Zistite pravdu! 10 najzaujímavejších otázok o parfémoch

Viete, kto je Michael Edwards? Je to jeden z najuznávanejších odborníkov na parfémy, ktorý napísal knihu Fragrances of the World - najdôležitejšiu knihu o parfémoch na svete. Je to niečo ako Biblia pre všetkých predajcov, nákupcov a milovníkov parfémov. Za viac ako 27 rokov, počas ktorých sa parfémami zaoberá, dostal Michael Edwards tisíce otázok a dal na ne tisíce odpovedí. Ja som vybrala 10 z nich, ktoré mi prišli najzaujímavejšie, a vďaka ktorým som sa dozvedela niečo nové. Tak dúfam, že budú zaujímavé aj pre vás.

parfémy rady otázky o parfémech

Prečo vonia parfém na vašej kamarátke inak ako na vás?

To, že na každom z nás sa vôňa parfému rozvíja inak, asi nie je žiadna novinka. Ale viete čo tento proces ovplyvňuje? Gény, typ našej pokožky, strava, lieky ( napríklad antibiotiká výrazne menia to, ako na nás vôňa pôsobí), stres a teplota pokožky - to je ten najdôležitejší faktor.

Ako konkrétne ovplyvňuje typ vašej pokožky vôňu parfému?

Ak máte suchú pokožku, parfém sa rýchlejšie vstrebáva a je preto potrebné aplikovať ho častejšie. Na mastnejšej pleti naopak vydrží parfém dlhšie a je intenzívnejší, pretože olej v našej pokožke rozpúšťa molekuly parfému a tým udržuje vôňu dlhšie.

Prečo vonia parfém inak, keď ho testujete v parfumérii a inak, keď ho použijete doma?

Je to dané tým, že vôňa je silne závislá na prostredí. V parfumérii sa vo vzduchu miešajú najrôznejšie parfémy, vplyv má aj pustená klimatizácia a čo je to najdôležitejšie - málokedy máme trpezlivosť čakať v parfumérii, než sa vôňa plne rozvinie. To sa zvyčajne stane až doma. Ak si chcete vyskúšať vôňu v prirodzenom prostredí, v ktorom ju budete nosiť, odporúčam objednať si za pár korún jej vzorku a v kľude sa rozhodnúť, či je práve táto vôňa pre vás tá pravá.

Kedy by ste parfém rozhodne nemali používať?

Na slnku. Zložky parfémov totiž reagujú s UV žiarením, dráždia pokožku a často spôsobujú aj zafarbenie kože. Môžete však použiť nejaké parfémy bez alkoholu, ktoré sú pre vašu pokožku bezpečné aj na slnku.

Ovplyvňuje vôňa našu psychiku?

Áno, a výrazne. Bolo vedecky dokázané, že niektoré vône sú upokojujúce ( napríklad levanduľa a harmanček ), zatiaľ, čo iné sú stimulujúce ( napríklad neroli a bergamot ) .

Koľko vôní môžete vyskúšať naraz bez toho, aby ste "zmiatli" svoje zmysly?

Presne tri.

Kam je najlepšie vôňu pri jej testovaní aplikovať?

Prvú vôňu aplikujte na vnútorné zápästie, počkajte niekoľko minút a potom aplikujte ďalšiu vôňu na druhé zápästie. Tretiu, a poslednú, vôňu aplikujte z vnútornej strany lakťa.

Ako dlho by mala vôňa vydržať.

Je to rôzne. Ale v priemere by mal parfém vydržať 6 - 8 hodín, toaletná voda okolo troch.

Ako docielite to, aby na vás vôňa vydržala dlhšie?

Asi najúčinnejším riešením je používať vašu obľúbenú vôňu naraz v rôznych formách. Skombinujte parfémované mydlo, parfémovaný sprchový gél, krém alebo telové mlieko, púder a toaletnú alebo parfémovanú vodu.

A na záver - aké parfémy sú podľa Michaela Edwardsa najväčšími legendami?

Samozrejme, že je to Chanel No. 5. Z novších parfémov sú to napríklad Yves Saint Laurent Opium, Giorgio Beverly Hills, Thierry Mugler Angel alebo Calvin Klein One.

A aký parfém je legendou podľa vás?