Rovnako ako vitamíny, aj minerály sú mikroživiny, ktoré nutne potrebujeme pre správne fungovanie nášho organizmu. V ľudskom tele sa vyskytuje dohromady asi 25 minerálnych látok a podľa toho, v akom množstve tieto látky telo potrebuje, sa rozdeľujú na dve skupiny – makroprvky alebo minerály (sodík, draslík, horčík, vápnik, fosfor, chlór, síra a ďalšie) a mikroprvky alebo stopové prvky (železo, meď, zinok, jód, fluór, mangán, selén, chróm a ďalšie). Makroprvkov telo potrebuje väčšie množstvo, zatiaľ čo stopových prvkov potrebuje menej.
Zaujímavosť: Správne sa pod pojmom „minerály“ skrývajú nerasty (pyrit, kalcit, hematit a pod.). Tie „minerály“, ktoré užívame v strave pre správny chod organizmu, sa správne nazývajú minerálne látky. Keďže názov „minerály“ je pre minerálne látky už zaužívaný pojem, používame aj tu v texte oba názvy.
Čo sú minerály?
Minerálne látky sú anorganické látky, ktoré sa podieľajú napríklad na:
- stave imunitného systému,
- správnom fungovaní metabolických pochodov,
- stavbe telesných tkanív a mnohých ďalších dôležitých funkciách.
Naše telo si minerály nevie vyrobiť (rovnako ako väčšinu vitamínov), preto je nutné prijímať ich v strave. Nachádza sa naozaj každá dôležitá minerálna látka v potravinách? Áno, ale samozrejme, že každý vitamín, minerál a stopový prvok sa bude v inej miere vyskytovať v iných druhoch potravín. Preto je dôležitá strava s pestrou škálu potravín, vrátane hojnosti ovocia a zeleniny. Ak to tak nie je alebo ste po úraze, v období tehotenstva, rastu a pod., je vhodné si na ich dostatok dať pozor a do tela ich špeciálne dopĺňať – pomocou doplnkov stravy.
Delenie minerálov
To sa v rôznych zdrojoch rôzni. Niekedy sa minerály delia na tri skupiny – makroprvky, mikroprvky a zvlášť ešte stopové prvky. My sme využili jednoduchšie delenie a pod stopové prvky sme zaradili aj mikroprvky. Význam minerálov ani stopových prvkov to však nijak nemení.
Najdôležitejšie minerály v tele
- Vápnik (kalcium) – prispieva k normálnej zrážanlivosti krvi, k normálnemu energetickému metabolizmu, k normálnej činnosti svalov, k normálnej funkcii nervových prenosov, k normálnej funkcii tráviacich enzýmov a je potrebný na udržanie normálneho stavu kostí a zubov.
- Fosfor – spolu s vápnikom je súčasťou kostí a zubov, je súčasťou fosfolipidov, fosfoproteínov, nukleových kyselín, enzýmov a ďalších dôležitých látok pre metabolizmus.
- Horčík (magnézium) – prispieva k zníženiu únavy a vyčerpania, k normálnemu energetickému metabolizmu a normálnej psychickej činnosti, napomáha udržaniu normálneho stavu kostí a zubov.
- Sodík a draslík – udržujú rovnovážne osmotické pomery.
Nedostatok minerálov v tele – príznaky
- Vápnik – osteomalácia, osteoporóza, tachykardia, poruchy zrážanlivosti krvi…
- Fosfor – deficit fosforu sa samostatne prakticky nevyskytuje, väčšinou je súčasťou nedostatku vápnika.
- Horčík – poruchy nervovo-svalového dráždenia, poškodenie cievnych stien, tetánia...
- Sodík a draslík – vzniká nedostatkom tekutín (a ich stratou potením či hnačkou) a prejavuje sa dehydratáciou, nízkym krvným tlakom, apatiou, kŕčmi…
Nadbytok minerálov – príznaky
- Vápnik – obličkové kamene, zvýšené usadzovanie vápnika v stenách ciev a mäkkých tkanív, tráviace ťažkosti (zápcha, nevoľnosť a zvracanie), psychické poruchy…
- Fosfor – hrozí jedincom s ochorením obličiek, poruchou metabolizmu hormónu prištítnych teliesok a ochorením tráviaceho traktu…
- Horčík – nízky krvný tlak, závrat, nechutenstvo, nadúvanie, hnačka, svalová slabosť, únava…
- Sodík – hypertenzia
- Draslík – brnenie v končatinách, pocity slabosti, zvracanie, hnačky…
Čo sú stopové prvky?
Laicky povedané, stopový prvok je minerál, ktorého však telo potrebuje v podstatne menšom množstve (oficiálna definícia je koncentrácia nižšia než 100 mg, zatiaľ čo u minerálnych látok je to 100 mg a viac).
Najdôležitejšie stopové prvky:
- Železo – prispieva k normálnemu energetickému metabolizmu, k normálnym rozpoznávacím funkciám, k normálnej tvorbe červených krviniek a hemoglobínu, k normálnemu prenosu kyslíka v tele, k normálnej funkcii imunitného systému, k zníženiu únavy a vyčerpania, podieľa sa na procese delenia buniek.
- Zinok – prispieva k normálnemu metabolizmu kyselín, zásad a makroživín, vitamínu A, udržaniu normálneho stavu kostí, vlasov, nechtov, pokožky a zraku a k normálnej funkcii imunitného systému.
- Jód – podieľa sa na tvorbe hormónov štítnej žľazy a prispieva k normálnemu rastu detí.
- Meď – prispieva k udržaniu normálneho stavu spojivových tkanív, k normálnemu energetickému metabolizmu, k normálnej činnosti nervovej sústavy, k normálnej pigmentácii vlasov a pokožky a k normálnemu prenosu železa v tele. Ďalej prispieva k normálnej funkcii imunitného systému a k ochrane buniek pred oxidačným stresom.
- Selén – prispieva k normálnej spermatogenéze, k udržaniu normálneho stavu vlasov a nechtov, k normálnej funkcii imunitného systému, k normálnej činnosti štítnej žľazy a k ochrane buniek pred oxidačným stresom.
- Chróm – prispieva k normálnemu metabolizmu makroživín a k udržaniu normálnej hladiny glukózy v krvi.
- Mangán – prispieva k normálnemu energetickému metabolizmu, k udržaniu normálneho stavu kostí, k normálnej tvorbe spojivových tkanív, k ochrane buniek pred oxidačným stresom.
- Molybdén – prispieva k normálnemu metabolizmu sírnych aminokyselín.
Nedostatok stopových prvkov – príznaky
- Železo – anémia, únava až vyčerpanie, bolesti hlavy, bledá pokožka…
- Zinok – znížená imunita, zhoršenie akné, horší zrak a vlasy, spomalenie hojenia rán…
- Jód – struma, kreténizmus, oneskorenie fyzického vývoja, zníženie plodnosti…
- Meď – anémia (a s ňou súvisiace neurologické poruchy), strata pigmentu, vypadávanie vlasov…
- Selén – kardiomyopatia, osteoartropatia, nadmerné vypadávanie vlasov, lámanie nechtov, zníženie plodnosti…
- Chróm – bolesti hlavy, podráždenosť, návaly nevoľnosti, nepokoj, únava…
- Mangán – zvýšené riziko ochorenia na cukrovku, zvýšená hladina cholesterolu a krvného tlaku, nevoľnosti, kŕče…
- Molybdén – bol zaznamenaný výnimočne (u ľudí so vzácnymi genetickými chybami) a prejavuje sa vážnym poškodením mozgu.
Nadbytok stopových prvkov
- Železo – poškodenie podžalúdkovej žľazy, pečene a srdca
- Zinok – bolesti brucha, nevoľnosť a zvracanie, zhoršené vstrebávanie medi –> anémia
- Jód – zvýšená činnosť štítnej žľazy, vypadávanie vlasov, únava, chudnutie, triaška…
- Meď – poškodenie pečene, demencia, kŕče, triaška…
- Selén – zhoršená kvalita vlasov a nechtov, brnenie končatín, psychické ťažkosti, postihnutie pečene…
- Chróm – výnimočne
- Mangán – poruchy nervovej sústavy a pečene
- Molybdén – žalúdočné ťažkosti, dna
Koloidné minerály
Koloidné minerály sú minerály v tekutej forme, ktoré sa niekoľkonásobne lepšie vstrebávajú. Je to dané aj ich tekutou formou, ktorá je všeobecne lepšie vstrebateľná. V súčasnosti ide o najlepšie minerály.
Ako doplniť minerály v tele
Vitamíny a minerálne látky potrebuje každý. A hlavne v detstve, tehotenstve a pri zvýšenej športovej aktivite sme vystavení vyššej potrebe príjmu minerálov a vitamínov. V takom prípade je vhodné zvážiť komplex vitamínov a minerálov, čo je najrýchlejší spôsob, ako doplniť minerály. Vyberte si u nás ten najlepší pre vaše potreby:
Okrem vitamínov a minerálov u nás nájdete aj zdravú výživu, superpotraviny alebo čaje.