Akné je zápalové ochorenie a vyskytuje sa najčastejšie počas dospievania, keď v tele prebieha celý rad zmien, predovšetkým tých hormonálnych. To však neznamená, že akné sa neobjaví aj v dospelosti. Alebo, naopak, u tých najmenších – novorodencov a batoliat.
Aké sú príčiny akné
Jednou z hlavných príčin akné je upchatý vlasový folikul (komedon), v ktorom sa môže objaviť zápal. Komedon vzniká prirodzene a postupne podľa toho, ako sa množia kožné bunky v pleti. Nie vždy je jeho dôsledkom akné, v zdravej koži sa komedon rozpustí sám.
Pri reakcii imunitného systému s baktériami, lipidmi alebo androgénmi (mužskými pohlavnými hormónmi) však môže dôjsť k mikrozápalu pod kožou, ktorý je vo svojom počiatku voľným okom neviditeľný. Vplyvom nadmernej produkcie kožného mazu však zápal postupuje až do fázy, keď vidíme prejavy akné na koži.
Vplyv hormónov na vznik akné
Medzi vznikom akné a hormonálnymi zmenami existuje úzka súvislosť, preto sa často ženy nemusia zbaviť problémov s akné ani po dosiahnutí dospelosti. Na rozdiel od mužov, u ktorých sa tvorba akné po puberte ustáli. Na výskyt akné u žien majú však vplyv hormonálne výkyvy, ako je tehotenstvo, menopauza alebo menštruácia.
Okrem hormónov a dedičnosti ovplyvňuje tvorbu akné aj starostlivosť o pleť a používaná kozmetika, miera stresu, životný štýl, baktérie v póroch, používanie anabolických steroidov alebo liekov obsahujúcich lítium, barbituráty alebo androgény.
Aké sú prejavy a druhy akné?
Mazové žľazy produkujú prirodzene maz, ak sú žľazy uzavreté, môže dochádzať k vzniku čiernych alebo bielych bodiek alebo pupencov.
- Čierne bodky, čiže otvorené komedony, sú malé tmavé plochy, ktoré vznikajú, keď sa mazová žľaza uzavrie.
- Biele bodky sú typom pupencov, keď dochádza k vyvýšeniu okrúhlej lézie s bielou čiapočkou na vrcholku.
- Pupence sú obvykle bolestivé, začervenané a vyvýšené lézie vyplnené hnisom.
Ako sa zbaviť akné
Akné je do značnej miery ovplyvnené genetikou a neexistuje zaručený spôsob, ako ho celkom vyliečiť. Jeho prejavy však môžete do značnej miery zmierniť a tiež minimalizovať jeho následky v podobe jazvičiek. Čo pomáha na akné?
Starostlivosť o problematickú pleť
V boji s akné vám pomôže dodržiavať správnu rutinu v starostlivosti o pleť:
- Základom je dobre vyčistená pleť, v ktorej nie je miesto pre nežiaduce baktérie spôsobujúce zápal. Čistenie robte dvakrát denne – ráno a večer. Zaobstarajte si kvalitnú micelárnu vodu na akné alebo čistiaci gél na akné. Používajte čistiace a odličovacie prípravky bez alkoholu, ktoré pleť nedráždia a nevysušujú. Vysušená pleť má totiž tendenciu produkovať ešte viac mazu.
- Vyčistená pleť potrebuje dávku hydratácie. Stavte na masť alebo krém na akné, ktoré zrýchľujú hojenie pupencov a navyše bojujú proti vzniku nových.
- Priamo na pupence aplikujte vždy cez noc lokálnu starostlivosť na akné, ktorá urýchli ich hojenie.
- Raz týždenne použite peeling pre problematickú pleť, ktorý zbaví pleť odumretých buniek, alebo hĺbkovú pleťovú masku na akné, ktorá pleť vyčistí a zmatní.
Kozmetika na akné
Problematická pleť potrebuje špeciálnu starostlivosť, bežná kozmetika totiž môže prejavy akné ešte viac zhoršiť. Preto stavte na špecializované prípravky na akné, ktoré vznikli v spolupráci s dermatológmi od osvedčených značiek Vichy, La Roche-Posay, Avène, Eucerin, Bioderma alebo A-Derma. Vyskúšať môžete aj prírodnú kozmetiku na akné, ktorá je maximálne šetrná nielen k vašej pleti, ale aj k prírode.
Objavte kvalitnú kozmetiku na akné na notino.sk:
Prečítajte si tiež o "maskné": Ako sa zbaviť akné pod rúškom.
Najlepšie prípravky na akné
Liečba akné
Pri dlhodobých problémoch s akné vyhľadajte dermatológa. Na jeho odporúčanie môžete vyskúšať v boji s nevzhľadnými pupencami aj lieky, ktoré vám pri liečbe akné pomôžu. U žien sa často predpisuje hormonálna antikoncepcia. Na viditeľné výsledky si však musíte niekoľko týždňov počkať. Niekedy sa dokonca stav akné krátkodobo zhorší, než si telo na lieky zvykne.
Ďalšie tipy, ako na akné
Akné môže ovplyvňovať osobná hygiena, jedálny lístok aj stres. Vyskúšajte teda aj nasledujúce rady:
- Nedotýkajte sa počas dňa rukami tváre. Nečistoty na rukách len zhoršia zápal.
- Pupence nevytláčajte a nerozškrabávajte. Akné tým len rozšírite a navyše si tým pripravíte pôdu na trvalé jazvy.
- Čistite si displej telefónu a často perte posteľnú bielizeň, hlavne obliečky vankúšov. Zbavíte sa tak nečistôt a baktérií, ktoré podporujú vznik akné.
- Snažte sa byť v pohode a bez stresu. Stres totiž negatívne ovplyvňuje funkciu mazových žliaz.
- Udržujte si vyvážený jedálny lístok a nezabúdajte na cvičenie. Správna životospráva totiž môže ovplyvniť vznik pupencov. Medzi potraviny spôsobujúce akné patria mliečne výrobky a tiež potraviny s vysokým glykemickým indexom, čo sú sladkosti a potraviny z bielej múky. Tieto jedlá teda radšej jedzte s mierou.
- Vyhýbajte sa silnému slnečnému žiareniu a vždy chráňte pleť opaľovacím krémom s vysokým ochranným faktorom.
Ako zakryť akné
Potrebujete vyzerať skvelo, ale nemáte čas čakať, až sa akné stratí? Zamaskujte pupence tým správnym make-upom. Vyberte si make-up pre problematickú pleť obsahujúci účinné zložky, ktoré zlepšujú stav akné. Zároveň hľadajte nekomedogénne produkty. Tie neupchávajú póry a nedajú tak šancu ďalšiemu vzniku akné.
Korektor alebo make-up na akné
- Trápi vás len pár pupencov na celej tvári? Siahnite po korektore na akné, ktorý zakryje niekoľko nedokonalostí, ktoré bránia vášmu perfektnému vzhľadu.
- Potrebujete zjednotiť odtieň celej tváre? Zvoľte kvalitný krycí make-up na akné, ktorý zamaskuje všetky pupence aj jazvy po akné.
Top make-upy a korektory na akné
Ako sa zbaviť jaziev po akné
Na jazvy po akné pomáha šípkový alebo pupalkový olej, alebo gél z Aloe vera, ktorý krásne regeneruje pokožku. Vyskúšať môžete tiež chemický peeling alebo ošetrenie IPL svetlom. Základom boja proti jazvám po akné je však predchádzanie ich vzniku. Preto si pupence nikdy nevytláčajte a neškriabte. Namiesto toho použite lokálnu SOS starostlivosť na akné, ktorá uľahčí zahojenie pupencov.