Kozmetika na problematickú pleť, ktorá pomôže
Problematická pleť a akné netrápi len mladých a dospievajúcich, mastná až aknózna pleť nás totiž vie pekne potrápiť aj v dospelosti. Zvýšené mastenie pleti môže mať veľa príčin, od hormonálnych zmien, stresu a nedostatku spánku až po nevhodnú kozmetiku. Lesklá mastná pleť a prípadné komedóny a vyrážky sa potom najčastejšie objavujú na čele, brade, lícach, krku či na chrbte.
Doprajte problematickej pleti špeciálnu starostlivosť, ktorá zjemňuje pokožku, znižuje tvorbu mazu a dostatočne ju hydratuje. Prezradíme vám, čo na problematickú pleť funguje najlepšie!
Problematická pleť v dospelosti a v puberte – čo ju spôsobuje?
Problematická a aknózna pleť sa obvykle začína prejavovať v puberte, keď v tele prebiehajú veľké hormonálne zmeny stimulujúce mazové žliazky k nadmernej činnosti. Ak pleť produkuje nadmerné množstvo mazu a odumreté kožné bunky nie sú dostatočne odlučované z pleti, dochádza k ich hromadeniu vo folikule, čo spôsobuje biele a čierne bodky na tvári a po tele. Len čo sa však hormonálne zmeny stabilizujú, stav pokožky by sa mal ustáliť a zlepšiť.
No ak vás mastiaca sa pokožka trápi aj v neskoršom veku, môže byť problematická pleť po tridsiatke a ďalej spôsobená niekoľkými faktormi:
- Znečistené ovzdušie a prašné prostredie.
- Nadmerné vystavovanie pleti škodlivému UV žiareniu.
- Strava s nedostatkom vitamínov a minerálov.
- Nadmerná konzumácia alkoholu a fajčenie.
- Nekvalitný spánok, nervozita a stres.
- Nevhodná kozmetika, mastné a agresívne prípravky na čistenie pleti s vysokým pH.
- Časté dotýkanie sa tváre či vytláčanie vyrážok prstami, ktoré do pokožky zanášajú baktérie.
- Hormonálne zmeny v tehotenstve, po pôrode, po vysadení antikoncepcie alebo počas menštruácie či menopauzy.
Náš tip: Problematická pleť v puberte aj v dospelosti je naozaj len na krôčik od akné. Prečítajte si o ďalších príčinách mastenia pleti, vzniku komedónov a vyrážok na stránke ako sa zbaviť akné.
Základy starostlivosti o problematickú pleť
- Odličovanie a čistenie problematickej pleti – starostlivé odlíčenie make-upu a zbavenie pleti nečistôt je alfou a omegou na ceste k ozdraveniu pokožky. Mastná pokožka ocení šetrný čistiaci gél na problematickú pleť, pleťové toniká či micelárnu vodu, a to pri čistení aspoň dvakrát denne (ráno a večer).
- Kvalitná kozmetika – základom starostlivosti o mastnú pleť je rozhodne špeciálna kozmetika pre problematickú pleť so sklonom k akné, ktorá obsahuje aktívne látky podporujúce jej upokojenie, hydratáciu a výživu. Medzi účinné látky ideálne pre mastnú pleť patrí blahodarný tea tree olej, marocký íl, slimačí extrakt alebo niacínamid.
- Intenzívna hydratácia – jednou z hlavných príčin mastnej pleti môže byť dehydratácia. Vyberte si hydratačnú starostlivosť na problematickú pleť či nekomedogénne rastlinné oleje, ktoré uzamykajú vlahu vo vnútri pokožky a navracajú jej stratenú rovnováhu.
- Dodržujte pitný režim – aby bola dostatočne stimulovaná ochranná funkcia kožnej bariéry, je nutné hydratáciu do pokožky dodávať aj zvnútra.
- Kvalitný odpočinok – nedostatok spánku a stres počas dňa sa veľmi rýchlo prejaví aj na pleti. Narušenie rovnováhy tela totiž zvyšuje tvorbu kožného mazu. Pokúste sa zamerať na kvalitný spánok a podporte ho pomocou tých najjemnejších pomocníkov, ako je hodvábna maska na spanie alebo hodvábna obliečka na vankúš, ktoré podporujú prirodzenú hydratáciu pleti a nedráždia pokožku.
- Vyvážená strava – skladba stravy sa podpisuje aj na kvalite pokožky. Snažte sa vyberať potraviny s dostatočným obsahom esenciálnych mastných kyselín a vitamínov a minerálov, ako je selén, zinok, biotín a vitamín A či vitamín D. Naopak, vyhýbajte sa potravinám s vysokým obsahom uhľohydrátov a vysokým glykemickým indexom.
- Ochranný faktor SPF – pobyt na slniečku môže pokožke so sklonom k tvorbe vyrážok zdanlivo prospievať, z dlhodobého hľadiska však dochádza k vysychaniu pokožky a narušovaniu kožnej bariéry, ktorá hromadí kožný maz pod povrchom. Vždy si preto chráňte pokožku ľahkými pleťovými krémami s SPF pre problematickú pleť.
- Konzultácia s dermatológom – ak vás problematická pleť trápi aj po zmene životného štýlu, odporúčame konzultáciu s odborníkom, ktorý vám poradí vhodné prípravky na problematickú pleť a možné kozmetické ošetrenie.
Najlepšia kozmetika na problematickú pleť
Ako na problematickú pleť? Stav pleti by sa mal postupne začať zlepšovať, ak:
- Zvolíte šetrné produkty na čistenie pleti, najlepšie s neutrálnym pH (5,5).
- Všetky pleťové prípravky na akné rešpektujú základné potreby mastnej pleti.
- Pravidelne používate hydratačný krém na aknóznu, problematickú pleť. Ten najlepší krém na problematickú pleť by mal dokonale vyživiť mastnú pokožku oslabenú vysušujúcou liečbou a zároveň redukovať jej nedokonalosti, kožný maz a prípadne zjemňovať stopy a jazvy po akné.
- Vyživujúce oleje na pleť, korekčné tyčinky a make-up sú vždy nekomedogénnej povahy.
- Pravidelne ošetrujete pleť prípravkami na čierne bodky, aby sa prečistili a zúžili póry.
- V akútnych prípadoch je vhodná aj lokálna starostlivosť na pleť, ktorá sa zameriava na prípadné vyrážky a vriedky, upokojuje začervenanie a podráždenie a podporuje prirodzenú regeneráciu.
Náš tip: Praktická sada na problematickú pleť obvykle obsahuje všetko potrebné na dokonalé odlíčenie, vyčistenie či vyživenie pokožky. Doprajte si ucelenú starostlivosť a dostaňte problémy s pleťou pod kontrolu!