Teplomer pre bábätká a deti

Ako vybrať najlepší teplomer pre bábätko či batoľa

Ako ľahko, rýchlo a presne zmerať teplotu tým najmenším? Spoľahlivý digitálny teplomer pre bábätká by mal byť súčasťou výbavy už od úplného začiatku, pretože teplotu novorodenca treba dobre strážiť. Poradíme vám, aký teplomer pre bábätko vybrať a ako efektívne merať teplotu.

Základné rozdelenie detských teplomerov

Detské teplomery sú úplne prispôsobené potrebám malých pacientov a vybrať si môžete z dotykových či bezdotykových variantov, ktoré majú často aj ďalšie funkcie, čo vám pomôžu ušetriť čas.

Kontaktné teplomery pre deti

Kontaktný či dotykový teplomer pre deti možno použiť na meranie teploty v podpazuší, ústach, ušiach aj zadočku. Meranie trvá o niečo dlhšie než pri bezkontaktnom variante a pri meraní musí dôjsť k priamemu dotyku snímača teplomeru a ľudského tela. Teda je potrebné, aby dieťa počas merania vydržalo pokojné. Pred použitím aj po ňom je detský teplomer nutné vydezinfikovať.

Bezkontaktné teplomery pre deti

Bezkontaktný teplomer pre deti funguje na princípe infračerveného žiarenia a meranie je otázkou niekoľkých sekúnd. Tento typ teplomera je veľmi presný a vhodný pre novorodencov a neposedné deti. Merať môžete na čele, na spánkoch či ušiach. Niektoré multifunkčné teplomery umožňujú zmerať aj teplotu pokrmov či teplotu vody na kúpanie a v miestnosti. Teplomer do vody pre bábätká určite využijete.

Ďalšie funkcie detských teplomerov

Digitálny teplomer pre deti môže mať aj ďalšie funkcie, ktoré vám meranie teploty ešte viac uľahčia.

 • Displej s veľkými číslicami umožňuje rýchle odčítanie teplôt. Niektoré teplomery majú podsvietený LCD displej pre ľahké meranie v tme.
 • Pamäť uchováva stupne, dátum a čas niekoľkých predchádzajúcich meraní pre lepšiu kontrolu.
 • Zvukový signál informuje o ukončení merania teploty.
 • Automatické vypnutie šetrí batériu.
 • Hlasový sprievodca prečíta nahlas výsledky merania.
 • Mobilná aplikácia umožňuje prepojenie s teplomerom a uchovávanie informácií o posledných meraní aj z niekoľkých teplomerov.
 • Ohybný koniec teplomera sa lepšie prispôsobí pri meraní.

Ako merať deťom teplotu?

Najmenším bábätkám teplotu najpresnejšie zmeriate zavedením teplomera do konečníka. Detský teplomer do zadku pri batoľatách využijete už ťažšie, preto sa odporúča meranie ušné či orálne. U starších detí môžete teplotu merať klasicky v podpazuší či na čele. Pred prvým meraním si vždy najprv prečítajte príbalovú informáciu, aby bolo meranie čo najefektívnejšie.

 • Rektálne meranie teploty sa robí kontaktným teplomerom zavedeným do konečníka bábätka. Na špičku teplomera naneste trochu krému proti zapareninám, vazelínu či olejček. Bábätko by malo ležať na chrbátiku s kolienkami smerujúcimi k brušku. Rektálny teplomer pre bábätká stačí zasunúť maximálne do hĺbky 2 cm a pre spoľahlivé meranie teploty treba počkať aspoň 20 sekúnd.
 • Orálne meranie teploty sa robí u batoliat a starších detí pomocou kontaktného teplomeru, ktorý sa vkladá do jamky pod jazykom. Dieťa musí počas merania zotrvať úplne pokojné. Využiť môžete aj detský teplomer v cumlíku s displejom, ktorý meria aktuálnu teplotu aj počas spánku bábätka.
 • Ušné meranie teploty sa robí kontaktným aj bezkontaktným teplomerom pre deti a ide o veľmi presné meranie. Pri kontaktnom meraní zotrvajte aspoň 30 sekúnd, pri bezkontaktnom meraní stačí pár sekúnd.
 • Meranie teploty na čele sa robí bezkontaktným teplomerom alebo kontaktným čelovým teplomerom, ktorý priložíte na čelo asi na 15 sekúnd.
 • V podpazuší sa meranie robí pomocou kontaktného teplomera pre deti a ide o spoľahlivú metódu pri starších deťoch.

Náš tip: Kontaktný aj bezkontaktný teplomer pre bábätká po použití vždy dôkladne očistite navlhčenou handričkou a uschovajte späť do puzdra. Tak sa zaistí dlhá životnosť teplomeru a spoľahlivé výsledky pri každom meraní.

Presné a bezbolestné meranie teploty je základom každej správnej starostlivosti o bábätko. Vybrať si môžete z hravých motívov určených pre chlapčekov a dievčatká, s veľkým displejom pre ľahké odčítanie teplôt, vyskúšať môžete aj nalepovací teplomer pre deti, ktorý meranie premení na napínavú zábavu. Takéto „nálepkové“ teplomery môžete nalepiť napríklad na čelo.

Teplomer pre novorodencov nájdete aj v praktických sadách s ďalšími potrebami pre bábätko, ktoré sú aj skvelým darčekom pre novopečené maminky.