Dosiahnite dokonale biele zuby aj doma: domáce bielenie zubov môže priniesť viditeľné výsledky
Nemusíte za každú cenu na návštevu k stomatológovi či na zubnú hygienu. Bielenie zubov doma je skvelý spôsob, ako získať očarujúci úsmev, pokiaľ ho už od prírody nevlastníte. Avšak výber správneho druhu prípravku na domáce bielenie zubov môže byť náročnejšie, ako ste si mysleli. Ukážeme vám, ako na to.
Na trhu existuje veľké množstvo výrobkov v segmente starostlivosti o zuby ako sú bieliace pasty, pásiky, tyčinky, perá či prípravky na bielenie zubov peroxidom. Bielenie zubov pritom nie je len nejaký rozmar – ľudia, ktorí majú zuby v zlom stave alebo sú nepekne sfarbené, sa často hanbia usmievať. To, ako vaše zuby vyzerajú, má pritom veľký vplyv aj na vaše sebavedomie. Preto je dobré, ak v takom prípade skutočne siahnete po niektorom z prostriedkov na bielenie zubov. Cena týchto procedúr nie je horibilná, a bielenie môžete podstúpiť v pohodlí svojho domova. Neskrývajte viac svoj krásny úsmev! Bielenie zubov doma je cesta k dokonalému úsmevu!
Krásny úsmev raz, dva, tri...: ako si vybieliť zuby doma
Naše zuby každodenným kontaktom s kávou, čajom, červeným vínom, kolovým nápojmi, ale tiež vplyvom fajčenia, strácajú svoju prirodzenú belosť. Prirodzenou belosťou je pritom myslený farebný odtieň zubov, ktorý máme geneticky zakódovaný. U každého sa preto tento prirodzený odtieň môže trochu líšiť. Belosť zubov sa dá udržať dvoma spôsobmi. Buď sa vyvarujeme vyššie menovaných potravín a nápojov s veľkým množstvom farbiacich pigmentov, alebo môžeme do starostlivosti o svoj chrup zaradiť špeciálne prípravky pre obnovenie žiarivého úsmevu, ako je bieliaca zubná pasta, bieliace pásky, bieliace pero či domáce bieliace sety.
Poznáme tri najpopulárnejšie metódy domáceho bielenia zubov:
- Zubné pasty
- Gély a pásiky
- Perá, ceruzky a tyčinky
Bieliaca zubná pasta
Mnohí z nás snívajú o tom, ako mať biele zuby, no nie každý si môže dovoliť ísť k zubárovi a podstúpiť procedúry, ktoré neraz vyjdú na stovky eur. Čistenie zubov bieliacou zubnou pastou predstavuje najjednoduchší spôsob pre jednoduché domáce bielenia zubov. Pasta však zuby nevybieli o niekoľko odtieňov a je tak skôr šikovným pomocníkom pri odstraňovaní škvŕn od kávy či cigariet. Používaním vhodnej kefky, pasty na bielenie zubov a ústnej vody možno však účinne zamedziť žltnutiu zubov. Majte preto na pamäti, že v skutočnosti bieliace pasty nemenia farbu zubov – sú vhodné iba na odstránenie povrchových škvŕn. Účinok pasty sa môže prejaviť až o niekoľko týždňov – a to najmä vtedy, ak ste sa zbavili návykov, ktoré vedú k odfarbeniu zubov, ako je fajčenie alebo pitie kávy.
Biele zuby rýchlo a jednoducho – bez abrázie
Pri výbere bieliacej zubnej pasty určite narazíte na slovo abrázia. Do slovenčiny ho možno preložiť ako „obrusovanie“ a označuje stratu tvrdých zubných tkanív. K abrázii dochádza mechanickým pôsobením hrubých častíc na povrch zuba, ktorého zdrojom do istej doby boli aj hrubé častice v bieliacich zubných pastách. Dnešné bieliace zubné pasty už nepôsobia na princípe mechanického obrusovania zubov, ale predovšetkým na chemickom pôsobení prírodných enzýmov. Nie je už preto nutné mať pri používaní bieliacich pást z abrázie strach.
Najlepšia bieliaca pasta na zuby?
Tak ako pri väčšine produktov, ani tu neexistuje jednoznačná odpoveď, ktorá je absolútne najlepšia pasta na bielenie zubov. Zopár tipov na odporúčané značky a ich výrobky vám však predsa len môžeme dať. Jednotkou medzi bieliacimi zubnými pastami je značka Opalescence. Vyskúšajte napríklad bieliacu zubnú pastu Opalescence Whitening, ktorá účinne čistí zuby a spoľahlivo ich ošetruje. Kvalitné sú tiež už klasicky výrobky švajčiarskej značky Swissdent, ktorá ponúka špeciálnu bieliacu zubnú pastu Swissdent Extreme, ktorá účinne odstraňuje nežiaducu pigmentáciu zo zubov a pri jej pravidelnom používaní vás odmení žiarivejším úsmevom. Obľúbená je tiež čierna zubná pasta Curaprox Black is White, ktorá obsahuje aktívne uhlie a hydroxylapatit.
Na tento trend vsádza aj pasta Ecodenta Expert Black Whitening. Je to takisto čierna bieliaca zubná pasta bez fluóru, obsahujúca okrem čierneho uhlia aj rastlinné extrakty, obzvlášť aktívnu látku teavigo, čo je výťažok zo zeleného čaju. Ide o patentovanú technológiu značky Ecodenta, ktorá má pozitívny antibakteriálny účinok, šetrne bieli a znižuje pigmentáciu, ale aj chráni zuby pred zubným kameňom a zabezpečí vám svieži dych na pomerne dlhý čas.
Bieliace pásiky a gély
Bieliace pásiky na zuby alebo špeciálny bieliaci gél sú výrobky na bielenie zubov, ktoré sú voľne predajné a ktoré sú založené na peroxidoch. Gély sa musia nanášať na vaše zuby pomocou malej kefky, aj keď špecifické pokyny sa líšia v závislosti od sily použitého peroxidu. Bieliace pásiky fungujú na podobnom princípe. Ide prakticky o priehľadné prúžky, ktoré sú pokryté gélom na báze peroxidu. Všeobecne dosahujú lepšie výsledky než bieliace zubné pasty. Pri správnom používaní odstránia aj výraznejšie zažltnutie zubov, a zároveň sú k zubnej sklovine aj ďasnám stále veľmi šetrné. Výhodou je pohodlné a rýchle použitie.
Bieliace pero na zuby
Bieliace pero, ceruzky alebo tyčinky majú spoločné to, že sa účinné látky pre bielenie zubov, ktoré obsahujú, nanášajú aplikátorom priamo na povrch zubov. Vďaka tomu môžu byť tieto účinné látky koncentrovanejšie, ako pri bieliacich zubných pastách, ktoré prichádzajú do styku aj s ďasnami. Viditeľnejší výsledok bielenia zubov tak dosiahnete za kratšiu dobu. Túžite po krásnom bielom úsmeve? Objednajte si napríklad bieliace pero Swissdent Extreme, White Pearl Whitening Pen či Hello Coco Teeth Whitening, ktoré predstavujú nenáročnú a rýchlu procedúru s viditeľnými výsledkami.
Podľa čoho vyberať?
Prípravok na bielenie zubov vyberajte podľa stupňa zažltnutia. Na vyladenie žiarivého úsmevu postačí bieliaca zubná pasta alebo bieliace pásiky, u výraznejšie zafarbených zubov je vhodné použiť špeciálnu sadu na bielenie zubov. Už vybielené zuby udrží bieliaca zubná pasta dlhšie ako tá normálna.
Čo ešte by ste o domácom bielení zubov mali vedieť
- Zuby aj ďasná musia byť pred bielením absolútne zdravé. V opačnom prípade by vás bielenie mohlo bolieť a poškodenie ďasien alebo zubov by sa mohlo aj zhoršiť. Bielenie zubov teda nie je vhodné pre osoby trpiace paradentózou.
- Prípravky na bielenie zubov pomáhajú odstrániť iba mechanické zožltnutie zubov, ktoré vzniká predovšetkým konzumáciou potravín, ktoré farbia zuby.
- Počas bielenia je vhodné dodržiavať zásady správnej ústnej hygieny a nekonzumovať potraviny, ktoré zanechávajú škvrny na zuboch.
- Počas procesu bielenia môže dôjsť k dočasnému zvýšeniu citlivosti zubov, ktoré by malo v priebehu pár dní odznieť.