Zatočte s atopickou a vysušenou pokožkou!

Atopický ekzém alebo aj atopická dermatitída je chronické zápalové ochorenie kože. Pokožka atopických pacientov má nízky obsah lipidov, čo sa prejavuje nepríjemným svrbením a výskytom červených škvŕn. Ak chceme toto kožné ochorenie zmierniť a svrbenie pokožky zastaviť, je potrebné obnoviť narušenú funkciu kožnej bariéry.

La Roche-Posay atopia

Vedeli ste, že …

  • 50 miliónov Európanov trpí atopickou dermatitídou?
  • výskyt tohto ochorenia sa v západných krajinách počas uplynulých 50 rokov zdvojnásobil?
  • až 70 % pacientov má toto ochorenie v rodine?
  • atopický ekzém trápi 2 z 10 detí?
  • ochorenie sa objavuje po treťom mesiaci života dieťaťa a pretrváva niekoľko rokov, niekedy až do dospelosti?
  • 85 % prípadov sa prejaví pred 5. rokom života?
  • 58 % detí s atopiou trpí narušeným spánkom?

Čo spôsobuje atopickú dermatitídu?

Atopická dermatitída je následkom narušenej kožnej bariéry, kvôli čomu následne do pokožky prenikajú dráždivé látky a alergény. To sa prejavuje výrazným vysušovaním pokožky. Suchá pokožka sa potom olupuje, čo vedie ku svrbeniu a škriabaniu. Škriabanie ale narušuje kožnú bariéru. A tak vzniká „začarovaný kruh“, ktorý sa nazýva atopický kolobeh. Ak sa o svoju pokožku nestaráme správne, tak sa žiaľ nikdy neskončí.

Má atopická dermatitída stále rovnaký priebeh?

Nie, intenzita prejavov sa mení. Rozlišujeme dve štádiá: akútne vzplanutie a obdobie pokoja. Štádium akútneho vzplanutia vedie k zápalu, svrbeniu, hnisaniu, chrastám ap. Pre obdobie pokoja je zase charakteristická extrémna suchosť pokožky. Tá je síce tiež veľmi nepríjemná, no rozhodne nie tak veľmi ako prvé štádium.

Čo vedie k akútnemu vzplanutiu ekzému?

Akútne vzplanutie ekzému spôsobujú vonkajšie faktory, ako sú napríklad prach, pele, pracie prostriedky a veľmi suchý  vzduch.

Ako liečiť atopickú dermatitídu?

V prvom rade je potrebné odstrániť hlavnú príčinu a to narušenie kožnej bariéry, ktoré vedie k obmedzeniu jej ochrannej funkcie. Ďalej je potrebné zmierniť svrbenie a tým prelomiť tzv. atopický kolobeh.

Dokážete to tak, že budete pravidelne svoju pokožku ošetrovať vhodnými produktmi, ktoré zmierňujú podráždenie pokožky. Upokojiť ju môžete napríklad používaním kúpeľového oleja na telo, ktorý chráni pokožku pred tvrdou vodou, ktorá pokožku nadmerne vysušuje. Olej používajte spolu so zvláčňujúcimi prípravkami, ktoré pokožku upokojujú, redukujú už spomínané nepríjemné svrbenie a pomáhajú tak obnoviť hydrolipidový film, ktorý bráni dráždivým látkam preniknúť do pokožky. Túto dennodennú rutinu je dobré dodržiavať po celý rok – teda nielen v čase akútneho vzplanutia, ale aj v štádiu pokoja.

Mikrobióm – nenahraditeľný „partner“ pre našu pokožku

Možno viete, že baktérie nemusia byť vždy pre našu pokožku škodlivé. Napokon sú súčasťou jej prirodzenej ochrannej bariéry. Táto prírodná mikroflóra je známa ako mikrobióm a našu pokožku chráni pred vonkajším poškodením a tým zabraňuje zápalu kože a vzplanutiu, akým je napríklad atopická dermatitída.

Laboratóriá La Roche-Posay odhalili dôležité zistenie: mikrobióm je rovnako zodpovedný za atopiu ako aj kožná bariéra. Pre dlhodobú liečbu atopie je teda potrebné nielen obnoviť kožnú bariéru, ale aj vyvážiť mikrobióm. Dobrou správou je, že na rozdiel od genetickej predispozície môže byť mikrobióm modifikovaný. To poskytuje nový pohľad na liečbu atopie a značka La Roche-Posay to premieta aj do vývoja svojich produktov z kolekcie Lipikar pre extrémne suchú až atopickú pleť.

La Roche-Posay Lipikar

Inovácia La Roche-Posay pre pokožku so sklonom k atopii

Pre starostlivosť o pokožku so sklonom k atopii je určená špeciálna kolekcia La Roche Posay Lipikar. Lipikar predstavuje kolekciu prípravkov starostlivosti a hygieny, ktoré sú určené nielen pre dospelých, ale aj pre deti a bábätká. Táto kolekcia ponúka riešenie pre normálnu, suchú, veľmi suchú až atopickú pokožku. Dvadsaťročné skúsenosti v starostlivosti o telo aj v liečbe atopickej kože preukázali svoju účinnosť v množstve klinických štúdií. Prípravky Lipikar sú známe pre svoju optimálnu toleranciu vďaka minimalistickému zloženiu s neutrálnym pH, bez parfumácie, parabénov, farbív a mydla.

Suchá pokožka - deti a dospelí

Hygiena

LIPIKAR SURGRAS - Krémový sprchový gél proti vysúšaniu pokožky, bez mydla. Jemný čistiaci prípravok bez mydla a bez parabénov. Pomáha obnovovať kožnú bariéru a dodáva koži lipidy počas sprchovania. Možno použiť aj do kúpeľa. Obohatený o 10 % relipidačný koncentrát Niacínamid, ktorý napomáha obnoviť kožnú bariéru a doplniť lipidy počas sprchovania.

Veľmi suchá až atopická pokožka - bábätká, deti a dospelí

Hygiena

LIPIKAR SYNDET  - Krémový čistiaci gél proti vysúšaniu pokožky. Fyziologické pH. Jemný čistiaci prípravok bez mydla, bez parabénov, bez parfému. Obnovuje kožnú bariéru, neutralizuje vysušujúce účinky vápenatej vody. Možno použiť aj do kúpeľa. Obohatený o 10 % relipidačný koncentrát Niacínamid, ktorý napomáha obnoviť kožnú bariéru a doplniť lipidy počas sprchovania..

Starostlivosť

LIPIKAR BAUME AP + - Inovácia v podobe novo patentovanej aktívnej látky Aqua Posae Filiformis prináša dvojaký účinok pôsobenia na dva určujúce faktory pokožky so sklonom k atopii:

  1. na povrchu - vyrovnáva mikrobióm, čím pozastavuje stav akútneho vzplanutia a stabilizuje pokožku v období pokoja
  2. zvnútra pokožky - dlhodobo obnovuje funkciu kožnej bariéry a upokojuje podráždenie.

Výsledky sú viditeľné už po 1 mesiaci používania: vysušovanie a svrbenie pokožky je značne minimalizované, fáza akútneho vzplanutia oddialená a obdobie pokoja obnovené. Unikátne zloženie obsahuje 50 % upokojujúcej termálnej vody z La Roche-Posay a vysokú koncentráciu dvoch aktívnych látok: 4 % Niacínamidu pre okamžité upokojenie a 20 % bambuckého masla pre intenzívnu výživu. Vďaka tejto inovatívnej textúre je prípravok účinný ako balzam a zároveň ľahký ako mlieko.

Doplnková starostlivosť

LIPIKAR HUILE - Zvláčňujúci relipidačný kúpeľový a sprchový olej proti podráždeniu, bez parabénov. Chráni kožu pred vysušením spôsobeným tvrdou vodou. Dodáva pokožke lipidy potrebné pre obnovu kožnej bariéry. Čistiace zložky sú vybrané s ohľadom na optimálnu toleranciu. Neutrálne pH. Bez mydla. Bez alkoholu. Bez farbív. Bez parabénov. S Niacínamidom pre obnovu kožnej bariéry a zmiernenie pocitu pnutia a s bambuckým maslom pre intenzívnu výživu pokožky. Pri sprchovaní naneste pár kvapiek prípravku do dlane a aplikujte na vlhkú kožu. Pri napúšťaní vane pridajte do vody 2 až 3 viečka prípravku. Jemne opláchnite. Osušte sa bez trenia kože uterákom.

Zuzana z notino.sk