Intímna starostlivosť kozmetika pre tehotné a po pôrode

Najpredávanejšie

Kozmetika pre tehotné a všetko pre mamičky po pôrode – ako vybrať to najlepšie?

Rozmaznávajte sa počas tehotenstva a dojčenia kvalitnou kozmetikou. Deväť mesiacov čakania na bábätko a týždne po pôrode sú obdobie, keď by sa vám v kúpeľni mali objaviť iné prípravky, než akými ste sa o seba starali dosiaľ. Telo prechádza veľkými zmenami, preto je správna starostlivosť dôležitá, aby ste sa počas tehotenstva a po pôrode cítili skvele.

Tehotenská kozmetika

Tehotenstvo nie je len o rastúcom brušku. Na zmeny v tele reaguje celé telo. Správna tehotenská kozmetika vám však toto obdobie zásadne spríjemní.

Starostlivosť o pleť v tehotenstve

 • Hormonálne zmeny sa vám v tele môžu prejaviť v podobe akné, rozšírených pórov alebo nadmerného mazu. Zhoršenie pleti a akné v tehotenstve je normálne.
 • Aby ste sa však stále cítili pekná, zvoľte pleťovú kozmetiku, ktorá cieli na váš problém a zároveň má čo najjednoduchšie zloženie. Výborné sú prírodné oleje, ktoré pleť upokoja. Na odličovanie voľte len šetrné produkty. Nezabudnite ani na ochranu pred slnečným žiarením.

Telová kozmetika v tehotenstve

 • Bruško prechádza počas tehotenstva najviditeľnejšou zmenou. Krém na strie v tehotenstve je preto ideálne začať používať už v 3. mesiaci. Je jedno, či vám je príjemnejší krém alebo skôr olej, pravidelné premazávanie kože sa vám vyplatí.
 • Koža na tele býva v tehotenstve skôr suchá. Nezabudnite sa preto okrem bruška starať aj o celú pokožku. Špeciálnu pozornosť venujte bradavkám hlavne na konci tehotenstva. Vhodná mastička či krém na bradavky ich pripraví na obdobie po pôrode.
 • Masáž hrádze pred pôrodom veľmi pomôže, ak sa chcete vyhnúť nástrihu. Olej na masáž hrádze zaistí maximálnu pružnosť pokožky, samotné masírovanie hrádze zlepší prekrvenie a uvoľnenie tejto oblasti.
 • Obvyklá starostlivosť o vlasy vám v období tehotenstva môže prestať vyhovovať. Ak sa vám viac mastia, vyskúšajte prípravok na mastné vlasy. Zároveň vyberajte čo najprírodnejšie produkty - napr. prírodná farba na vlasy pre tehotné sa určite odporúča viac než bežná. Vypadávanie vlasov v tehotenstve je tiež pomerne častý jav. Ideálne sa preto snažte stravovať tak, aby ste mali dostatočný prísun vitamínov, minerálov a dbajte na dostatočný spánok.
 • Intímnej hygiene v tehotenstve venujte zvýšenú pozornosť. Intímne partie umývajte ideálne vlažnou vodou. Použite špeciálne intímne gély pre tehotné s prirodzeným pH a utierajte sa ideálne čistým bavlneným uterákom.

Čo by tehotenská kozmetika nemala obsahovať:

 • vyšší obsah retinolu (vitamín A) a kyseliny salicylovej
 • sóju a aromatické éterické oleje (napr. bergamot, šalvia, rozmarín…)
 • krémy proti celulitíde a so spevňujúcim účinkom
 • hliník a ftaláty (často v lakoch na vlasy alebo antiperspirantoch)
 • formaldehyd a toluén (často v lakoch na nechty)

Kozmetika a starostlivosť pre mamičky po pôrode

Ak ste sa o svoje telo v tehotenstve dobre starali, po narodení dieťatka to veľmi oceníte. Strie po pôrode budú minimálne (alebo žiadne) a bradavky lepšie pripravené na dojčenie. Kozmetika po pôrode má určité špecifiká: 

 • Bradavky sú pri dojčení extrémne namáhané a vyžadujú si špeciálnu pozornosť. Balzamy, krémy alebo masti na bradavky sú ideálne na regeneráciu tejto citlivej oblasti. Vyskúšajte napríklad lanolín na bradavky, ktorý boľavým bradavkám veľmi pomôže.
 • Nevyhnutná kozmetika pre mamičky po pôrode by mala zahŕňať aj (podobne ako v tehotenstve) gél na intímnu hygienu, ktorý zaistí dôkladné, ale veľmi šetrné umytie.
 • Pigmentové škvrny, ktoré sa mohli objaviť počas tehotenstva alebo po pôrode, väčšinou zmiznú sami. No ak chcete zabrániť ich návratu, nezabudnite si natierať tvár a telo ochrannými produktmi proti UV žiareniu.

Každá novopečená aj nastávajúca mamička by sa v tomto období mala o svoje telo starať ešte viac než doteraz. Správna kozmetika pre tehotné a dojčiace mamičky vám zaistí, že sa budete cítiť skvele v každom okamihu.