Prejsť na hlavný obsah

Ako na zapareniny

Čo sú zapareniny?

Zapareninám sa odborne hovorí intertrigo. Sú to červené až začervenané plochy pokožky, ktorá sa dostatočne nevetrala a zaparila sa. Zapareniny typicky trápia malé bábätká, ale časté sú aj u obéznych ľudí, ktorým sa tvoria v kožných záhyboch. U bábätiek sa so zapareninami najčastejšie stretnete na slabinách, zadočku, v podpazuší alebo pod krkom.

Uľavte bábätku od nepríjemného zaparenia a zoznámte sa s tipmi, ako sa zaparenín zbaviť a ako im čo najlepšie predchádzať!

Prečo je bábätko zaparené?

Veľa maminiek si myslí, že zaparené bábätko na 100 % spozná. V hlave totiž majú zafixovanú predstavu škaredo vyzerajúcich červených máp na pokožke. Pravdou je, že akékoľvek začervenanie nie je normálne. Aj mierne sčervenená koža je zaparená koža, takže ak si nie ste istá, či je zrovna vaše bábätko zaparené, porovnajte farbu postihnutého miesta s farbou kože trebárs na ručičkách.

Zapareniny najčastejšie vznikajú v dôsledku nevetranej pokožky. Ak používate jednorazové plienky, meňte ich často, ideálne hneď po prvom pocikaní. Pokakaný zadoček neutierajte vlhčenými obrúskami, ale pod prúdom tečúcej vlažnej vody. A pred nasadením čistej plienky nechajte pokožku vždy prevetrať a dôkladne, ale jemne ju osušte. Aj mierne vlhká koža sa zvykne rýchlo zapariť.

 

Ak používate látkové plienky, pravidelne ich perte v detskom, hypoalergénnom pracom prostriedku bez parfumácie.

Príčinou zaparenín môže byť aj nevhodná veľkosť plienky. Nepotrebuje vaše bábätko väčšiu veľkosť? Neriaďte sa odporúčanými kilami na obale, ale vlastným úsudkom. To isté platí o oblečení, voľnejšie je oveľa priedušnejšie.

Syntetické materiály, vďaka ktorým je oblečenie elastické, tiež prispievajú k vzniku zaparenín. Voľte také oblečenie, ktoré je z väčšej časti bavlnené alebo ľanové a elastanu má len okolo 5 %.

Zapareniny sa bábätku spravidla nevyhnú v prípade hnačky. Na mieste je zvýšený hygienický režim, oplachovanie pri každom prebaľovaní a mazanie ochranným krémom.

celý text skryť text

Ako zapareniny správne ošetriť

Mať zaparené bábätko nie je žiadna hanba, môže sa to stať každej maminke. Hanbou by bolo mávnuť nad tým rukou. Čo robiť, keď rozbalíte plienku a zistíte, že sa dieťa zaparilo?

1. Bábätko jemne, ale dôkladne umyte vlažnou vodou, prípadne neparfumovaným mydlom. Do kúpeľa môžete pridať harmanček alebo trebárs nechtíkový olej, ktoré pomôžu upokojiť pokožku. Ak doma máte sušené byliny, stačí ich pár minút lúhovať a potom priliať do kúpeľa.

2. Kožu následne jemným ťupkaním bavlnenou alebo lepšie bambusovou plienkou osušte. Bambusové a mušelínové plienky sú síce drahšie, zato majú oveľa hebkejšiu textúru a sú šetrnejšie ku koži.

 

3. Najviac začervenané miesta ošetrite masťou na zapareniny. Možno ich budete musieť vyskúšať viac, než zistíte, ktorá funguje zrovna na vaše bábätko. Jednou z najpopulárnejších je určite Sudocrem, hypoalergénna biela masť so zinkom. Detský zásyp skôr neodporúčame kvôli jeho kontroverzným kauzám s obsahom karcinogénnych látok. Veľa maminiek navyše zmieňuje, že zvykne v kožných záhyboch hrudkovatieť.

4. Kľúčový moment! Bábätku nedávajte plienku, ale nechajte ho čo najdlhšie batoliť sa bez nej. Ak je zima, nasaďte mu ponožky, tričko a prehoďte cez neho ľahkú deku. Akokoľvek sú dnešné plienky priedušné, pokožke sa vždy lepšie dýcha bez nich.

Zbaviť sa zaparenín občas pár dní trvá. Základom je udržovať pokožku suchú, čistú a dobre vetranú. Ak so zapareninami bojujete dlhšie než týždeň, navštívte pediatra. K zapareniu sa mohli pridať kvasinky, s ktorými vám pomôže masť na predpis.

celý text skryť text