Klasické látkové plienky pre komfort vášho bábätka
Sú šetrné k detskej pokožke, životnému prostrediu aj peňaženke. Látkové plienky sú klasika, ktorá znovu získava na popularite. Ako sa zorientovať vo výbere a ako zistiť, či sú látkové plienky pre vás a vaše bábätko to pravé?
Dôvody, prečo zvoliť detské plienky látkové
- Pohodlie bábätka: Nemusíte riešiť nič také ako „zloženie“. To môže byť pri jednorazových plienkach pomerne dlhé a plné názvov, ktoré nepoznáte a neviete, ako na ne bude pokožka bábätka reagovať. Látková plienka je skrátka len látka a s väčšou pravdepodobnosťou nebude dráždiť citlivú detskú pokožku.
- Ohľaduplnosť k životnému prostrediu: Na rozdiel od jednorazových plienok nevytvárajú také množstvo odpadu, takže nepredstavujú ekologickú záťaž. Plátenné plienky po použití vyperiete a vydržia vám veľmi dlho.
- Úspora peňazí: Podľa množstva výpočtov vyjdú látkové plienky výrazne lacnejšie než opakované nákupy jednorazových plienok – a to vrátane zahrnutia nákladov na pranie. Navyše ich pri druhom bábätku môžete použiť znovu.
- Odpadajú starosti: S neustálym hľadaním plienok v akcii, ich nákupom, prenášaním a skladovaním. Ale aj s častým vynášaním odpadkov alebo tvorbou väčšieho zápachu, ktorý môže byť s jednorazovými plienkami spojený.
Ako fungujú látkové plienky?
Látkové plienky sa dajú rozdeliť na dve hlavné skupiny, ktoré majú ďalej svoje špecifiká.
- Prvým je variant „všetko v jednom“ (používa sa skratka AIO – all in one) a od jednorazových plienok sa takmer nelíšia. Všetky vrstvy plienky sú súčasťou jedného celku, ktorý sa perie naraz.
- Druhým variantom je kombinácia vrchných plienkových nohavičiek + vnútorných plienok. Obe časti majú veľa variantov materiálov, spôsobov upínania či tvarov. Kupujú sa zvlášť a prebaľovanie sa vždy skladá z dvoch krokov.
Látkové plienky (vnútorné plienky) podľa materiálu
Nasiakavú časť do vrchných nohavičiek môžete kúpiť v rôznych materiáloch, z ktorých každý má prirodzene svoje výhody a nevýhody. Tkanina daného materiálu môže mať podobu froté, flísu, velúru či krepu.
- Detské bavlnené plienky – sú najbežnejším materiálom (často sa vyrábajú aj s rôznymi prímesami), v porovnaní s ostatnými sú lacné a bez problémov zvládajú časté pranie. Bavlnená plienka má vynikajúcu nasiakavosť a je pevná v ťahu. Nevýhodou je bavlna ako surovina – jej pestovanie je spojené s použitím veľkého množstva insekticídov a je náročná na spotrebu vody. Riešením sú plienky z biobavlny. Náš tip: S bavlnenými plienkami s potlačou bude prebaľovanie hneď o niečo veselšie.
- Bambusové plienky – vlákno na ich výrobu sa spracováva odlišným spôsobom, preto sú hebkejšie a lesklejšie. Ich nasiakavé schopnosti sú ešte účinnejšie než v prípade bavlny. Bambus navyše rastie rýchlo a bez potreby chemického ošetrenia a veľkých nárokov na vodu.
Látkové plienky podľa tvaru
Poďme si predstaviť, aké nasiakavé vrstvy možno zvoliť.
- Štvorcové plienky: Najčastejšia voľba pre malé bábätká. Náklady na ich kúpu sú nízke a nasiakavosť pri malých deťoch dostačujúca. Navyše veľmi rýchlo schnú. Štvorcové plienky jednoducho vložíte do vrchných plienkových nohavičiek a bábätko zostane v suchu.
Náš tip: Látkové plienky štvorcové môžete použiť aj miesto podbradníčka, na utretie pusinky, tienenie kočíka alebo na nich môžete dieťa prebaliť.
- Vkladacie plienky: Slúžia na zvýšenie nasiakavosti, keď štvorcové plienky už nestačia a bývajú kompatibilné s ďalšími látkovými plienkami. Vkladacie plienky kúpite vo viacerých tvaroch a veľkostiach – kratšie pre malé bábätká, dlhšie pre tie väčšie. Čo sa týka materiálu, vkladacia bambusová plienka je klasika.
Textilné plienky si zaručene obľúbite vy aj vaše bábätko. Nech už ste sa pre ne rozhodli z akéhokoľvek dôvodu, bavlnené ani bambusové plienky vás nesklamú. Ak si navyše kúpite bavlnené plienky s potlačou, prebaľovanie a pranie bude o niečo zábavnejšie. Hľadáte ekologické riešenie na cesty, kde nemáte možnosť plienky vyprať? Potom sú eko plienky ideálnym kompromisom, ktorý ste hľadali. Kompeltná výbava pre bábätko na notino.sk!