Výživa na vlasy: Kondicionér, maska, balzam?

maska na vlasy, ako správne používať masku na vlasy

Bez hĺbkovej hydratácie vlasov nebude vaša hriva nikdy vitálna a lesklá. Vysušené vlasové vlákna sa totiž štiepia, môžu sa viac mastiť a celkovo pôsobia unavene. Za neupraviteľným „vrabčím hniezdom“ potom často stojí nedostatočné a nesprávne používanie výživy na vlasy – kondicionérov, vlasových masiek, balzamov a ďalších ošetrujúcich prípravkov.

 

Len umyť nestačí

Vedeli ste, že samotné používanie šampónu je v skutočnosti málo? Jeho zložky sa postarajú len o čistenie, nie o výživu – z vlasov zmyjú mastnotu a špinu z vonkajšieho okolia, zvyšky stylingu a mŕtve bunky z pokožky hlavy. Pri namáčaní navyše dôjde k miernemu napučaniu povrchu vlasov a mokrá hriva je potom oveľa náchylnejšia na mechanické a tepelné poškodenia.

 

Na rade sú kondicionéry, vlasové masky a balzamy

Aby sa vlasy opäť zacelili, treba im dodať ochranné a skrášľujúce látky prostredníctvom výživy na vlasy. Len tak budú dostatočne hydratované, pevnejšie, odolnejšie a pripravené na styling.

 

Netápajte v pojmoch: Extra výživa pre vlasy

 •  Oplachový kondicionér na vlasy – Mal by sa nanášať po každom umytí šampónom. Svojimi zložkami vlasy vyhladí a vytvorí im na povrchu pomyselný obranný štít, vďaka ktorému sú pružnejšie. Často obsahuje zložky uľahčujúce rozčesávanie, napríklad kondicionér Bumble and Bumble Hairdresser´s obsahuje šesť vzácnych, za studena lisovaných olejov.

 

Kondicionér udržuje aj prirodzenú hydratáciu vlasov, a to až do ďalšieho umytia, preto sa vlasy viac lesknú. Napríklad revitalizačná starostlivosť pre suché a poškodené vlasy Framesi Morphosis Re-structure s obsahom morského kolagénu a perlového proteínu „obalí“ leskom každé jednotlivé vlasové vlákno, takže efekt je maximálny. No pretože všetky kondicionéry pôsobia len na povrchu vlasu, na hĺbkovú výživu potrebujete ešte intenzívnejšie prípravky.

 

 • Bezoplachový kondicionér – Je chybou myslieť si, že bezoplachovým kondicionérom v spreji môžete nahradiť ten klasický. Správne by sa mu malo hovoriť bezoplachová starostlivosť, pretože ide o nadstavbu – tretí krok vo vlasovej rutine. Aplikuje sa po oplachovom kondicionéri alebo maske, a to rovnomerne do vlhkých či suchých vlasov. Jeho úlohou je dodať vlasom niečo navyše, napríklad ochranu pred tepelným šokom zo sušenia, zložky predchádzajúce krepovateniu, podporu vlnenia, prípadne hydratáciu ako Moroccanoil Hydration alebo Schwarzkopf Professional BC Bonacure Hyaluronic Moisture Kick.

 

 • Balzam na vlasy – Zamieňate kondicionér s balzamom na vlasy? Chyba. Ten prvý má oveľa ľahšie zloženie a pôsobí na povrchu vlasu, zatiaľ čo balzam preniká hlbšie a cieli na konkrétne problémy (suchosť, poškodenie a podobne).

 

 • Kúra alebo maska na vlasy – Poškodené, dehydratované vlasy sa sami regenerovať nedokážu, preto potrebujú pomoc v podobe vlasových kúr (masiek na vlasy). Ich zložky prenikajú ešte hlbšie než kondicionér a balzam do vnútra štruktúry vlasu, kde regenerujú jeho poničené jadro. Masku vyberajte podľa momentálnych potrieb svojich vlasov.

 

Ak im chýba vlaha, siahnite po kúrach pre suché a poškodené vlasy, napríklad Goldwell Dualsenses Rich Repair, Alfaparf Milano Semi di Lino Reconstruction Reparative alebo Wella Professionals Invigo Nutri-Enrich. Riešiť môžete aj predčasné starnutie vlasových vláken, napríklad revitalizačnou maskou Kérastase Chronologiste Masque Intense Régénérant, alebo reguláciu oranžových tónov blond hrivy. O to sa zase postarajú účinné zložky hĺbkovo regeneračnej masky Kérastase Blond Absolu Masque Cicaextreme

 

 • Oleje na vlasy – Jedným z posledných hitov sa stali oleje na vlasy. Len pár kvapiek dokáže vlasy hĺbkovo hydratovať, uhladiť, vyživiť a rozžiariť. Oleje dokonca dokážu zabrániť elektrizovaniu a ochrániť pred slnečnými lúčmi. Skvele sa hodia pre vlnité, krepovité a nepoddajné vlasy, ktorým navracajú mäkkosť a lesk.

 

 • Zábaly na vlasy – Majú hĺbkové regeneračné účinky, podobne ako vlasové masky, ale obvykle obsahujú také zložky, ktoré sa aktivujú teplom. Preto sa odporúča po nanesení prípravku vlasy zabaliť do fólie a tú ešte omotať uterákom. Rovnako ako vlasové kúry by sa nemali aplikovať príliš často, stačí raz za týždeň.

zdravé vlasy, dlhé vlasy, krásne vlasy, ako používať prípravky na vlasy

Nanášajte ich správne

 • Ako používať kondicionér?

Pred nanášaním prípravku vytlačte z vlasov vodu, lebo z príliš mokrých vlasov kondicionér stečie. Malé množstvo veľkosti orieška naneste asi 2 – 3 cm od korienkov. Aby sa prípravok rovnomerne rozložil, je dobré si vlasy prečesať prstami alebo opatrne hrebeňom so širokými zubami (mokré vlasy sa totiž pri česaní ľahšie poškodia) a potom opláchnuť. Čas pôsobenia býva uvedený na obale a obvykle nie je veľmi dlhý. Kondicionér účinkuje prakticky okamžite, takže prekročenie uvedeného času lepší výsledok nezaistí. Pretože jeho zložky vlasy nezaťažujú, je vhodný na každodennú starostlivosť.

 

 • Ako používať balzam na vlasy?

Balzam na vlasy má bohatšiu textúru než kondicionér a možno ním vyživovať aj pokožku hlavy. Nemal by sa však používať častejšie než dvakrát týždenne, aby vlasy neoťaželi. Obvykle sa necháva pôsobiť okolo 5 minút.

 

 • Ako používať masku na vlasy?

Masky majú bohatú krémovú textúru, aplikujú sa do vlasových dĺžok a obvykle sa nechávajú pôsobiť viac minút podľa návodu od výrobcu, ktorý by vás mal tiež upozorniť na to, či potom treba použiť ešte kondicionér. Niektoré firmy totiž majú také zloženie masiek, že nedokáže vlas uzavrieť, len ho vyživí. Nie je to však pravidlom, preto na návod na použitie nezabúdajte. Masky na vlasy rozhodne nie sú vhodné na každodennú starostlivosť, ich príliš častým pôsobením by sa vlasy mohli preťažiť rovnako ako pri balzame a efekt by bol opačný.

 

 • Ako používať olej na vlasy?

Oleje možno používať kedykoľvek, a to na suché aj vlhké vlasy. Len si treba dať pozor na aplikované množstvo, aby sa vám vlasy rýchlejšie nemastili. Postačí naozaj pár kvapiek – pri jemných vlasoch skôr do dĺžok a na končeky, vlnité či silne poškodené môžete prejsť prstami celé.

 

Čo si zapamätať?  

 • Oplachový kondicionér na vlasy aplikujte po každom umytí šampónom.
 • Bezoplachový kondicionér nenahrádza oplachový.
 • Balzam na vlasy nie je to isté ako kondicionér, preniká hlbšie a cieli na konkrétne problémy. 
 • Maska na vlasy regeneruje zničené vlasové jadro a nemala by sa používať častejšie než raz za týždeň.
 • Olejov na vlasy stačí len malé množstvo, inak sa príliš zamastia.
 • Zábal na vlasy potrebuje na svoje pôsobenie teplo.

 

Aký prípravok na vlasy používate najradšej? Máte medzi nimi svoje stálice alebo rada experimentujete? Objavili ste nejaký must-have? Podeľte sa o neho s nami!