Vybavte sa na leto - výber opaľovacích prípravkov

Leto sa pomaly blíži a všetci sa už tešíme na relaxovanie pri vode a vyhrievanie na slniečku. Ak sa aj vy tešíte, ako svojej bielej pokožke dodáte počas prázdnin krásny zlatistý dovolenkový odtieň, nemali by ste sa zabudnúť dopredu vybaviť kvalitnými opaľovacími prípravkami, ktoré zabránia nežiadúcemu spáleniu pokožky a zároveň ju ochránia pred nebezpečnými UV lúčmi.

opaľovacie krémy

Opálite sa menej s vyšším UV faktorom?

Jedným z najväčších omylov pri užívaní opaľovacích krémov je domnienka, že s vyšším UVA / UVB faktorom sa menej opálite. Číslo iba udáva počet minút, ktoré môžeme stráviť na slniečku tak aby bola naša koža plne chránená. Väčšinou prípravky obsahujú nielen zložky chemického charakteru filtrujúce škodlivé UVA a UVB žiarenie, ale v zložení nájdete aj zložky minerálne, ktoré fungujú na princípe odrážania škodlivých lúčov. Opaľovacie krémy tiež môžu obsahovať antioxidanty, ktoré dokážu neutralizovať nežiadúce voľné radikály

Aký faktor použiť?

Ochranný faktor sa označuje skratkou SPF a oznamuje vám, akú vysokú ochranu pred slnkom prípravok zaručuje. Vynásobením doby vlastnej ochrany pleti ochranným faktorom použitého opaľovacieho krému, dostanete dobu, počas ktorej sa môžete opaľovať bez nebezpečenstva spálenia a poškodenia kože.

Pri výbere krému by ste preto mali zohľadniť aký fototyp pleti máte.

 

Existujú 4 základné skupiny fototypov, ktoré sú rozdelené podľa jednotlivých typov pleti.

  • Svetlá pokožka so sklonom k ​​pehám môže byť na slnku bez natretia opaľovacím krémom maximálne 5-10 minút
  • Stredne tmavá pokožka - 10 -20 minút
  • Veľmi tmavá pleť môže stráviť na slnku 25-35 minút a prakticky nikdy sa nespáli.

Použitie a výber ochranného faktora SPF v praxi prebieha tak, že ak ste napríklad svetlý typ pleti, ktorý môže zostať na slnku bez ochrany maximálne 10 minút a použijete krém s faktorom číslo 12, predĺži sa tým čas vašej bezpečnej ochrany a pobytu na slnku až na 120 minút. Preto sa určite oplatí investovať peniaze do krémov s vyšším faktorom.

Ako krém / olej správne aplikovať?
Opaľovacím krémom by ste sa mali natierať niekoľkokrát denne. Opaľovací prípravok by ste mali nanášať už 20 minút pred vystavením pokožky slnku! Pri nanášaní opaľovacieho krému je vhodné dopriať zvýšenú pozornosť tým častiam tela, ktoré sú najviac vystavované slnečnému žiareniu, ako sú nos, pery, uši, ramená, chrbát a hrudník. Na tieto partie sa tiež odporúčajú špeciálne prípravky na tvár. Nielenže majú vyšší ochranný faktor, ale sú špeciálne prispôsobené tenšej pokožke na tvári.

Ďalej nezabúdajte, že aj keď sú niektoré opaľovacie prípravky odolné voči vode, mali by ste mať na pamäti, že po dlhom kúpaní v mori alebo pri umytí mydlom je nutné namazať pokožku pre istotu znova. Myslite tiež na to, že sa k vám UV žiarenie dostane aj cez mraky na oblohe alebo slnečník. Nepodceňujte preto tento fakt a natierajte sa ochranným krémom aj v týchto prípadoch.

Druhy opaľovacích prípravkov

Opaľovacie prípravky sú dostupné v niekoľkých variantách. Krémy sa vyznačujú hustejšou konzistenciou, lepšie držia na pokožke a zvyčajne sú určené na tvár. Ak trpíte slnečnou alergiou, na slnku sa vám tvoria vyrážky a máte podráždenú pokožku, kúpte si opaľovací krém napr. od Vichy, ktorý je hypoalergénny, neobsahuje parabény ani parfemáciu a zároveň neupcháva póry.

Oleje v spreji majú zase veľké plus v tom, že sa ľahko nanášajú. Na telo nastriekate požadované množstvo a potom prípravok rozotriete. Niektoré oleje majú dokonca tak jemný rozprašovač, že ich nie je potrebné ďalej rozotierať. Vlastnosti opaľovacích sprejov tak ocenia najmä ľudia, ktorí neradi strácajú čas zdĺhavým natieraním.

Opaľovacie mlieka sa zase výborne rozotierajú a majú príjemnú, ľahko vstrebateľnú textúru. Bývajú tekutejšie a ľahšie ako krémy, ale sú hutnejšie než spreje. Mlieka na opaľovanie bývajú určené na pokožku tela a dokážu ju skvele hydratovať a vyživiť.

Používaním ochranných prípravkov zabránite prieniku slnečného UV žiarenia a zároveň zaistíte vašej namáhanej pokožke premazanie a dokonalú hydratáciu. Veľmi kvalitné produkty slnečnej kozmetiky nájdete napríklad v širokom sortimente značiek Vichy, La Roche-Posay a Piz Buin. Prípravky Piz Buin obsahujú navyše Tanimel - látku, ktorá zintenzívňuje opálenie.

Špeciálne detské opaľovacie prípravky odporúčame nakupovať predovšetkým od dermo-kozmetických značiek napr. od značky Bioderma.

Je krém po opaľovaní zbytočnosť?

Rozhodne nie. Pokožka, vystavená slnečnému žiareniu počas celého dňa, je dehydratovaná a prehriata. Vhodne zvolené telové mlieko ju upokojí (a schladí na bežnú teplotu). Vďaka obsahu hydratačných látok ju taktiež hydratuje.

Teraz už ostáva len popriať vám ničím nerušenú letnú dovolenku, z ktorej sa vrátite s hydratovanou čokoládovo opálenou pokožkou!