Trápi asi 30 % všetkých ľudí na svete. Prvé príznaky atopického ekzému sa objavujú u bábätka v priebehu prvých mesiacov. A práve u detí je atopický ekzém najčastejší. Do desiatich rokov prejavy atopickej dermatitídy väčšinou zmiznú, niekedy však toto chronické a zápalové ochorenie kože pretrváva až do dospelosti.
Ako vyzerá atopický ekzém?
Atopický ekzém sa prejavuje najčastejšie hneď u dojčaťa. Na veľmi suchej koži sa objavujú červené, niekedy mokvajúce pľuzgieriky, ktoré nútia chorého neustále sa škriabať. Tak však dochádza k zhoršovaniu stavu ekzému.
U každého človeka sa rozsah postihnutia líši – objavuje sa na čele, v obočí, na krku, trupe, ale aj na rukách a nohách. Zvlášť v podkolení a lakťovej jamke. Ak chcete bezpečne vedieť, ako spoznať atopický ekzém u dojčaťa, čo najskôr po prvých prejavoch navštívte lekára a dermatológa. Atopický ekzém totiž vyžaduje dlhodobú starostlivosť.
Postihnutý netrpí nepríjemnými svrbivými pľuzgierikmi bez prestania, striedajú sa dve fázy ochorenia – pokojové (latentné) obdobie a obdobie vzplanutia, keď sa stav kože zhorší. Vinníkom môže byť napríklad stres alebo chladné a suché počasie. Preto letné teplé a vlhké počasie môže atopickej koži uľaviť.
Príčiny atopického ekzému
Choroba nie je prenosná medzi ľuďmi, ale často je spôsobená genetickou predispozíciou na alergické reakcie, ako je astma, senná nádcha alebo zápal spojiviek.
- Asi v 50 % detí, ktoré majú aspoň jedného rodiča alergika, sa atopická dermatitída objaví.
- Ak sú obaja rodičia alergici, pravdepodobnosť narastá na 80 %.
Okrem dedičnosti má na atopický ekzém vplyv aj životné prostredie. Mestá s vysokým znečistením podporujú dermatitídu.
Charakteristickým rysom atopickej pokožky je zlá ochranná funkcia kože. Bariéra pokožku nechráni dostatočne a tá sa stáva citlivou (fragilnou). Aj z toho dôvodu môže byť pre atopikov zdanlivo bežná vec, ako je kúpeľ, nepríjemnou záležitosťou. Nielen pri kúpeli, ale aj počas každodenných činností prenikajú do kože alergény, vzniká zápal a koža svrbí. To vedie k opätovnému škriabaniu a narušeniu bariéry pokožky.
Čo pomáha na atopický ekzém
Aj keď vyliečiť atopický ekzém sa celkom nedá, existuje niekoľko možností, ako jeho prejavy zmierniť alebo predĺžiť obdobie pokoja. Patrí medzi ne liečba za pomoci kortikoidov a imunosupresív, pobyty pri mori, dodržiavanie základných pravidiel pre atopikov a, samozrejme, každodenná starostlivosť o pokožku.
Kozmetika pre atopikov a správna starostlivosť o pokožku
Atopická pleť trpí predovšetkým silným vysušením a následným pocitom svrbenia, preto je dôležité dbať na jej hydratáciu. A to počas vzplanutia, ale aj počas obdobia pokoja, ktoré tak môžete predĺžiť. Vyskúšajte hydratačný krém alebo masť na atopický ekzém, ktoré sú vhodné aj pre deti a postarajú sa o zjemnenie a hydratáciu pokožky. Stavte na účinné látky omega-6 mastné kyseliny a licochalcon A a udržte pokožku pružnú a vláčnu.
Pravidlá kúpeľa pre atopikov
- Voda kúpeľa by nemala mať viac než 33 °C.
- Ideálny čas kúpeľa je asi 3 až 5 minút.
- Pri kúpeli používajte prípravky bez mydla. Najlepšie priamo kozmetiku pre atopikov, ktorá má fyziologické pH. Zvoľte umývacie oleje a gély pre krehkú kožu.
- Nepoužívajte umývaciu hubu alebo rukavice, ktoré pokožku dráždia.
- Po kúpeli sa dobre opláchnite a kožu osušte bez drhnutia.
- Bezprostredne po kúpeli sa natrite telovým mliekom na atopický ekzém a tvár hydratujte pleťovým krémom pre atopikov.
Najlepšia kozmetika na atopický ekzém
Liečba atopického ekzému
Jednou z možností, ako sa aspoň čiastočne zbaviť atopického ekzému, sú kortikoidy, ktoré chorému predpíše lekár. Kortikoidy liečia zápal v pokožke, ale mali by byť predpisované iba krátkodobo v prípade akútneho zápalu.
Šetrnejšie než kortikoidy sú lokálne pôsobiace imunosupresíva, ktoré potlačujú nežiaducu imunitnú reakciu v postihnutom mieste. V posledných rokoch vedci vyvíjajú nové lieky, ktoré by mohli pomôcť liečiť atopický ekzém u detí aj dospelých.
Prírodná liečba atopického ekzému
Na boj proti atopického ekzému prírodnou cestou sa odporúčajú bahenné kúpele, obklady z otrúb, soľ z mŕtveho mora, konopný olej alebo rašelina. Odporúčané sú pobyty pri mori a dodržiavanie základných pravidiel v každodennom živote.
Ďalšie tipy, ako sa zbaviť atopického ekzému
Pobyty pri mori
Morská voda má blahodarný vplyv na atopickú dermatitídu. Pobyt pri mori by mal byť ideálne štrnásťdňový, aby sa mohla atopická pokožka s morskou vodou zžiť. Pri pobyte pri mori nezabúdajte viac než kedykoľvek inokedy na ochranu pred slnkom. Pomôže vám napríklad opaľovací krém pre deti na atopický ekzém, ktorý je k pokožke maximálne šetrný.
Základné pravidlá pre atopikov:
- Upravujte si nechty. Dlhé nechty lákajú na škriabanie a môžu tak pomáhať k vzniku infekcie.
- Vyhýbajte sa prachu a roztočom. Môžu sa nachádzať v kobercoch, matracoch alebo závesoch. Často vetrajte.
- Nepoužívajte syntetické tkaniny na posteľnú bielizeň – koža sa potí a svrbí. Radšej zvoľte prírodné materiály, ako je bavlna.
- Používajte jemné pracie prostriedky a vyhnite sa avivážam.
- Nechoďte na priame slnko medzi 11. a 16. hodinou. Pred pobytom na slnku použite prípravok s vysokým ochranným faktorom.
- Obmedzte mliečne výrobky, orechy a morské plody. Môžu byť spúšťačmi vzplanutia.
- Vyhýbajte sa cigaretovému a cigarovému dymu a alkoholu.
- Doprajte si dostatok spánku a skúste to bez stresu.