Prejsť na hlavný obsah

Alergia na slnko

Prekvapili vás svrbivé pupence alebo sčervenanie pokožky čoskoro po tom, ako ste sa vystavili slnečným lúčom? Práve takto sa prejavuje alergia na slnko, ktorou trpí asi jedna pätina všetkých ľudí. U niekoho sa slnečná žihľavka objavuje často a opakovane, u iných len párkrát za život. Len čo sa alergia na slnko raz prejaví, jej príznaky ľahko rozoznáte aj v budúcnosti.

Čo spôsobuje alergiu na slnko?

Slnečné alergické reakcie vznikajú predovšetkým kvôli nadmernému ultrafialovému UVA, ale aj UVB žiareniu, ktoré preniká do pokožky a poškodzuje kožné bunky. Pokožka sa proti slnečnému žiareniu bráni imunitnou reakciou. Sčervenie a zapáli sa.

Na vznik vyrážky zo slniečka môže mať vplyv používanie kozmetiky s určitými zložkami, ale aj liečivá, ktoré pôsobia fotosenzitívne a zvyšujú citlivosť pokožky. Patria medzi ne niektoré antibiotiká, chemoterapeutiká, ľubovník, lieky na zníženie krvného tlaku alebo hormonálna antikoncepcia. Informáciu o možnej citlivosti na slnko hľadajte vždy v príbalovom letáku daného liečiva.

Ako vyzerá alergia na slnko?

Slnečná alergia sa prejavuje napríklad ako začervenanie pokožky, svrbivá vyrážka zo slnka alebo mokvajúce pľuzgieriky na chrbte, ramenách, rukách, vo výstrihu a na priehlavkoch. Aj napriek tomu, že najviac postihuje ženy vo veku 20 – 40 rokov so svetlou alebo citlivou pokožkou, môže sa objaviť u každého bez ohľadu na pohlavie alebo vek.

Podľa intenzity žiarenia a ďalších faktorov môže dochádzať k rôznym formám kožných reakcií. Medzi najbežnejšie druhy alergie na slnko patrí polyformná slnečná erupcia, mallorka akné a fotoalergická reakcia.

celý text skryť text

Najčastejšie typy kožných reakcií na slnko

Polyformná slnečná erupcia (PLE)

Je najbežnejšou formou alergickej reakcie na slnko. Bežne sa pri nej môžete stretnúť práve s označením alergia na slnko alebo slnečný ekzém, obe znamenajú to isté. Väčšinou sa alergia objavuje na jar po slnení, keď koža nie je na slnečné lúče po zime pripravená. Preto sa so slnečnou vyrážkou stretnete častejšie na jar než na konci leta, keď vďaka fenoménu hardening je už koža na slniečko zvyknutá.

Medzi najčastejšie príznaky PLE patrí začervenaná koža, svrbivé pupence alebo mokvajúce pľuzgieriky. Príznaky sa objavia do niekoľkých hodín, niekedy však až za niekoľko dní. U každého človeka je to iné. Keď sa už však prejaví, vždy sa objavuje v rovnakej forme, je tak omnoho jednoduchšie alergiu odhaliť a liečiť.

Mallorka akné

Svojou podobou zapálených pupencov pripomína klasické akné alebo PLE. Vznik tohto druhu reakcie ovplyvňuje nielen intenzita slnečného žiarenia, ale aj emulgátory a konzervanty v používanej kozmetike.

Fotoalergické a fototoxické reakcie

Sú ovplyvnené intenzitou UV žiarenia a zároveň môžu mať na ne vplyv rôzne lieky ako antibiotiká, antidepresíva obsahujúce ľubovník alebo rôzne potraviny (citrusy, zeler, figy). Prejavujú sa ako zápalové a svrbivé miesta na koži.

celý text skryť text

Čo pomáha na slnečnú alergiu? Prevencia!

Slnečnému žiareniu sa nikdy celkom nevyhnete, je navyše dôležité pre syntézu vitamínu D. Aby vás však prudké jarné slniečko nepríjemne neprekvapilo, chráňte sa pred nadmierou slnečného žiarenia. Existuje hneď niekoľko rád, ako na to:

  • Používajte opaľovacie krémy s vysokým ochranným filtrom proti UVA aj UVB žiareniu. Stavte na špecializované opaľovacie krémy proti slnečnej alergii od osvedčených značiek La Roche-Posay, Eucerin, Avène alebo Bioderma, ktoré otestovali dermatológovia.
  • Opaľovací krém na slnečnú alergiu pri pobyte na slnku aplikujte každé dve až tri hodiny. A nezabudnite, že voda môže jeho ochrannú funkciu porušiť.
  • Nezabúdajte ani na krémy po opaľovaní a pokožku hydratujte. Najlepšou voľbou sú prípravky obsahujúce Aloe vera alebo pantenol.
  • Zaraďte do jedálneho lístka potraviny alebo výživové doplnky obsahujúce vápnik, selén, zinok a betakarotén.
  • Nezabúdajte na hydratáciu! Ideálne prostredníctvom hydratačných prípravkov s Aloe vera, ale aj dostatočným pitným režimom.
  • Obmedzte pohyb na slnku a opaľovanie medzi 11. a 16. hodinou.
  • Čas pobytu na slnku postupne predlžujte. Koža si tak ľahšie zvykne. Ako pri otužovaní.
  • Vyberajte zo šatníka oblečenie, ktoré vás ochráni pred slnkom: tmavšie a nie príliš tenké.
  • Pre lepšie opálenie vyskúšajte prípravky s betakaroténom, vitamínom E alebo C.

celý text skryť text

Čo robiť, keď sa objaví slnečná alergia?

Už sa u vás prejavili pupence, pľuzgieriky alebo začervenaná koža? Podráždená pokožka môže nepríjemne svrbieť a, samozrejme, nevyzerá príliš pekne. Zaujíma vás, ako sa zbaviť alergie na slnko? Vyskúšajte pár tipov, ako môžete proti prejavom alergie bojovať:

  • Na spálené miesta priložte chladiace obklady.
  • Na mokvajúce pľuzgieriky použite detský púder.
  • Postihnuté miesta chráňte oblečením.
  • Po kúpaní v mori sa opláchnite sladkou vodou.
  • Proti slnečnej vyrážke, ale aj pri prevencii pred jej vznikom, pomáhajú lieky na najrôznejšie druhy alergií. Z voľne dostupných to sú napríklad Claritine, Zodak, Zyrtec alebo Analergin.

celý text skryť text