Plienky, kam len oko dozrie
Ak nepatríte medzi priekopníkov bezplienkovej metódy, pravdepodobne začnete zvažovať už pred narodením dieťaťa všetky varianty plienok. Ste skôr praktický človek, ktorý uprednostňuje výhody jednorazových plienok, alebo je pre vás dôležitejšia ekologická rovina a látkové plienky sú pre vás jasnou voľbou? Ak sa nachádzate niekde medzi a neviete sa rozhodnúť, môžete kombinovať oba typy podľa svojich potrieb a situácie alebo vyskúšať jednorazové EKO plienky. Sú vyrobené z bambusu, takže sú šetrné k prírode a zároveň si zachovávajú výhodu pohodlného a jednoduchého prebaľovania bez potreby prania a údržby.
Bábätko prebaľujte tak často, ako je potrebné – v priemere každé 3 – 4 hodiny. Keď dieťa podrastie a začne chodiť, výmena plienok v ľahu sa stane zložitejšou, preto mnohí rodičia po čase prejdú na plienkové nohavičky, ktoré sa dajú ľahko natiahnuť, aj keď dieťa stojí. Po prebalení zabaľte použitú plienku do vrecka na plienky alebo ju vyhoďte do špeciálneho koša, ktorý izoluje pachy vnútri.
celý text
Vlhčené obrúsky ako najlepší pomocník
Starostlivosť o pokožku
Po prebalení vždy odporúčame použiť krém proti zapareninám, aby sa zabránilo podráždeniu pokožky. Ak sa napriek tomu objaví plienková dermatitída, majte vždy poruke zinkovú masť. Upokojuje a chladí začervenanú oblasť a môžete ju použiť aj na ekzém na tele.
V porovnaní s pokožkou dospelých je detská pokožka výrazne tenšia, jemnejšia a menej chránená. Preto je dôležité posilňovať ochrannú bariéru a starať sa o ňu. Vo vašej výbave by teda nemal chýbať ani olej na umývanie alebo krémový gél bez obsahu mydla, hydratačný krém pre bábätká alebo masážny telový olej. Môžete ho použiť napríklad počas večerného rituálu – relaxačnej masáže bruška a tela.