Prejsť na hlavný obsah

Retinol na pleť

Retinol, alebo tiež vitamín A, sa považuje za prírodný zázrak a ide o jeden z najúčinnejších prostriedkov v boji proti vráskam a známkam starnutia pokožky. Pôvodne bol retinol určený prevažne na liečbu akné, ale vďaka svojim pozitívnym, a hlavne rýchlym vedľajším účinkom, ktoré spomaľovali procesy starnutia pokožky, sa stal vyhľadávanou súčasťou anti-age kozmetiky.

 

Retinol pôsobí ako silný antioxidant a vďaka svojej schopnosti exfoliovať (olupovať) pokožku pomáha rýchlo odstraňovať odumreté kožné bunky a podporiť tvorbu kolagénových vláken. Retinol môže byť buď rastlinného, alebo živočíšneho pôvodu (rybí olej, vajcia, mäso), vyrába sa však tiež synteticky a veľké využitie našiel tak v kozmetickom, ako aj vo farmaceutickom priemysle.

Vlastnosti retinolu

Retinolu sa občas hovorí elixír mladosti. Jeho exfoliačné účinky rýchlo vyhladzujú štruktúru pokožky, ktorá potom pôsobí mlado a zdravo. Je vhodný pre všetky typy pleti, jeho pôsobenie je však veľmi intenzívne, preto je lepšie kozmetické produkty s retinolom zaraďovať postupne. Výsledky však nenechajú na seba dlho čakať.

Účinky retinolu na pleť

  • Pomáha vyrovnať pH pokožky a zmenšovať póry, tým dodáva pokožke sviežosť a jas.
  • Podporuje exfoliáciu pleti a preniká hlboko do kožných vrstiev, kde stimuluje tvorbu kolagénových vláken a elastínu, čím spomaľuje príznaky starnutia kože, vyhladzuje vrásky a navracia pokožke pružnejšiu a jemnejšiu štruktúru.
  • Pôsobí ako silný antioxidant a podporuje prirodzenú regeneráciu a rast kožných buniek, tak dochádza k vyhladeniu a napnutiu pokožky.
  • Je účinným pomocníkom v boji proti akné a uvoľňuje upchaté póry.
  • Znižuje viditeľnosť pigmentových škvŕn a navyše podporuje tvorbu melanínu, čím predchádza aj ich tvorbe.

Kozmetika s retinolom

Retinol je jednou z najvyhľadávanejších látok proti vráskam a príznakom starnutia pleti. Je vhodný pre všetky typy pleti a nástup účinkov je naozaj rýchly. Postrážiť si však musíte jeho koncentráciu, ktorá sa v kozmetike pohybuje od 0,1 % (očné krémy s retinolom a retinolové krémy na rozšírené póry) až do 1 % (silné retinol séra na vrásky, proti akné a pigmentovým škvrnám).

Ak s kozmetikou s retinolom ešte len začínate, odporúčame voliť produkty s najjemnejšou koncentráciou retinolu. Pri používaní retinolu sa totiž bežne spočiatku môže objaviť mierne podráždenie. Začnite najprv krémom a až potom pristúpte k použitiu silnejšieho retinolového séra. Krém s retinolom najprv nanášajte každý tretí deň, po dvoch týždňoch každý druhý deň a po mesiaci používania už môžete začať retinol na pleť aplikovať každý večer. Niekedy okolo jedného mesiaca používania už uvidíte prvé znateľné výsledky.

Retinol podporuje exfoliáciu pleti, preto ho nanášajte iba na noc a cez deň pleť vždy chráňte krémami s vysokým ochranným faktorom (SPF 30 – 50), aby nedošlo k nežiaducemu poškodeniu pleti.

Objavte svoj elixír mladosti na notino.sk a zaraďte do svojej starostlivosti o zrelú pleť retinolové sérum, krém aj ďalšie anti-age produkty s retinolom. Spoznajte skrášľujúcu silu retinolu na vlastnej koži!

celý text skryť text