Vápnik (alebo aj kalcium) je najbežnejším a ohromne dôležitým minerálom v našom tele. Je zodpovedný nielen za zdravie kostí a zubov, ale aj za plno ďalších funkcií. Poďte s nami objaviť, ako doplniť vápnik a či náhodou netrpíte nedostatkom vápnika v tele.
Ako sme už písali, vápnik nie je len na kosti a zuby, ale môže sa pochváliť účinkami na ľudské zdravie:
Skrátka a dobre, nedostatok vápnika naozaj mať nechcete.
Naše telo potrebuje vápnik v potravinách, pretože si ho samo vyrobiť nevie. Našťastie to vôbec nie je zložité! Čo obsahuje vápnik? Medzi najznámejšie potraviny bohaté na vápnik iste aj vy hneď zaradíte mlieko a mliečne výrobky. Tu však nekončíme. Ďalšie (aj rastlinné) zdroje vápnika sú:
Len pre predstavu, v 100 ml polotučného mlieka prijmete cca 120 mg vápnika, v 100 g stredne tučného jogurtu cca 110 mg a v 100 g syru s 30 % tuku až 800 mg. Zaraďujte tieto potraviny s vysokým obsahom vápnika denne a budete mať vápnik vyriešený.
Dospelý človek by si mal postrážiť dennú dávku cca 1 000 mg denne.
Existujú však výnimky, pri ktorých treba dbať na vyšší príjem vápnika:
Pokiaľ ide o vápnik v tehotenstve, počas dojčenia a v menopauze, pre 100 % splnenie sa odporúča užívať doplnok stravy s vápnikom. Vápnik pre deti nájdete na trhu tiež a väčšinou v nejakej zábavnej podobe.
Nedostatok vápnika sa často spája so zhoršeným zdravím kostí. A je to tak, pri nedostatku vápnika sa vystavujete vyššiemu riziku zlomenín, prípadne aj osteoporóze (rednutiu kostí). Okrem toho môže byť nedostatok vápnika príčinou:
Nedostatok vápnika u detí sa potom môže prejaviť aj nesprávnym vývojom kostí, teda aj poruchami rastu.
Ak by sa vám niekedy podarilo predávkovať sa vápnikom, muselo by ísť o pravidelný príjem nad 2 500 mg denne niekoľko dní. V takom prípade by ste mohli očakávať príznaky ako:
To, že prijímate vápnika dostatok, ešte nemusí znamenať, že ho všetok vstrebáte. Vstrebávanie vápnika môže byť často zatienené prebytkom nejakej inej látky v tele. Dobrú vstrebateľnosť podporíte vitamínom D. Aj preto sa poobzerajte po doplnkoch stravy, kde sú vitamín D a vápnik spolu, prípadne suplementujte vitamín D samostatne.
Vápnik, horčík a zinok sú často deficitné látky, preto nie je hanba dopĺňať ich pomocou doplnkov stravy. O to viac, ak žijete aktívnym životným štýlom! V takom prípade preskúmajte aj našu sekciu so športovou výživou.
Súvisiace
Chudnutie | Kyselina listová | Kreatín | Kyselina hyalurónová |
Vitamíny na vlasy | Omega 3 mastné kyseliny | BCAA aminokyseliny | MSM na kĺby |
Top značky