Chraňte svoji pokožku před sluncem s krémy SPF
Túžite po krásnom a zdravom opálení? So správnymi krémami SPF sa slnka báť nemusíte. Poradíme vám, ako vybrať vhodnú slnečnú starostlivosť na dovolenku aj na každodenné použitie.
Skratka SPF (Sun Protection Factor) alebo „ochranný faktor“ určuje dobu, po ktorú sa môžete bezpečne opaľovať podľa vášho fototypu. Čím vyššie je číslo pri SPF, tým dlhšiu ochranu poskytuje vašej pokožke. Ak sa napríklad spálite na slnku za 10 minút, krém s SPF 15 predĺži tento čas až na 150 minút, pričom s SPF 50 bude vaša pokožka chránená až na 8 hodín.
SPF tiež určuje mieru priepustnosti UVB žiarenia, ktoré predstavuje zdravotné riziká – popálenie pokožky, slnečné alergie alebo v krajnom prípade rakovina kože. Napríklad:
SPF 10 chráni pred UVB žiarením z 90 %
SPF 30 odfiltruje 97 % žiarenia
SPF 50 zachytí až 98 % UVB žiarenia
Nezáleží len na tom, ako dlho vydrží opaľovací krém podľa výpočtu, ale aj na tom, čo práve robíte a či to nejako nemôže narušiť jeho ochrannú funkciu. Napríklad po kúpaní, športovaní (potenie) alebo osušení pokožky odporúčame vždy obnoviť ochranný faktor. Ak chcete mať úplnú istotu, že je vaša pokožka neustále chránená, môžete ju znova natrieť krémom s SPF pokojne každé 2 hodiny.
Najdôležitejšia je hydratácia pokožky a pomalé zdravé opaľovanie. Rýchle opálenie naopak vedie k rýchlemu lúpaniu pokožky a bronzový odtieň vám príliš dlho nevydrží.
Pre hydratáciu pokožky sú dôležité:
opaľovací krém, opaľovacie oleje
dostatočný pitný režim
následná starostlivosť po opaľovaní
Doprajte pokožke po opaľovaní vlažnú sprchu s hydratačným mydlom (jemne zmyte zvyšky krému SPF) a potom ju natrite mliekom alebo olejom po opaľovaní. Pokožka bude krásne hydratovaná, pružná a hebká. Platí tu priama úmera – čím viac hydratácie pokožke dáte, tým dlhšie vám opálenie vydrží.
Minerálne SPF (je založené na oxide zinočnatom a titaničitanovom) vytvára na pokožke ochrannú vrstvu, ktorá odráža UV žiarenie ako zrkadlo. Chemické UV filtre absorbujú a premieňajú žiarenie na teplo vo vnútri pokožky.
Ako to vyzerá s aplikáciou SPF krémov na tvár? Chemické SPF musíte nanášať na čistú suchú pleť, aby mohlo preniknúť do pokožky. Naopak, minerálne filtre, ktoré vytvárajú fyzickú vrstvu na povrchu pokožky, sa aplikujú ako posledný krok starostlivosti o pleť.
UVA žiarenie, ktoré prispieva k starnutiu pleti, preniká cez mraky aj sklo. Takže aj keď to vonku nevyzerá na pláž, tvoja pokožka potrebuje ochranu. A to aj v prípade, že tráviš väčšinu času v aute alebo máš pracovný stôl pri okne. Na krém s ochranným faktorom skrátka nikdy nezabúdaj.
Slnko môže negatívne pôsobiť nielen na pokožku, ale aj na vlasy. UVA žiarenie preniká hlbšie do vlasu a rozkladá keratín, čím vlasy vysušuje a oslabuje. UVB žiarenie zase pôsobí na povrchu – poškodzuje vlasovú kutikulu (ochrannú vrstvu). To vedie k drsnosti vlasov, rozštiepeným končekom a strate lesku. Najlepšia ochrana pred slnkom je pre vlasy UV ochrana v spreji a klobúk alebo šatka. Bonus? Budete vyzerať ako z módneho editorialu.
UVA žiarenie (A = Ageing) je zodpovedné za starnutie pokožky
UVA žiarenie preniká hlboko do pokožky a spôsobuje jej starnutie, vrásky, stratu elasticity a pigmentové škvrny. Je prítomné po celý rok, preniká cez oblaky aj okno auta alebo kancelárie.
UVB žiarenie (B = Burning) spôsobuje spálenie pokožky
Zasahuje horné vrstvy pokožky a spôsobuje jej spálenie, začervenanie a zápalovú alebo alergickú reakciu. Zohráva tiež hlavnú úlohu pri vzniku rakoviny kože. Je najsilnejšie v lete a na poludnie, ale nepreniká cez sklo.
Áno, je dokázané, že niektoré chemické látky (oxybenzon a oktinoxát) bežne používané v opaľovacích krémoch môžu negatívne vplývať na koralové útesy aj morský život. Ak vám teda záleží na ochrane prírody, zvoľte radšej minerálny ochranný filter alebo opaľovacie krémy s označením „šetrné ku koralom“.
Pozor! V niektorých destináciách (napr. Havaj, Palau alebo Thajsko) sú dokonca úplne zakázané opaľovacie krémy, ktoré nie sú takzvané „reef-safe“ (šetrné ku koralom).
Krémy s nižším ochranným faktorom (menej ako SPF 25) sa oplatí používať po celý rok. V lete sú však vhodné len na krátkodobé vystavenie slnku alebo ak sa pohybujete vonku len ráno, keď ešte slnko nesvieti tak silno. Nižší faktor je tiež vhodný pre tmavšie fototypy (fototyp 4 a viac). Aj tak to ale so slnením neprežeňte.
Stredne silné SPF je vhodné úplne pre každého (fototyp 3, fototyp 2 aj fototyp 1) a je ideálne na celoročné použitie. Poskytne vám dostatočnú ochranu počas vonkajších aktivít aj na dovolenke na väčšine miest v Európe. Pri mori, pri bazéne alebo pri športovaní je navyše potrebné natierať pokožku častejšie, a preto postačí UV faktor s kratšou dobou ochrany.
Chystáte sa na dovolenku k moru alebo trávite vonku celé dni vrátane poludnia? Potom jednoznačne so SPF 50+. Ak sa vám nechce každých pár hodín nanášať krém, zvoľte čo najvyššie SPF, ktoré vás bude chrániť najdlhšie.
V prípade, že máte citlivú pokožku, trápi vás slnečná alergia, veľký výskyt znamienok alebo hyperpigmentácia pleti, používajte SPF 50+ pokojne po celý rok bez ohľadu na fototyp pokožky.