Ashwagandha, ašvaganda, indický ženšen, vitánia snodarná, Withania somnifera… Nech už použijete ktorýkoľvek názov, ide o to isté: o adaptogénnu bylinu, ktorá sa používa v ajurvéde už dlhé roky a teraz si už pár rokov hľadá uplatnenie u osôb s nadmerným stresom. Ashwagandha – kedy užívať, ako a aké sú jej úskalia.
Názov ašvaganda vznikol z jej vône – vraj má „konskú vôňu“ a zároveň dodáva silu koňa. A v sanskrte znamená „ashva“ kôň a „gandha“ vôňa. Ashwagandha sa používa už tisíce rokov. Prvé písomné zmienky sa o nej objavujú na prelome letopočtov v ajurvédskych spisoch. V Indii sa užívala v tradičnej ajurvédskej medicíne na širokú škálu problémov. Koreň ashwagandhy bol v tom období považovaný za:
… a plno ďalších „liečiv“. V súčasnosti sú deklarované účinky ashwagandhy trochu striedmejšie, ale aj tento suplement stojí za pozornosť.
Za adaptogény sa považujú látky (často bylinky alebo huby), ktoré sú schopné zmierniť subjektívne vnímanie stresu a prípadne zabrániť (zmierniť) negatívne vplyvy stresu na organizmus. Okrem ašvagandy k nim radíme napríklad ženšen, macu peruánsku alebo vitálne huby.
Ashwagandha sa klasifikuje ako adaptogén, čo znamená, že by mala vedieť pomôcť zvyšovať odolnosť tela voči stresu, pomáhať s bojom proti úzkostiam a prispievať ku kvalitnejšiemu spánku. Záujem o ashwagandhu rastie aj medzi športovcami a mužmi, ktorým klesá množstvo testosterónu v tele. Ashwagandha sa študuje aj pre zlepšenie VO2 max (čo je hlavný ukazovateľ kardiovaskulárneho výkonu) a rýchlejšiu regeneráciu po silovom tréningu.
Zatiaľ sa ashwagandha zdá byť v odporúčaných dávkach bezpečná. Je možné, že u niektorých ľudí môže spôsobiť ospalosť a útlm, pri príliš vysokej dávke zase ako akýkoľvek iný doplnok stravy vyvolať zvracanie, hnačku a ďalšie. Užívaniu ashwagandhy by sa úplne mali vyhnúť tehotné ženy a malé deti.
Ashwagandha obsahuje mnoho bioaktívnych zlúčenín: alkaloidy, flavonoidy, glykozidy, steroidy a steroidné laktóny – z nich zmienime hlavne withanolidy, ktoré sa považujú za hlavnú „účinnú látku“ ashwagandhy – zvyšujú toleranciu stresu a priaznivo ovplyvňujú aj funkciu imunitného systému.
Podľa štúdií vraj dokáže priamo ovplyvňovať os hypotalamus-hypofýza-nadobličky, čo je systém v ľudskom organizme, ktorý hrá ústrednú rolu v stresovej reakcii. Preto spôsobí, že sa vylučuje nižšie množstvo stresového hormónu kortizolu. Okrem toho ashwagandha pravdepodobne mení signalizáciu niekoľkých neurotransmiterov, ktoré pri úzkostných poruchách nefungujú tak, ako by mali.
Ašvaganda rastie v suchých oblastiach Indie a Afriky. Dorastá až do 1,5 metra, má malé listy a zelenožlté kvety. Dá sa však účelne pestovať ako izbová rastlina aj v našich podmienkach.
Za účinnú dennú dávku ashwagandhy sa považuje 250 – 600 mg extraktu z koreňa denne, pričom si ju možno rozdeliť do dvoch denných dávok – jedna ráno, jedna večer. Pred začiatkom užívania je vhodné poradiť sa s odborníkom. V akých formách je ashwagandha dostupná?
Tip: Zaujíma vás ashwagandha a ako dlho ju užívať? Podľa odborníkov by ste ju mali užívať maximálne tri mesiace v kuse, potom je vhodné dať si od nej na chvíľu pauzu.
Ak je váš život plný stresu, vyskúšajte ashwagandhu alebo niektorý z ďalších adaptogénov aj vy. Na Notine nájdete aj najrôznejšie superpotraviny, vitamíny a minerály a ďalšie doplnky stravy.