Prejsť na hlavný obsah

Tipy a rady pre budúce maminky

Ako sa o seba starať v tehotenstve, ako sa pripraviť na pôrod a čo by nemalo chýbať vo výbave pre bábätko? Máme tu pre vás tipy a ostrieľané rady pre budúce maminky.

Plánujeme bábätko

Premýšľate, kedy je ten najlepší čas stať sa mamou? Nikdy a vždy. My sme tu nato, aby sme vám na tejto ceste pomohli a maximálne ju uľahčili.

Základom sú ovulačné testy, ktoré vám ukážu, kedy v mesiaci reálne môžete otehotnieť. Plodná ste spravidla až 6 dní pred ovuláciou a aj v deň ovulácie. Prvý test si urobte deň po skončení menštruácie a testujte sa každý deň v rovnakom čase. Väčšina žien má ovuláciu v polovici cyklu, to znamená medzi 10. – 18. dňom cyklu v závislosti od jeho celkovej dĺžky.

Tip! Ovulačné testy si foťte. Keď potom fotky porovnáte, pekne na nich uvidíte, kedy sú čiarky najsilnejšie a ukazujú deň ovulácie.

 

Snahu o bábätko je dobré podporiť vitamínmi pre tehotné so zvýšeným obsahom jódu a kyseliny listovej. Kyselina listová, inak aj vitamín B9, je dôležitá pre správne delenie buniek a vývoj nervovej sústavy, miechy a mozgu bábätka. K tomu dochádza už v úplnom začiatku tehotenstva, keď spravidla ešte ani neviete, že ste tehotná.

Ak tušíte, že by ste už mohli „byť v tom”, je načase kúpiť si tehotenské testy. Najväčšiu šancu na pozitívne dve čiarky, slangovo označované ako diaľnica, máte z prvého ranného moču, ktorý obsahuje najvyššiu koncentráciu tehotenského hormónu hCG. Ten sa začína tvoriť nie po ovulácii, ale až po uhniezdení vajíčka, ku ktorému dochádza medzi 7. – 12. dňom od ovulácie.

celý text skryť text

Som tehotná

Gratulujeme, o niekoľko mesiacov z vás bude mama! Pozrime sa na vychytávky, vďaka ktorým si tehotenstvo užijete nielen vy, ale aj vaše telo.

Veľa žien trápia v tehotenstve strie, ale kvôli drobným jazvičkám sa netreba rúcať. Vaše telo je schopné z jednej malej bunky v priebehu deviatich mesiacov vypestovať krásne bábätko, buďte na seba pyšná! A čo sa týka strií, dá sa im predísť dôkladnou hydratáciou. Dbajte teda maximálne na pitný režim a miesta náchylné na jazvičky (bruško, poprsie, stehná a zadok) mažte 2× denne krémom proti striám.

Ježia sa vám vlasy pri pomyslení na nástrih hrádze? Tzv. epiziotómia je bežný zákrok, ktorý uľahčuje pôrod bábätka. Hojenie však neprebieha vždy podľa plánu, takže ak by ste sa nástrihu hrádze radšej vyhli, masírujte si hrádzu počas tehotenstva špeciálnym masážnym olejom. Pripravíte ju tým na nezvyklú rozcvičku v závere pôrodu a nástrihu hrádze sa možno aj vyhnete.

 

Čo sa týka kozmetiky pre tehotné, starostlivo čítajte zloženie jednotlivých prípravkov. Vyhnite sa retinolu, ktorý je často v produktoch na aknóznu pleť. Jeho vyššia koncentrácia má totiž negatívny vplyv na vývoj plodu. A v lete na slniečku si bruško mažte skôr krémami s minerálnym ochranným filtrom.

Tip! Kedy inokedy než v citlivom období tehotenstva vyskúšať prírodnú kozmetiku s minimalistickým zložením?

celý text skryť text

Hurá do pôrodnice

Posledný trimester je tu a pre vás to znamená jediné. Nastal čas zbaliť si tašky do pôrodnice! Tu máte od nás zoznam vecí, čo si vziať so sebou.

Pôrod je taká malá byrokratická párty. Tých dokumentov, ktorých treba! Nezabudnite na:

  • tehotenský preukaz
  • občiansky preukaz
  • kartičku zdravotnej poisťovne
  • sobášny list alebo úradne overený súhlas s otcovstvom v prípade, že nie ste vydatá
  • výsledky špeciálnych vyšetrení v gravidite alebo v minulosti
  • pôrodný plán (ak nejaký máte)

 

Do tašky pre seba zabaľte okrem bežnej hygieny aspoň dve balenia pôrodníckych vložiek a niekoľko priedušných jednorazových nohavičiek. Nie v každej pôrodnici majú hebučký toaletný papier, dve roličky sa vám určite budú hodiť. Super vychytávkou sú aj diskrétne vložky do podprsenky, ktoré zachytia vytekajúce mlieko.

Tip! Nohavičky berte o číslo väčšie, než ste zvyknutá. Po pôrode nejde o estetiku, ale hlavne o maximálne pohodlie.

Dojčenie je veľká veda. Zo začiatku spravidla trošku bolí, aj preto si bradavky zaslúžia kvalitnú starostlivosť. Pravidelne si ich natierajte hydratačným krémom, ideálne takým, ktorý pred dojčením nemusíte umývať. Ak máte mlieka veľa, oceníte odsávačku, ktorá vám okamžite uľaví a pomôže predísť vzniku zápalu kvôli hromadeniu mlieka.

Do tašky pre bábätko pribaľte hlavne plienky, prebaľovacie podložky, oblečenie a cumlík. (Poznáte to, keby náhodou!) Určite sa hodí aj vlastná zavinovačka, tie nemocničné majú veľa šnúrok a nie každá maminka má s nimi trpezlivosť. Oceníte aj detský olejček, ktorý nanášajte na vlhkú pokožku – lepšie sa tak vstrebe.

Tip! Neberte si so sebou oblečky, ktoré sa bábätku preťahujú cez hlavičku. Odporúča 11 z 10 žien.

celý text skryť text

Som mama

Konečne ste spolu s bábätkom doma a hľadáte režim, ktorý bude vyhovovať vám všetkým. Toto hektické obdobie vám uľahčí veľa pomocníkov. 

Prebaľovanie bude teraz nejaký čas vašou dennodennou rutinou. Najšetrnejšie a najjednoduchšie je očistiť bábätko v umývadle pod tečúcou vlažnou vodou. A pre chvíle mimo domova je praktické kúpiť vlhčené obrúsky. Pokožku náchylnú na zapareniny dávajte vetrať a pravidelne premazávajte. Mimoriadne šikovný pomocník sú klasické látkové plienky. Je to vlastne taký univerzálny uterák či utierka na dieťa.

Tip! Na utieranie jemnej detskej pokožky sú dobré plienky bambusové. Sú totiž oveľa mäkšie než bavlnené.

 

Keď bábätko spí, môže si maminka dopriať luxus zvaný sprcha! Stačí zapnúť pestúnku a mať ju stále nablízku. Nielen v šestonedelí je dobré siahnuť po prípravkoch na intímnu hygienu, ktoré neštípu a navyše obnovujú prirodzené pH intímnych partií. A čo bábätko? To kúpte vo vode s olejčekom a pri umývaní sa zamerajte na záhyby medzi faldíkmi, prštekmi, pod bradou a za uškami.

Podprsenka na dojčenie je už určite vaším druhým domovom. A ak nedojčíte, nevešajte hlavu. Vynálezom storočia je ohrievačka fliaš, ktorá udržuje optimálnu teplotu umelého mlieka alebo aj jedla. Používať ju budete dlho a často. Navyše sa hodí nielen doma, ale aj na cestách!

celý text skryť text

Tak čo myslíte, cítite sa o trochu viac pripravená stať sa mamou? Držíme vám palce a prajeme do tejto novej etapy len to najlepšie <3