Prejsť na hlavný obsah

Pigmentové škvrny

Možno ste na pokožke spozorovali malé škvrny, ktoré sú trochu tmavšie než váš odtieň pleti. S veľkou pravdepodobnosťou ide o hyperpigmentáciu, teda pigmentové, starecké alebo slnečné škvrny. Viete, prečo vznikajú? A ako odstrániť pigmentové škvrny?

Ako vznikajú pigmentové škvrny?

Za vznik pigmentových škvŕn môže predovšetkým zvýšená hladina melanínu – prírodného pigmentu, vďaka ktorému majú vlasy, oči a samotná pokožka svoju farbu. Nadbytok melanínu môže ovplyvňovať niekoľko faktorov:

  • Nadmerné vystavenie slnečnému žiareniu bez použitia prípravkov s SPF.
  • Hormonálne zmeny: škvrny sa často objavujú u žien užívajúcich hormonálnu antikoncepciu, v tehotenstve alebo v období prechodu.
  • Vek: s vekom klesá počet melanocytov, ale zároveň rastie ich aktivita a objem.
  • Zápaly kože a poranenia, v dôsledku ktorých dochádza k uvoľňovaniu melanínu.
  • Niektoré lieky (napr. antibiotiká) a byliny (napr. ľubovník).

Podľa konkrétnych príčin rozlišujeme niekoľko základných typov pigmentových škvŕn.

celý text skryť text

Typy pigmentových škvŕn

Melasma

Zvláštnym, a väčšinou aj neškodným typom hyperpigmentácie je melasma (chloasma). Najčastejšie sa objavuje na lícach, nose a nad hornou perou. Trpia ňou najmä ženy práve preto, lebo na vznik týchto druhov škvŕn majú vplyv hormóny, resp. zmena ich hladiny, ktorá ovplyvňuje množstvo melanínu.

Melasma sa objavuje až v 15 % tehotných žien, preto sa tomuto typu pigmentových škvŕn hovorí „tehotenská maska“. Okrem tehotných žien sa stretnú s týmito škvrnami aj ženy, ktoré užívajú perorálnu hormonálnu antikoncepciu. Dobrou správou je, že melasma môže samovoľne zmiznúť po pôrode alebo po znížení dávok estrogénu.

Starecké a slnečné škvrny

Vznikajú predovšetkým pôsobením slnečného žiarenia, preto sa s nimi stretnete najčastejšie na miestach, ktoré sú vystavené slnku. Pigmentové škvrny nájdete na tvári, krku, dekolte alebo rukách. Ide však o neškodný typ hyperpigmentácie.

Na vznik týchto drobných tmavších škvŕn má vplyv aj vek a farba pleti. Tmavší ľudia trpia na pigmentové škvrny viac než ľudia so svetlou pleťou. Tí totiž majú menej pigmentu melanínu.

celý text skryť text

Pozápalové pigmentové škvrny

Ako už napovedá ich názov, tento typ hyperpigmentácie, známej aj ako PIH, vzniká v dôsledku zápalu alebo poranenia. Pozápalová hyperpigmentácia sa často objavuje po akné.

Keď dôjde k zapáleniu pokožky, nastáva uvoľňovanie melanínu a nadbytok pigmentu spôsobí hyperpigmentáciu. Na pokožke potom zostávajú ploché ružové, červené alebo hnedé škvrny. Aj keď slnečné žiarenie nevyvoláva pozápalovú hyperpigmentáciu, môže jej prejavy zhoršiť. Preto sa vyhýbajte priamemu slnku a dodržujte ďalšie pravidlá, ktoré nezhoršujú stav pozápalových škvŕn. Okrem obmedzovania slnečného žiarenia vyskúšajte aj ďalšie spôsoby, ako sa zbaviť pigmentových škvŕn na tvári.

Ako predchádzať hyperpigmentácii

Na intenzitu pigmentových škvŕn má vplyv slnečné žiarenie. Preto dostatočná ochrana pred slniečkom zníži pravdepodobnosť výskytu pigmentových škvŕn.

  • Používajte kvalitný opaľovací krém a obmedzte čas pobytu na priamom slnku.
  • Nezabúdajte, že slnečný svit na vás dopadá, aj keď sa práve neopaľujete. Používajte tak pravidelne pleťový krém s SPF a make-up s SPF, ktoré zamedzia vzniku pigmentových škvŕn na tvári.

celý text skryť text

Ako sa zbaviť pigmentových škvŕn

Odstránenie pigmentových škvŕn závisí od ich veľkosti a intenzity zafarbenia. Môžete vyskúšať kozmetické prípravky na pigmentové škvrny, odbornú liečbu, ale aj „babské rady“, ako na pigmentové škvrny.

Kozmetika na pigmentové škvrny

  • So svetlejšími pigmentovými škvrnami si dobre poradí intenzívne sérum alebo bieliaci krém proti pigmentovým škvrnám.
  • Účinný je tiež chemický peeling, ktorý hĺbkovo obnovuje pokožku a odstraňuje odumreté bunky z pleti. Absolvovať ho môžete u dermatológa alebo vyskúšajte jemný chemický peeling doma.

Liečba pigmentových škvŕn

Keď už kozmetické prípravky na pigmentové škvrny nestačia, je čas na odbornú pomoc.

  • Laserová terapia má podobný účinok ako chemický peeling, je však presnejšia. Dermatológovia sa zamerajú na konkrétnu oblasť s pigmentovými škvrnami, nad ktorou prechádzajú vysokoenergetickým svetlom, čím dochádza k odstráneniu pigmentových škvŕn.
  • Hydrochinón je liek, ktorý dokáže zmierniť tvorbu pigmentových škvŕn. Môže však dráždiť pleť, v krajných prípadoch spôsobí pozápalovú hyperpigmentáciu. Používajte ho teda len v obmedzenom čase.

Ako na pigmentové škvrny: „babské rady“

Liečba pigmentových škvŕn nemusí byť niekedy vôbec nutná, ak vám však slnečné škvrny uberajú na kráse, vyskúšajte niektoré domáce tipy, ako odstrániť pigmentové škvrny:

  • Šťava z citróna (1 lyžička) sa zmieša s lyžičkou medu a bielym jogurtom. Vzniknutú masku na odstránenie hyperpigmentácie naneste na pleť na 15 minút a potom zmyte.
  • Kurkumu (½ lyžičky) a téglik čerstvej smotany zmiešajte a naneste na pigmentové škvrny na tvári. Po 15 minútach zmyte.
  • Mandľový olej zmiešajte s medom a rozmixovanými mandľami, nechajte pôsobiť na tvári hodinu a potom zmyte. Alebo vmasírujte pred spaním samotný mandľový olej do pleti a nechajte ho pôsobiť po celú noc.

celý text skryť text

Ako zakryť pigmentové škvrny

Nedarí sa vám odstrániť pigmentové škvrny na tvári? Alebo ste ešte len začali používať bieliaci krém na pigmentové škvrny a výsledky sú zatiaľ len mierne znateľné? Zakryte ich korektorom alebo krycím make-upom, ktorý zjednotí tón vašej pleti a dodá vám sebavedomie!