DAILY ROUTINE: Zimná starostlivosť o ruky

V poslednom diele zimného seriálu Daily routine sa zameriame na ruky a mráz. Starostlivosť o ruky v zime a výživu nechtov by sme zvlášť v tomto období nemali podceňovať. Ruky potrebujú viac starostlivosti, a to nielen preto, že ich neustále používame, ale aj preto, že koža na rukách je tenšia a menej chránená než zvyšok tela. A teraz ruku na srdce – ktorá z nás poctivo nosí rukavice? A koľké z nás si prehrievajú zmrznuté ruky pod prúdom horúcej vody?

starostlivosť o ruky v zime

Denná starostlivosť a čoho sa vyvarovať

Krok 1: Prvý a často zanedbávaný krok je si ruky starostlivo umyť. Tým odstránime všetky baktérie a pripravíme ich na následnú hydratáciu rovnako, ako to robíme aj so svojou pleťou. Dávajte si však pozor na teplotné rozdiely, ktorým svoje ruky vystavujete. Mať skrehnuté ruky je nepríjemný pocit, ale snažiť sa ich zahriať pod prúdom teplej či horúcej vody je receptom na pohromu. Pokožka sa týmto veľmi vysušuje a môžete ju ľahko spáliť. Pokiaľ vás od zmrznutých rúk nedokázali ochrániť rukavice, umyte si ruky vo vlažnej vode a zahrejte ich jemnou masážou s použitím oleja či krému.

Krok 2: Na hydratáciu by sme si mali vybrať krém zodpovedajúci situácii vonku, ale aj stavu pokožky. Mrzne? Svieti slniečko? Sú vaše ruky popraskané? A čo nechtové lôžka? Nepodceňujte výber správneho krému, ktorý rieši váš konkrétny problém. Dnes existujú stovky druhov krémov na ruky a my vám pár z nich predstavíme nižšie.

Krok 3: Raz či dvakrát týždenne doprajte rukám zábal a nechtom výživu s obsahom vápnika a kremíka. Stačí naniesť štedrú vrstvu hydratačného krému a ruky nechať hodinu odpočinúť v ošetrujúcej rukavici, napríklad tejto od Sensai. Pokiaľ nemáte práve poruke kozmetickú rukavicu, skúste ruky vložiť do vrecúšok a previazať utierkou či akýmkoľvek kúskom látky. Síce to nie je zďaleka také pohodlné, ale efekt bude podobný.

Najlepšie krémy na ruky

Krém na popraskané ruky

Na vaše popraskané ruky máme skvelého pomocníka. Rad Eight Hour Cream od Elisabeth Arden má luxusný gélový krém na drsné a popraskané ruky, ktorý uzamyká hydratáciu v pokožke a po nanesení poskytuje okamžitú a dlhotrvajúcu ochranu a úľavu namáhaným rukám. Vysokú mieru úľavy popraskanej pokožke prináša aj regeneračný krém na ruky od Garnier, Repairing Care. Alantoín nachádzajúci sa v kréme má významnú regeneračnú schopnosť a glycerín zas vytvára na rukách ochrannú vrstvu, čím zabraňuje predčasnému starnutiu pokožky.

Krém do mrazu

Skvelý produkt na ruky sa dá nájsť aj v mnohých od Clarins, a to hydratačný krém na ruky pre suchú a podráždenú pokožku Body Specific Care. Sezamový olej upokojuje a zjemňuje pokožku a výťažky z japonskej moruše zas tvoria takú neviditeľnú ochrannú „rukavicu“, ktorá chráni ruky pred nepriazňou počasia a minimalizuje známky starnutia.

krémy na ruky do mrazu

Krém na suché ruky

Na suché ruky s veľmi citlivou pokožkou je najvhodnejšie prírodné ošetrenie hydratačným krémom s výživným olejom. Výživný mandľový olej má v sebe napríklad krém na citlivú pokožku rúk Weleda Mandle. Tento krém má naozaj čisto prírodné zloženie bez syntetických konzervantov, farbív, parfumácie a minerálnych olejov a nie je testovaný na zvieratách.

Krém na ruky s UV filtrom

O opaľovacích krémoch v zime sme hovorili už v článku Opaľovacie krémy na lyžovačku – mýty a pravdy. Tak v horách, ako aj v meste, za slniečka a aj keď je pod mrakom, je vhodné sa chrániť proti UV lúčom. Našim obľúbencom na ošetrenie rúk s ochranným faktorom SPF15 je výživný krém na ruky a nechty proti tmavým škvrnám Vichy Hand & Nail. Má v sebe nielen ceramidy, ktoré spevňujú nechty, a výživné oleje, ale aj termálnu vodu a antioxidačný vitamín C.

Zimná výživa nechtov

Ruky sú našou vizitkou a dobre pestované nechty vypovedajú o zdraví nášho organizmu. Okrem vitamínov v strave môžeme nechtom dodávať vitamíny aj v podobe špeciálnych krémov a lakov. Stálicou od Dioru je tento krém na nechty Crème Abricot, ktorý spevňuje kožtičku okolo nechtov a pôsobí proti lámavosti. Odporúča sa používať pred spaním, aby mohli účinné látky pôsobiť čo najdlhšie.

Nechty raz či dvakrát týždenne podporte výživnými lakmi. Osvedčil sa nám Eveline Cosmetics Nail Therapy kondicionér na nechty 8 v 1 či posilňujúca starostlivosť pre problematické nechty od Sally Hansen Strength.

krémy na ruky na zimu

Ak máte nejaké ďalšie tipy a triky, ako sa starať o svoje ruky, podeľte sa s nami!