Ružovkasté fliačiky, lúpajúce sa šupinky a úporné svrbenie. Nepríjemná kožná choroba zvaná seborea trápi až 5 % populácie. Seborea je chronické ochorenie, a preto neexistuje uspokojivá odpoveď na to, ako sa zbaviť seborey raz a navždy. Jej prejavy ale môžete do značnej miery potlačiť. Poradíme vám, čo na seboroickú dermatitídu zaberá.
Čo je seborea
Seborea, seboreická či seboroidná dermatitída (dermatitis seborrhoica) je chronické kožné ochorenie, ktoré sa môže prejaviť v každom veku – od bábätka až po dospelosť. Na vzniku seborey sa podieľa kvasinka rodu Malassezia. Tá sa bežne vyskytuje na koži a živí sa mazom na pokožke. Keď sa kvasinka premnoží, vzniká na pokožke zápal a koža reaguje rýchlejšou tvorbou nových buniek v najvrchnejšej vrstve pokožky. A odumreté bunky potom tvoria typické prejavy seborey – lupiny, chrastičky a šupiny na pokožke.
Ako rozpoznať seboreickú dermatitídu
Seborea sa typicky objavuje v miestach, kde je veľké množstvo mazových žliaz – na vlasovej pokožke, hrudníku a na tvári v oblasti nad obočím či okolo nosa. Medzi príznaky seborey patria ružovkasté škvrny a olupujúca sa koža so žltohnedými šupinami. Pokožka sa pritom ľahko podráždi a svrbí.