Skip to main content

Parfémy

Parfémy
Doplnky
Neobsahuje produkty vyhovujúce filtrom.
Detské parfémy
Neobsahuje produkty vyhovujúce filtrom.
Máte vybrané
 • Doprava zadarmo
Filter
cenové rozpätie

Značka
Zobraziť ďalšie
Darčeky a akcie
Hodnotenie
 •   371
 •   151
 •   19
 •   3
 •   2
Odporúčané

OBJAVTE SVET PARFÉMOV

Vstúpte s nami do sveta vôní a vyberte si parfém na notino.sk! V našej ponuke nájdete tisíce značkových parfémovtoaletných vôd a vôní do bytu od viac než dvesto svetových výrobcov.

Neustále pre vás objavujeme ďalšie parfémové novinky a každý týždeň vám ponúkame desiatky zlacnených parfémov v akcii. U nás nájdete tie najznámejšie parfémové bestsellery od obľúbených značiek Calvin Klein, Hugo Boss, Yves Saint Laurent alebo Armani, ale aj jedinečné niche parfémy, ktoré ocenia aj tí najväčší znalci.

Výber parfémov vám maximálne uľahčíme. Ľahko si u nás vyfiltrujete, či hľadáte parfémy pre ženy, pánske parfémy, ale aj unisex parfémy vhodné pre obe pohlavia. Podľa požadovanej intenzity a výdrže vône si vyberte parfém, toaletnú a parfumovanú vodu alebo kolínsku.

Preferujete určitý druh vôní? Kliknite vo filtrácii, či hľadáte kvetinové, vodné alebo napríklad drevité vône a vyberte si parfém presne podľa svojich predstáv. Pre nerozhodných ponúkame vzorky parfémov, vďaka ktorým si parfém môžete dopredu vyskúšať.

K parfumovaným a toaletným vodám ponúkame aj parfumovanú kozmetiku aj krásne balené darčekové sady parfumov, ktoré sa skvele hodia ako darčeky pre ženy aj pre mužov.

Na predaj parfémov sa v Notine špecializujeme. Vyberte si z našej širokej ponuky ten najlepší parfém, ktorý vás perfektne doplní!

Parfémy: všetko, čo ste chceli vedieť

Vône nás obklopujú celý život. Dokážu zlepšiť našu náladu, vyvolať príjemné spomienky a prebudiť naše zmysly. Tá najlepšia vôňa vám dodá sebavedomie a prepožičia neviditeľnú auru, ktorá vás bude sprevádzať na každom vašom kroku. Vyberte si tú pravú.

Ako si vybrať parfum?

Čas na nový parfum? Či už vyberáte parfum pre seba, alebo ako darček, bude sa vám hodiť niekoľko základných informácií, ako sa vo svete vôní zorientovať.

Intenzita parfémov: Toaletná vs. parfumovaná voda

Parfum, parfumovaná alebo toaletná voda? Rozdiel medzi nimi tkvie v percentuálnom obsahu vonných látok. Všeobecne môžeme povedať, že čím je koncentrácia vyššia, tým je vôňa intenzívnejšia a vydrží voňať dlhšie. Pamätajte však, že intenzitu a výdrž vône ovplyvňuje aj kvalita zložiek parfumu a ďalšie faktory. Kvalitné značkové parfémy s nižšou koncentráciou vône tak môžu vydržať voňať dlhšie než lacné parfémy s vyššou koncentráciou. Aké koncentrácie majú jednotlivé typy vôní?

 • Parfum (Extrait de Parfum – P) predstavuje s obsahom 15 – 30 % vonných zložiek v parfumovej kompozícii najsilnejšiu predávanú formu vône. Stačí ho aplikovať vo veľmi malom množstve a vydrží voňať aj desiatky hodín.
 • Parfumovaná voda (Eau de Parfum – EdP) obsahuje 8 – 15 % vonných esencií v približne 85 % alkoholu. Spolu s toaletnou vodou predstavuje najpredávanejšiu formu vôní. Na koži vydrží voňať približne 4 – 8 hodín.
 • Toaletná voda (Eau de Toilette – EdT) sa svojím obsahom 4 – 8 % vonnej kompozície v približne 80 % alkoholu predstavuje najvhodnejší typ vône na denné nosenie. Voňať na vás vydrží asi 3 – 4 hodiny, potom je potrebné navoňať sa znovu.
 • Kolínska voda (Eau de Cologne – EdC) obsahuje 3 – 5 % vonných zložiek rozpustených v približne 70 % alkoholu. Jej výdrž sa pohybuje okolo 2 hodín, vyžaduje teda častejšiu aplikáciu. Býva spájaná predovšetkým s vôňami pre mužov, existuje však aj celý rad kolínskych vôd pre ženy.

Parfémy podľa určenia

Parfémy sa klasicky delia na dámske, pánske, detské a unisex vône. A pre každú z týchto kategórií je typický iný druh vôní:

 • Dámske parfémy sú charakteristické predovšetkým vôňou kvetín, ako je jazmín, ruža, pomarančový kvet alebo konvalinka. Výrazne sa v dámskych vôňach prejavuje tiež ovocie, púdrové tóny, vanilka alebo korenie.
 • Pánske parfémy sa obvykle vyznačujú výraznejšou drevitou vôňou, ktorú sprevádzajú svieže citrusy a korenie. Obľúbená je v pánskych vôňach tiež levanduľa, orientálne zložky, koža alebo tabak.
 • Unisex parfémy sú univerzálne parfémy pre mužov aj pre ženy. Unisex vône sa často vyznačujú výraznou citrusovou zložkou a ďalej drevitou vôňou alebo vodnými a zelenými tónmi.
 • Detské parfémy sú obvykle sladké parfémy s vôňou cukríkov, žuvačiek, koly, karamelu a šťavnatého ovocia. K sladkej vôni sa potom pridáva aj jemná vôňa kvetín alebo napríklad kokosu.

Zloženie parfémov

Hlava, srdce a základ parfumu

Všimli ste si, že pri väčšine parfémov sa ich vôňa mení v čase? Parfumová kompozícia sa totiž obvykle skladá z troch po sebe idúcich častí, ktoré tvoria takzvanú olfaktorickú pyramídu:

 • Hlava parfumu (vrchné tóny) je tým, čo cítite ihneď po navoňaní. Obvykle ju tvoria ľahké citrusové a bylinkové tóny, ktorých úlohou je upútať vašu pozornosť. Hlava odznieva po pár sekundách až niekoľkých minútach a ustupuje srdcu parfumu.
 • Srdce parfumu (stredné tóny) sa začína rozvíjať približne po 15 minútach a vydrží voňať 2 – 3 hodiny. V srdci nájdeme najčastejšie kvetiny a ďalej vôňu ovocia, korenia a zelené tóny.
 • Základ parfumu (nízke tóny) je vnímateľný asi po polhodine a často vydrží voňať veľa hodín. V základe vône sa najčastejšie nachádzajú drevité zložky, pižmo, ambra, ale aj orientálne akordy, ako je kadidlo alebo vanilka.

Podľa parfumovej pyramídy je komponovaná veľká časť vôní, existujú však aj vône s lineárnym usporiadaním, ktoré voňajú celý čas rovnako.

Druhy vôní

Podľa vône sa parfémy delia na aldehydové, aromatické, citrusové, drevité, chypre, korenisté, kožené, kvetinové, orientálne, ovocné, vodné a zelené. Tieto základné skupiny vôní sa ďalej delia, a tak existujú kvetinovo-ovocné, chyprovo-drevité, orientálno-korenisté a ďalšie parfémy. Stačí kliknúť na obľúbenú skupinu v našej filtrácii a vybrať ten najlepší parfum podľa druhu vône.

Obľúbené zložky parfémov

I keď sa v zložení parfémov obvykle uvádza len niekoľko ingrediencií, väčšina parfémov ich obsahuje niekoľko desiatok až niekoľko stoviek. Niektoré z nich sa v parfume prejavujú výraznejšie a iné sú pre bežného človeka len ťažko identifikovateľné. K tým najobľúbenejším zložkám parfémov patria bezpochyby jazmín, ruža, kosatec, oud, vanilka alebo fialka. Zamilovali ste si niektorú z ingrediencií a chcete ju cítiť aj vo svojom novom parfume? Navštívte našu stránku Parfémy podľa zloženia a vyberte si parfum podľa zloženia.

Niche parfémy s puncom výnimočnosti

Chcete sa svojou vôňou odlíšiť od väčšiny a podčiarknuť s ňou svoju jedinečnosť? Potom zabrúste do našej sekcie niche vôní! Niche parfémy sú luxusné parfémy výnimočné nielen kvalitou zložiek, ale aj neobvyklými vonnými kompozíciami, ktoré vo vás zanechajú výrazný dojem.

Ako správne skúšať parfum?

Či už skúšate vzorku parfumu doma, alebo sa vydáte do parfumérie, odporúčame dodržať pár základných pravidiel:

 • Parfum vyskúšajte na vlastnej koži. Vôňa totiž reaguje s pH vašej pokožky a na papieriku alebo zápästí niekoho iného bude voňať inak. Papierik v parfumérii použite na prvotné otestovanie viacerých vôní a tie najlepšie parfémy potom aplikujte priamo na kožu.
 • Nedajte iba na prvý dojem. Nechajte vôňu parfumu plne rozvinúť. Vrchné tóny parfémov vydržia sotva niekoľko minút, ale parfum by vám mal voňať po celý čas.
 • Skúšajte maximálne tri parfémy za sebou. Viac vôní nie je váš nos schopný rozlíšiť.

Ako používať parfum?

Už ste si vybrali ten najlepší parfum? Poďme sa teda pozrieť, ako parfum správne nosiť, aby sa vôňa rozvinula čo najlepšie, a ako ho správne skladovať, aby vám vydržal voňať úžasne čo najdlhšie.

Ako nosiť parfum? Základné pravidlá aplikácie

 • Aby sa vôňa rozvinula čo najlepšie, nastriekajte parfum na pulzné miesta, ako sú krčné tepny, zápästie, lakťové a podkolenné jamky alebo pokožka za ušami. Pri aplikácii parfumu na zápästí sa následne vyhnite treniu zápästia o seba, nadmerné zahrievanie vôni nesvedčí a rýchlejšie vyprchá.
 • Odporúčame miesta aplikácie najprv natrieť vazelínou, krémom alebo olejom. Parfum sa nevsiakne do pórov a vydrží voňať o poznanie dlhšie.
 • Ak chcete podporiť vôňu parfumu ešte viac, používajte spolu s ním aj ďalšiu parfumovanú kozmetiku z rovnakého radu – parfumované telové mlieko, sprchový gél alebo deodorant. Kúpte si darčekovú sadu parfémov, v ktorej nájdete všetky produkty pohromade.
 • Na teplejších pulzujúcich miestach sa síce parfum intenzívne rozvinie, ale už tak dlho nevydrží. Preto ho nastriekajte aj na niekoľko chladnejších miest na tele, ako sú ušné lalôčiky alebo kolená. Vydrží tam voňať omnoho dlhšie.
 • Predĺžiť vôňu parfumu môžete aj aplikáciou na vlasy, kam ho nastriekate zo vzdialenosti aspoň 15 centimetrov. Parfum však môže pri častejšej aplikácii vlasy vysušovať, preto používajte radšej na prevoňanie vlasov špeciálne vône do vlasov.
 • Ak nechcete parfum aplikovať priamo na pokožku alebo voňať príliš silno, môžete vôňu rozprášiť pred seba do vzduchu a oblakom vône prejsť.
 • Ak viete, že vaša parfumovaná alebo toaletná voda nevydrží voňať celý deň, noste so sebou miniatúru parfumu, malý plniteľný rozprašovač parfumu alebo vzorku parfumu v kabelke a v prípade potreby sa kedykoľvek vôňou znovu prestriekajte.

Parfémy podľa príležitosti a ročného obdobia

Umenie nosiť parfum nespočíva iba v správnej aplikácii vône, ale aj vo výbere tej správnej vône pre konkrétnu príležitosť alebo ročné obdobie. Podľa dennej hodiny vyberajte vône nasledujúcim spôsobom:

 • Vôňu na denné nosenie voľte ľahšiu a sviežu. Citrusová alebo kvetinová vôňa bude to pravé. Intenzitou sú najvhodnejšie toaletné vody alebo kolínske.
 • Vôňa na večerné nosenie môže by trochu ťažšia, výraznejšia a zmyselnejšia. Správnou voľbou bude parfumovaná voda, ktorá si udrží intenzívnu vôňu po celý večer.

Rovnako ako platí, že ľahšie vône sa hodia na denné a ťažšie na večerné nosenie, aj ku každému ročnému obdobiu náleží určitý typ vôní. Všeobecne môžeme povedať, že čím je väčšia zima, tým intenzívnejší, sladší a pikantnejší parfum sa k nej hodí a naopak:

 • Typické jarné parfémy sú – rovnako ako sama jar – ľahké, svieže a plné jarných kvetín, ako je konvalinka alebo jazmín.
 • Tie najlepšie letné parfémy by vás mali osviežiť a povzbudiť v letnej horúčave. Ideálne sú citrusové svieže vône, ale aj vodné a zelené tóny.
 • jesennými parfémami prichádzajú na rad pikantnejšie, ťažšie a sladšie vône. Jeseni kraľuje korenie ako vanilka alebo kardamóm, ale aj vzácne drevá ako santal alebo céder.
 • Zimné parfémy sú najťažšie a najzmyselnejšie. Snúbi sa v nich nádych orientu, sladké ovocie a gurmánske tóny.

Ten najlepší parfum pre akúkoľvek príležitosť však, samozrejme, vždy prispôsobte svojmu osobnému vkusu a momentálnej nálade. Najdôležitejšie je cítiť sa vo zvolenej vôni dobre.

Ako skladovať parfum, aby vydržal čo najdlhšie?

Máte svoj obľúbený parfum vystavený na poličke v kúpeľni alebo napríklad na okne? Chyba. Parfumu nesvedčí teplo, vlhko ani slnečné žiarenie. Najdlhšie vám vydrží na suchom, temnom a chladnom mieste. Dobre sa mu bude dariť v pôvodnej škatuľke v miestnosti s teplotou do 20 °C.

Najpredávanejšie parfémy na notino.sk: