S pribúdajúcim vekom sa s nimi stretne každý. Vrásky sú drobné záhyby v pleti, ktoré vznikajú na čele, okolo očí, medzi obočím aj okolo úst a s postupom času sa prehlbujú. I keď je vznik vrások prirodzený proces, ich množstvo a intenzitu môžeme výrazne ovplyvniť. Prečítajte si, čo na vrásky a starnutie pleti platí a ako ich vzniku najlepšie predchádzať.
Rôzne druhy vrások a ich príčiny
- Vrásky zapríčinené starnutím pleti: V pleti dochádza s vekom k postupnému poklesu obsahu elastínu a kolagénu, ktoré sú zodpovedné za jej pružnosť a pevnosť. Vznikajú tak drobné vrásky okolo očí, úst a na čele.
- Vrásky z dehydratácie pleti: Voda tvorí až 75 % nášho tela. Ak jej máme nedostatok, pleť sa nedostatočne regeneruje a stráca pevnosť. Z dehydratácie sa tvoria hlavne vrásky na čele.
- Mimické vrásky: Vznikajú v miestach záhybov v koži pri opakovanom sťahovaní svalov pri smiechu, mračení sa či žmúrení očí. Najobvyklejšie sú mimické vrásky okolo úst, medzi obočím a vejárikové vrásky okolo očí.
- Vrásky spôsobné nevhodnou polohou pri spánku: Pri spánku na bruchu alebo na boku sa niekoľko hodín koža stláča a v záhyboch sa tvoria ryhy. Týmto vráskam v dekolte a okolo pier či očí sa môžete vyhnúť spánkom na chrbte.
Negatívne faktory, ktoré ovplyvňujú vznik vrások
Tvorbu vrások ovplyvňuje naša genetika, okolité prostredie aj životný štýl. Zatiaľ čo s našou genetickou výbavou neurobíme nič, našu životosprávu a zvyky môžeme zmeniť. Stavte na prevenciu proti vráskam a vyhnite sa predovšetkým týmto negatívnym vplyvom:
-
Nedostatočný pitný režim a nezdravá strava s prebytkom tukov.
-
Fajčenie a pobyt v zafajčenom prostredí, nadmerná konzumácia alkoholu a kofeínu.
-
Nevhodná a nedostatočná starostlivosť o pleť, dehydratácia pleti, neodličovanie a nečistenie pleti.
-
Nadmerné vystavovanie pleti slnku a nepoužívanie opaľovacích krémov a pleťových krémov s SPF.
-
Výrazné výkyvy hmotnosti a drastické diéty.
-
Nedostatok odpočinku a spánku. Stres a hektický spôsob života.
Ako sa zbaviť vrások
Nasaďte v boji proti vráskam všetky účinné zbrane. Upravte svoju rutinu v starostlivosti o pleť a doplňte ju tvárovou gymnastikou a masážou proti vráskam, ktorá podporí tvorbu kolagénu a udrží pleť pružnú aj vo vyššom veku. Pamätajte, že najnáchylnejší na tvorbu vrások sú ľudia s dehydrovanou a suchou pleťou. Hydratácia je tak na prvom mieste.
Zásady starostlivosti o pleť proti vráskam
- Odličujte a čistite. Nečistoty a zvyšky make-upu pleť zaťažujú, bránia jej obnove aj správnemu pôsobeniu kozmetiky proti vráskam. Nezabúdajte na ranné čistenie a tonizáciu pleti.
- Hydratujte a používajte cielenú starostlivosť. Zamerajte sa na starostlivosť o pleť s obsahom hydratačných a anti-age zložiek. Začnite sérom proti vráskam, ktoré účinne pôsobí v hlbších vrstvách kože. A pokračujte hydratačným krémom na vrásky. Na jemné očné okolie naneste protivráskový očný krém, ktorý zľahka vklepávajte do pleti bruškami prstov.
- Chráňte pleť pred slnkom a ďalšími negatívnymi vplyvmi. Zabráňte predčasnému starnutiu a krém s SPF majte na tvári vždy, keď idete von. V zime používajte ochranné krémy, ktoré zabránia vysušeniu pleti v dôsledku chladu.
- Regenerujte. Na tvár pravidelne aplikujte peeling proti vráskam, ktorý sa postará o rýchlejšiu obnovu pleti. Jeho používanie doplňte pleťovou maskou proti vráskam.
Najobľúbenejšie zložky kozmetiky proti vráskam
- Kyselina hyalurónová: Je prirodzenou súčasťou našej pleti. Pomáha v pleti zadržiavať vodu a podporuje tvorbu kolagénových a elastínových vláken. Bojuje proti predčasnému starnutiu a prispieva k redukcii vrások.
- Retinol: Účinný antioxidant, ktorý pomáha k rýchlejšej obnove pleti a vyhladeniu vrások.
- Kolagén: V pleti zodpovedá za jej pevnosť a pružnosť, s vekom však ubúda, a preto ho treba doplňovať. Zvyšuje odolnosť kože proti negatívnym vonkajším vplyvom.
- Koenzým Q10: Chráni pleť pred pôsobením voľných radikálov, ktoré spôsobujú jej predčasné starnutie. Znižuje viditeľnosť vrások.
- Vitamín C: Podporuje tvorbu kolagénu v pleti a chráni kožné bunky pred poškodením voľnými radikálmi.
- A ďalej: vitamín E, ceramidy, peptidy, AHA kyseliny, kofeín, bambucké maslo alebo zelený čaj.
Masáž proti vráskam
Masáž uvoľňuje napätie svalov, prekrvuje pleť a podporuje jej regeneráciu, spevňuje a vyhladzuje. Masáž tváre proti vráskam robte najlepšie večer na vyčistenej pleti, na ktorú najprv naneste svoj obľúbený krém, olej alebo sérum proti vráskam. Masírovať môžete prstami alebo využite masážny valček na tvár či doštičku gua-sha. Pohyby robte v troch opakovaniach:
- Začnite na krku. Prechádzajte jemnými ťahmi zdola nahor až k hrane tváre.
- Z priestoru medzi obočím veďte polkruhové ťahy nahor k vonkajšiemu okraju čela a k spánkom.
- Krúžte okolo očí. Postupujte od koreňa nosa cez nadočnicové oblúky k vonkajším kútikom očí a odtiaľ veďte ťah pod okom späť k východiskovému bodu.
- Líca masírujte poloblúkmi vedenými od nosa pod lícnymi kosťami a od brady až k spánkom.
- Záver masáže venujte nosovo-perovým vráskam, po ktorých prechádzajte od brady okolo úst až k nosu.
Menopauza a pleť
V období menopauzy už nie sú problémom pleti iba vrásky. Pleť je omnoho suchšia, krehkejšia a citlivejšia. Koža sa stenčuje, stráca hutnosť, dochádza k povädnutiu kontúr tváre a častejšie sa objavujú pigmentové škvrny. Ako sa starať o pleť v menopauze?
-
Tvár čistite jemnými prípravkami vhodnými na suchú a citlivú pleť. Pri umývaní tváre používajte len vlažnú vodu.
-
Podľa stavu pleti si vyberte enzymatický peeling alebo peeling na báze kyseliny glykolovej. Nielen po exfoliácii chráňte pleť proti slnečnému žiareniu.
-
Nezabúdajte na prípravky s obsahom ceramidov a omega-3 a -6 mastných kyselín, nachádzajúcich sa napríklad v bambuckom masle, ktoré podporujú správne fungovanie kožnej bariéry.
-
Kedykoľvek máte v priebehu dňa pocit suchosti, naneste na tvár hydratačný krém s kyselinou hyalurónovou a glycerínom. Pleť môžete osviežiť aj termálnou vodou v spreji.