobre postaráte, zvýšite šancu, že sa pokožka uzdraví bez následkov a že sa vám vyhne aj lúpanie kože.

prvá pomoc pre slnkom spálenú pokožku

Krok 1: chladenie

Keď som bola malá, mama mi na spálené ramená dávala obklady z jogurtu. Takisto môžete použiť kefír alebo tvaroh. A aj keď to neznie veľmi lákavo, tieto babské rady zaberajú: pokožka sa schladí a srvátka naštartuje regeneráciu. Pokiaľ nič z toho nemáte, pripravte samotný studený obklad, dajte si chladivú sprchu (či vaňu) alebo sa s dôverou obráťte na upokojujúcu hmlu Bioderma Photoderm After Sun SOS.

Na ochladenie po spálení slnkom skvelo funguje aj Aloe vera či známy pantenol. Aby ste sa vyhli bolestivému rozmazávaniu, vyberajte pantenol vo forme peny alebo v spreji. Zohnať sa dá aj kombinácia pantenol + Aloe vera, ako v prípade značky Altermed. Pri miernejších spáleninách vám chladenie ponúkne aj Shiseido Sun After Sun chladivý gél na telo. Ale možno vôbec ako prvý použite Shiseido Sun after Sun Suchý čistiaci olej po opaľovaní, s ktorým sa spálená pokožka šetrne zbaví zvyškov opaľovacích krémov a pripraví na ďalšiu starostlivosť.

prvá pomoc pre spálenú pokožku

Krok 2: hydratácia

Spálená pokožka je pochopiteľne vysušená, vystavená aj riziku lúpania a tiež rýchlejšieho starnutia. Pokiaľ tieto procesy túžite zastaviť, skúste obľúbené hydratačné telové mlieko Biz Buin After Sun (zoženiete ho aj v chladivej verzii s Aloe vera). A spálená pokožka tváre vám bude vďačná za aplikáciu balzamu po opaľovaní proti starnutiu pleti Sun Control, ktorý vyvinula značka Lancaster.

Pri opaľovaní aj po ňom navýšte aj vnútornú hydratáciu, teda pitný režim. Po spálení pokožky dvojnásobne. Nerozumný pobyt na slniečku máva za následok aj prehriatie organizmu, nevoľnosti a motanie hlavy. A na to pomôže jedine pokoj a hydratácia. Pokiaľ sa vám „podarilo“ spáliť sa až do pľuzgierikov… zamierte radšej k lekárovi. A pľuzgieriky neprepichujte! Tekutina v nich miesto pod nimi ochladzuje a po prepichnutí hrozí vznik zápalu.

kozmetika po opaľovaní

Krok 3: regenerácia a predĺženie opálenia

Zostáva nám pokožku zregenerovať a Lancaster na to má geniálny recept v podobe suchého oleja Tan Maximizer. Dokáže naozaj veľa! Regeneruje, hydratuje, zvláčňuje a zabraňuje lúpaniu kože po spálení. A pozor – vďaka Tan Activator Complexu predlžuje ťažko vykúpené opálenie až o 4 týždne. Podobne vás poteší aj hydratačné mlieko predlžujúce opálenie Institut Esthederm After Sun.

A až nabudúce vyleziete von? Držte sa v tieni a na spálené miesta neaplikujte nič menšie než SPF 50!

starostlivosť po opaľovaní pre regeneráciu pokožky