Ako bojovať proti padaniu vlasov
Vypadávanie vlasov je úplne normálny proces. Výmena vlasov je totiž kontinuálny proces a denne môžeme prísť až o stovku vlasov. Vlasy rastú po určitú dobu, vypadávajú a sú nahradené ďalšou vlasovou generáciou, takže po 4–6 rokoch sa naše vlasy úplne obnovia. Bežné je tiež zvýšené jarné a jesenné padanie vlasov. Pokiaľ ale náhle začnú vlasy padať viac, je to známkou toho, že sa v tele niečo deje. Môže ísť o nedostatok prospešných látok v strave, hormonálne zmeny alebo príznak choroby. Ak teda na vankúši alebo v kefe objavíte nezvyčajne veľké chumáčiky vlasov, spozornite. Ako zastaviť vypadávanie vlasov?
Prečo padajú vlasy?
Príčiny padania vlasov u žien a mužov sú odlišné. Oveľa častejšie počujeme o vypadávaní vlasov u mužov, ktoré je spôsobené prevažne genetikou. Ide o takzvanú androgenetickú alopéciu, teda zvýšenú citlivosť vlasu na testosterón, ktorý poškodzuje vlasové korienky. Pravdou ale je, že vypadávanie vlasov u žien je rovnako veľkým problémom, a to v každom veku. Nemusí vždy ísť o hormonálnu nerovnováhu alebo padanie vlasov v tehotenstve. Dôvodov na padanie vlasov je veľa, často ich príčinu musíme hľadať aj pár mesiacov späť. Aj vďaka malej zmene a hľadaním správnej príčiny môžeme extrémne padanie vlasov zastaviť.
Čo ovplyvňuje nadmerné padanie vlasov?
- Genetická predispozícia (padanie vlasov u mužov)
- Hormonálne zmeny v tele a nízka hladina estrogénu (padanie vlasov po pôrode, menopauza, puberta)
- Strava chudobná na vitamíny a živiny (nízka hladina železa, nedostatok vitamínu A alebo selénu)
- Nadužívanie vitamínov (napríklad pri užívaní multivitamínových preparátov)
- Problémy so štítnou žľazou (znížená alebo zvýšená funkcia štítnej žľazy)
- Padanie vlasov zo stresu (možné vysvetlenie náhleho rednutia vlasov u žien aj mužov, ktoré sa môže prejaviť aj po niekoľkých mesiacoch po prekonaní silného stresu)
- Nevhodná či nekvalitná vlasová kozmetika a nešetrné zaobchádzanie s vlasmi (farbenie, styling, častá tepelná úprava vlasov)
- Prekonaná infekcia
- Dlhodobé nosenie šiltoviek a čiapok
- Splietanie vlasov do príliš tesných vrkočov a copov
- Životný štýl (fajčenie, alkohol)
- Lieky (Vypadávanie vlasov je častým vedľajším účinkom mnohých liekov, pokiaľ sa tak deje, konzultujte ich užívanie so svojím lekárom.)
- Drastické diéty
Príčiny padanie vlasov u detí sa líšia od príčin u dospelých. K zvýšenému padaniu vlasov dochádza obvykle v novorodeneckom období (v období 4. – 7. mesiaca) av čase puberty. Pokiaľ však začnú vlásky padať vo väčšom množstve, navštívte radšej pediatra.
Typy vypadávanie vlasov
Všeobecne môžeme rozlíšiť 3 typy padania vlasov a pomocou nich lepšie určiť, čo na vypadávanie vlasov použiť a čo zmeniť.
- Genetické vypadávanie vlasov je častejšie u mužov. Je tiež najčastejšou príčinou vypadávania vlasov u mladých mužov, môže však postihnúť aj ženy v menopauze. Rastová fáza vlasu je kratšia, vlas teda rýchlejšie vypadne a vlasy začínajú rednúť. U mužov sú najčastejšie viditeľné takzvané kúty a ustupujúca vlasová línia. Neskôr sa objaví padanie vlasov aj vzadu na hlave. U žien naopak vypadávajú vlasy v hornej časti hlavy.
- Nadmerné vypadávanie vlasov spôsobuje rednutie vlasov po celej hlave a pokožka je viditeľnejšia. Napriek tomu nie sú zrejmé jednotlivé lysé miesta. Bežné je padanie vlasov pri dojčení alebo v tehotenstve. Tomuto typu padania vlasov sa dá správnou starostlivosťou rýchlo zabrániť posilnením vlasových korienkov pomocou prípravkov na vypadávanie vlasov.
- Ohraničená plešatosť (alopecia areata) sa značí viditeľnými okrúhlymi lysinkami. Týka sa hlavne vypadávanie vlasov u detí aj vypadávanie vlasov u dievčat aj chlapcov v mladom veku.
Sezónne padanie vlasov
Na jeseň av jarných mesiacoch môže dochádzať k väčšiemu vypadávaniu vlasov. Tento druh vypadávania vlasov postihuje skôr ženy ako mužov. Čo spôsobuje sezónne padanie vlasov?
- Vlasový cyklus u žien trvá 2–6 rokov, u mužov je trochu kratší. Asi 85% našich vlasov sa nachádza v tejto prvej fáze, zvanej aj anagén.
- Druhá fáza zvaná katagén trvá asi dva týždne, je to obdobie, kedy sa zastaví rast vlasu. Nachádza sa v nej asi 5% našich vlasov.
- Asi 10% našich vlasov sa nachádza v takzvanom telogén, je to posledná fáza rastového cyklu, na jej konci vlas vypadáva a začína rásť vlas nový.
V letných mesiacoch sa vplyvom slnka, svetla a vysokých teplôt nachádza viac našich vlasov v poslednej telogénnej fáze, čo vedie k väčšiemu vypadávaniu vlasov v októbri a novembri, teda na konci tejto fázy. Je to úplne bežný jav a pokiaľ pri česaní zaznamenáte zvýšené padanie vlasov, zaraďte do starostlivosti o vlasy šampón na padanie vlasov.
Ako zabrániť vypadávaniu vlasov
- Zaraďte do svojho jedálnička pestrý výber potravín obsahujúci látky na podporu rastu vlasov (vitamíny skupiny B, Vitamín C, železo, zinok, horčík).
- Odpočívajte a pokúste sa odbúrať stresové faktory (pohyb, meditácia).
- Zaobchádzajte s vlasmi opatrne (neumyte si vlasy príliš často, vyhnite sa intenzívnemu česaniu a sťahovaniu vlasov do copu).
- Nepoužívajte príliš často fén, kulmu alebo žehličku na vlasy.
- Jemne masírujte pokožku hlavy pre lepšie prekrvenie.
- Používajte tonika a kúry proti vypadávaniu vlasov.
Prípravky proti vypadávaniu vlasov
Používaním prípravkov na padanie vlasov a na obnovu rastu vlasov môžeme predísť ich rednutie. Pri prevencii je dôležité zamerať sa na posilnenie existujúcich vlasov, čím skôr začneme, tým dlhšie si udržíme krásne vlasy. Prvým krokom by mala byť výmena vášho existujúceho šampónu za šampón proti vypadávaniu vlasov, a to najlepšie hneď, ako zvýšené padanie zaznamenáte. Prípravky na vypadávanie vlasov by ste mali používať aspoň po dobu 4–7 týždňov, aby mali vlasy a korienky čas reagovať na starostlivosť.
Čo teda na padanie vlasov použiť?
- Šampón proti vypadávaniu vlasov stimuluje vlasové korienky a dodáva vlasom lesk a objem. Zároveň pomáha udržať vlasy zdravšie. Masírujte vlhkú pokožku hlavy šampónom vždy aspoň po dobu 1–3 minút.
- Vlasová kúra obvykle vo forme koncentrovaných ampuliek s obsahom aminexilu a vitamínov podporuje rast nových vlasov.
- Sérum proti vypadávaniu vlasov vyživuje vlasové korienky a zvyšuje zdravý vzhľad vlasov.
- Vlasové tonikum proti nadmernému vypadávaniu vlasov stimuluje korienky a obmedzuje rednutie vlasov.
Obľúbené zložky prípravkov proti padaniu vlasov
- Výťažok z lopúcha stimuluje mikrocirkuláciu vo vlasovej pokožke a pôsobí proti vypadávaniu vlasov.
- Saw palmetto pôsobí ako blokátor tvorby DHT (príčina dedičného padania vlasov).
- Kofeín stimuluje rast vlasových folikul.
- Zinok posilňuje vlasové korienky a prispieva k rastu nových vlasov.
- Stemoxydine aktivuje neaktívne vlasové vačky.
- Žihľava zmierňuje zápal na pokožke, čo je častá príčina chronického padania.
- Procyanidín má antioxidačné a protiplesňové účinky.
- Olej z kardamómu stimuluje krvný obeh v pokožke hlavy.
- Výťažky z mäty podporujú rast vlasov.
- Karnitín tartrát dodáva energiu vlasovej pokožke, posilňuje a aktivuje vlasové korienky.
Kedy je potrebné viac spozornieť
Ak ste odhalili príčinu padania vlasov a zaradili kozmetiku proti padaniu vlasov, napriek tomu rednutie vlasov pretrváva aj po viac ako 3 mesiacoch? V tomto prípade odporúčame návštevu odborníka. Čím skôr začnete problém riešiť, tým ľahšie sa dá strata vlasov zastaviť.
Predíďte nechcenému vypadávaniu vlasov správnou starostlivosťou, vyváženou stravou aj jemným zaobchádzaním. Na notino.sk nájdete výber tých najlepších šampónov, sér a toník proti vypadávaniu vlasov od svetoznámych značiek ako je Kérastase, Alpecin, Vlasové hnojivo alebo Plantur! Začnite so starostlivosťou ešte dnes a radujte sa z krásnych a hustých vlasov po dlhú dobu.
Tip: Vyskúšajte aj overené produkty s obsahom účinnných látok simulujúcich rast vlasov: šampóny a sérum na rast vlasov, aktivátory rastu vlasov, či vitamíny proti padaniu vlasov a doplnky stravy podporujúce ich rast.