Prejsť na hlavný obsah

Naša téma: moje chĺpky, moja vec. Alebo nie?

11. 7. 2023

Jana Uhlířová

Čítanie na 4 minúty

Žijeme v dobe, keď vraj môžeme milovať, koho chceme, a vyzerať, ako chceme. No aj tak neoholené podpazušie alebo nohy slávnych žien stále vzbudzujú pozornosť, povytiahnuté obočie a fotku v bulvárnom magazíne. Pre niekoho je holenie normou, pre iného je zase neholenie až výrazom vzbury proti mužom. A niektorým je to jedno. Je vlastne niekomu niečo do vašich chlpov?

Ľudia sa svojej „srsti“ túžili zbaviť od nepamäti – v praveku pomocou pazúrika a lastúr, v starovekom Egypte, Ríme a Grécku pomocou horúcich lámp (au!), pinziet a krémov z netopierej krvi. Kolesá miliónového biznisu okolo holenia sa roztočili až pred viac než sto rokmi, keď si americký obchodný cestujúci King Camp Gillete v roku 1901 dal patentovať svoj holiaci strojček s vymeniteľnými čepieľkami. Možno ani netušil, akú revolúciu spôsobí. Hlavne preto, že sa dámy hanbili kupovať jeho holiaci strojček, pretože „čo by na to povedali ľudia?“

Vychytávky na leto

Škandál na titulke

Okolo roku 1915 však módne trendy zavelili skracovanie, čo prinieslo aj odhaľovanie oveľa väčšej plochy kože. A chĺpky odrazu vyzerali nevhodne. Spoločnosť Gillete predstavila svoj holiaci strojček pre ženy a tým ich vyzvala na holenie (minimálne) podpazušia. A keď trend potvrdila aj titulka časopisu Harper's Bazaar, na ktorej sa objavila modelka v šatách bez rukávov a s oholeným podpazuším, hit bol na svete. Kampane stavajúce na tom, že ochlpenie je neženské a nehygienické, ho ešte posilnili. A po žiletkách bol veľký dopyt. Už sa neriešilo, čo na to povie pani od vedľa. 

Holenie je pre buržoáziu

Cez vojnu si väčšina amerických žien začala holiť aj nohy, z prostého dôvodu – nedostatku siloniek. Nylon totiž schmatol zbrojný priemysel. Na oholené nohy sa aj ľahšie aplikovali tekuté silonky. O tých sme v Československu mohli len snívať, takže ochlpenie bolo stále v móde, vlastne normou.

Možno aj preto, že sa v dobách komunizmu verilo, že sa holí len buržoázia, herečky a prostitútky. A keď ste sa aj tak oholiť chceli? Zatiaľ čo dnes si vyberiete spôsob holenia podľa rozpočtu, prahu bolesti a komfortu, vtedy bola na výber žiletka alebo depilačný krém, ktorého „vôňa“ vás potom verne sprevádzala snáď až do konca života. 

Keď sa holíte…

Holenie, otázka voľby

„Holenie je pre mňa otázkou voľby – voľby, ako sa chcem cítiť vo svojom tele, čo zrovna preferujem,“ hovorí dnes modelka Emily Ratajkowski, podľa ktorej na otázku „holiť či neholiť“ správna odpoveď neexistuje. „Žiadna z týchto volieb neznamená, že som viac alebo menej feministka. Identita a sexualita je individuálnou vecou každého,“ dopĺňa. Keď sa chce holiť, holí sa, keď nie, nevenuje chlpom pozornosť. 

Podobne ako Ashley Graham, Rachel McAdams, Madonna, jej dcéra Lourdes, Gigi Hadid, Paris Jackson alebo Miley Cyrus, ktorá si podpazušie občas farbí naružovo. Jedno z najslávnejších neoholených podpazuší ukázala v roku 1999 Julia Roberts pri premiére Notting Hillu. „Nebolo to žiadne posolstvo, proste mi len nedošlo, že mám také krátke rukávy a čo to urobí, keď zamávam,“ vysvetľovala potom herečka. Chlpy neznamenajú vždy nejaké posolstvo, niekedy sú to proste… len chlpy. Súčasť tela. Rovnako ako vlasy, pehy alebo obočie.

Pre zdravú pokožku s chlpmi aj bez

Chvalabohu sa už nemusíme holiť pazúrikom a hanbiť sa kupovať si žiletku. Každý si môže robiť so svojím telom, čo chce, mať alebo nemať chlpy podľa svojho uváženia. Nepodliehať nerealistickým beauty štandardom spoločnosti, keď si nechce dať diktovať, ako má telo vyzerať. A čo z toho vyplýva? Riaďte sa tým, čo je príjemné vám samotným. Vaše telo, vaše ochlpenie, vaša voľba.

Hlavne si svoje telo a svoje leto užite. Či už s chĺpkami, či bez nich, vždy so sebavedomím Fridy Kahlo.