Potenie dokáže človeka poriadne potrápiť, ide však o absolútne bežnú funkciu ľudského tela, ktorá je navyše aj zdraviu prospešná. Keď ho teda nie je veľa.
Bežné verzus nadmerné potenie
Pot, ktorý je pôvodne bez zápachu, tvorí z 99 % voda a z 1 % soľ a vylučuje sa prostredníctvom ekrinných potných žliaz. Telo sa tak ochladzuje počas horúčav alebo pri fyzickej aktivite. S potom sa môžete stretnúť aj počas stresových situácií. Vtedy hovoríme o tzv. emocionálnom potení, keď sú aktívne navyše aj apokrinné žľazy.
Silné potenie sa však niekedy objaví aj vtedy, keď ste v absolútnej pohode a v ideálnej teplote, teda bez žiadnej vonkajšej príčiny. A práve vtedy ide o nadmerné potenie, čiže hyperhidrózu.
Nadmerné potenie - príčiny a druhy
Za hlavnú príčinu nadmerného potenia možno považovať zvýšenú aktivitu ekrinných potných žliaz. Môžete sa stretnúť s dvoma typmi hyperhidrózy – primárnou (fokálnou) a sekundárnou:
- Primárna hyperhidróza má veľmi často dedičný pôvod, prvýkrát sa jej príznaky objavujú už v puberte. Ide o stav, keď časť mozgu regulujúca potenie vyšle ekrinným žľazám signál, aj keď na to nie je dôvod. A vy sa tak začnete potiť.
- Oproti tomu príčiny sekundárnej hyperhidrózy sa môžu líšiť. Spôsobujú ju najrôznejšie stavy a faktory počas celého života: tehotenstvo, menopauza, srdcové alebo iné ochorenia, obezita, užívanie návykových látok alebo liekov.
Ako zabrániť nadmernému poteniu
Trápi vás nadmerné potenie hlavy a krku, tváre, nôh alebo v podpazuší? Skúste vo svojom živote zmeniť pár vecí. Jedna malá zmena môže mať nečakané výsledky. Ako na nadmerné potenie:
- Obmedzte korenené jedlá, kávu a alkohol.
- Noste oblečenie z prírodných materiálov, napríklad z bavlny alebo ľanu.
- Nezabúdajte piť dostatočné množstvo nesladených tekutín.
- Ranné sprchovanie môže tiež pomôcť.
- Vyhýbajte sa pobytu na priamom slnku.
- Stavte na kvalitný antiperspirant proti nadmernému poteniu, ktorý blokuje tvorbu potu.
Antiperspirant proti nadmernému poteniu
Antiperspirant proti nadmernému poteniu v podpazuší môže byť vhodným riešením, keď chcete obmedziť samotnú tvorbu potu. Obsahuje účinné látky, ktoré pôsobia na ekrinné a apokrinné potné žľazy a čiastočne blokujú ich činnosť. V ponuke nájdete aj účinné antiperspiranty, ktoré pôsobia aj niekoľko dní. Neznamená to, že by ste sa v tom čase nemali sprchovať, ale že účinná blokácia potných žliaz vydrží dlhšie.
Najlepšie antiperspiranty
Dezodorant proti nadmernému poteniu?
Na rozdiel od antiperspirantu dezodorant neblokuje samotnú tvorbu potu. Zamedzuje však reakciám potu s baktériami na koži, najčastejšie v podpazuší, pri ktorých môže dochádzať k nepríjemnému zápachu. Potenie teda neobmedzí, ale je vhodným doplnkom k antiperspirantu.
Najlepšie dezodoranty
Liečba nadmerného potenia alebo Keď už antiperspirant nestačí
Nezaberá na vás žiadna z bežných metód proti poteniu? Riešením môže byť odborná lekárska pomoc. Medzi najznámejšie spôsoby, ako obmedziť funkciu potných žliaz, patrí botulotoxín A, lontoforéza (elektroliečba) alebo anticholinergické lieky. Všetky tieto metódy absolvujte vždy po odbornej konzultácii s lekárom.