Ako vybrať ten najlepší cumlík pre novorodenca aj väčšie bábätko?
Dudlík, dudel, cumeľ… každý mu hovorí inak. V každom prípade dobre zvolený cumlík dokáže bábätko upokojiť, zaistiť mu pocit spokojnosti a prispeje aj k tomu, aby dieťa spalo na chrbátiku, ako sa odporúča. Zistite, ako vybrať ten najlepší cumlík. Uvidíte, že to nie je nič zložité.
Akú vybrať veľkosť cumlíka?
Správna veľkosť je jedno z najdôležitejších kritérií pri výbere.
- Jednoducho sa riaďte pokynmi výrobcu. Cumlíky najčastejšie nájdete vo veľkostiach v rozmedzí od 0 do 18 mesiacov. Existujú ale aj cumlíky pre deti 18m+ uspôsobené pre ústočká väčších detí.
- Cumlík pre novorodencov určite nebude vhodný pre väčšie bábätká a už vôbec nie naopak. Správnou veľkosťou cumlíka zabránite nevhodnému vývoju ústnej dutiny dieťaťa.
Vykrojený alebo guľatý cumlík?
Kotúčik cumlíka, aj keď nie je v ústach dieťaťa, má nevyhnutnú funkciu. Je vybavený ventilačnými otvormi, ktoré sú dôležité pre optimálne dýchanie bábätka, prípadne odvod slín.
- Kotúč v tvare osmičky či motýlika – teda s vykrojením hore a dole – umožňuje vkladať cumlík do úst bábätka z oboch strán.
- Kotúč s vykrojením na noštek tvarom naznačuje jediný spôsob vloženia do úst a bábätku krásne padne.
- Guľatý cumlík vyzerá na bábätku veľmi roztomilo. Musíte sa však uistiť, že dieťatku netlačí na nos.
Symetrický alebo asymetrický cumlík?
Záleží na bábätku, akému tvaru cumlíka (príp. násosky) dá prednosť. Kúpte si preto oba typy, aby ste mohli vyskúšať, čo bude drobčekovi vyhovovať.
- Asymetrický cumlík (anatomický cumlík) kopíruje tvar úst vďaka sploštenej časti na jednej strane. Guľatá časť sa vkladá smerom hore.
- Symetrický cumlík (fyziologický cumlík) má tvar kvapky a pripomína bradavku. Existujú aj guľaté (tzv. čerešničky), ktoré sú tiež inšpirované bradavkou.
- Ortodontický cumlík môže mať asymetrický aj symetrický tvar. Zaisťuje bábätku správu polohu jazyka a tvarom maximálne prispieva k správnemu vývoju ústnej dutiny.
Silikónový alebo kaučukový cumlík?
Najčastejšie sa stretnete s 2 typmi materiálu: kaučuk teda latex alebo lekársky silikón. Oba materiály majú svoje výhody aj nevýhody.
- Latexový cumlík: Kaučuk, z ktorého sa vyrába latex, je prírodný materiál, preto má cumlík žltý odtieň. Typická príchuť gumy niektorým bábätkám vyhovuje, iným nie. Je veľmi mäkký a ohybný. Kaučukový cumeľ má možno o niečo menej ľahkú údržbu v porovnaní so silikónom, no je šetrnejší k životnému prostrediu.
- Silikónový cumlík: Je úplne číry, bez akejkoľvek chuti a zápachu a ľahko sa udržuje perfektne čistý. Silikónový cumlík je odolný voči vysokým teplotám, má preto dlhšiu životnosť. V porovnaní s latexovým je o niečo menej pružný.
Čo ďalšieho kúpiť k cumlíku?
- V prvom rade odporúčame kúpiť viac než jeden cumlík. Ľahko a radi sa totiž strácajú.
- Kúpte si aj retiazku na cumlík. Pripevníte ju bábätku na oblečenie a cumlík sa nikdy nezatúla príliš ďaleko a pri prechádzke nespadne na zem. Retiazky či šnúrky na cumlík s praktickým klipom kúpite v mnohých krásnych dizajnoch.
- Na dlhšie, ale aj kratšie cesty sa vám bude hodiť obal na cumlík. Cumlík v ňom bude hygienicky čistý a ihneď pripravený pre bábätko.
S cumlíkom budú prvé dni, týždne a mesiace bábätka – a teda aj vaše – oveľa príjemnejšie. Stačí vybrať podľa zmienených kritérií a potom nechať bábätko, aby si vybralo ten najlepší cumlík podľa toho, čo mu najviac vyhovuje. Zo širokého výberu na Notine skúste napríklad cumlík Avent alebo cumeľ pre novorodencov Lovi.