Odsávačka na mlieko

Odsávačky na materské mlieko

Odsávačka mlieka je skvelým pomocníkom pre maminky, slúži totiž na rýchle získavanie materského mlieka z prsníka a zároveň pomáha stimulovať tvorbu mlieka a vo dne aj v noci uľaviť od naliatych pŕs medzi dojčením. Či už si prajete uchovať mlieko na neskoršie dokŕmenie bábätka, alebo riešite problém s dojčením, tá najlepšia odsávačka mlieka už na vás čaká na Notine!

Výhody odsávačky mlieka

 • Pomáha stimulovať tok mlieka a rieši niektoré ťažkosti s laktáciou či dojčením.
 • Uvoľní prsia pred dojčením či po ňom.
 • Je vhodná pre maminky, ktoré rodili cisárskym rezom, či ak sa bábätko narodilo predčasne a nedá sa dojčiť priložením k prsníku.
 • Umožňuje pripraviť mlieko do zásoby alebo nechať kŕmenie bábätka na iných členov domácnosti.
 • Odsávanie pomocou odsávačky je oveľa príjemnejšie než klasické odstriekavanie.
 • Odsávačka na mlieko nezaberie veľa miesta a je veľmi praktická aj na cesty.

Ako vybrať odsávačku mlieka

V ponuke nájdete manuálne a elektrické odsávačky, ktoré budú v období dojčenia verným pomocníkom. Pri výbere odsávačky zohľadnite aj častosť odsávania, objem zásobníka, systém odsávania a ďalšie funkcie. Poradíme vám, ako vybrať odsávačku na mlieko presne podľa vašich potrieb.

Typy odsávačiek

 • Ručná odsávačka mlieka je vhodná pre maminky, ktoré s tvorbou mlieka nemajú žiadny problém a chcú len uvoľniť a dobre vyprázdniť prsia alebo občas odsať mlieko do zásoby. Táto manuálna odsávačka mlieka je vybavená násadou, kde vzniká vákuum. K stimulácii prsníka dochádza ručným stlačením piestu a mlieko pomaly odkvapkáva do fľaštičky. Výhodou manuálnych odsávačiek je nižšia cena, ale ide o menej pohodlný variant.
 • Elektrická odsávačka mlieka ponúka maminkám vyšší komfort pri pravidelnom odsávaní. Ak si prajete ustáliť zvýšenú laktáciu a uvoľniť prsia aj niekoľkokrát denne, bude pre vás rýchlejšou a účinnejšou voľbou elektrická odsávačka na mlieko než manuálna. V sacej hlavici opäť vzniká vákuum, k samotnej stimulácii prsníka však dochádza automaticky a môžete si zvoliť silu aj rýchlosť odsávania mlieka. Elektrická odsávačka na mlieko je buď na batérie, na zapojenie do elektrickej siete, alebo na napájanie z akumulátora cez USB kábel a niektoré typy odsávačiek sú aj kombinované.

Objem zásobníka

Objem zásobníka sa obvykle pohybuje medzi 120 ml až 300 ml. Pri výbere odsávačky zvážte aj to, koľko mlieka potrebujete denne odsať a či sú v balení náhradné zásobníky na mlieko. Fľaše sa obvykle dajú aj dokúpiť zvlášť.

Spôsob odsávania mlieka

 • Jednofázová odsávačka na mlieko je vhodná pre maminky, ktoré s tvorbou mlieka nemajú problém. Pri odsávaní si maminka môže regulovať vákuum tak, aby sa cítila čo najpohodlnejšie.
 • Dvojfázová odsávačka na mlieko je vhodná pre maminky, ktoré po pôrode potrebujú rozbehnúť a ustáliť laktáciu. Tento druh odsávačiek verne napodobňuje spôsob dojčenia bábätka a prebieha tak v dvoch fázach. V stimulačnej fáze najprv dochádza k príprave prsníka a satia bez vytekania mlieka a nasleduje fáza laktačná, keď sa začína samotné odsávanie mlieka.
 • Trojfázová odsávačka na mlieko je vhodná pre maminky s problémami pri dojčení. Pomáha ustáliť a zvýšiť laktáciu a okrem fázy satia a stimulácie prsník aj masíruje.

Ďalšie funkcie odsávačky mlieka

Niektoré odsávačky na mlieko majú aj ďalšie funkcie, ktoré môžu spríjemniť odsávanie. Patrí medzi ne:

 • Masážna vložka na zmiernenie bolestivosti pŕs.
 • Displej s ukazovateľom stavu batérie.
 • Stimulačný režim na zlepšenie laktácie.
 • Regulácia intenzity odsávania.

Ako správne odsať mlieko odsávačkou?

Pred prvým odsávaním si dôkladne preštudujte príbalové informácie. Všeobecne však platí, že maminka by mala byť v pokoji a pohode a odsávanie začať jemnou masážou pŕs a vypitím teplého čaju, zahriatím v sprche či teplým obkladom.

Odsávačka materského mlieka je nevyhnutným spoločníkom v náročnom období dojčenia. Uľaví pri problémoch s laktáciou a boľavých prsiach. Prezrite si bohatú ponuku odsávačiek ešte dnes.