Odsávačka hlienov pre bábätká

Odsávačky hlienov a soplíkov pre najmenších

Vyčistí každý detský noštek! Kvalitná odsávačka hlienov by mala patriť do každej výbavičky pre bábätko. Je ideálnym pomocníkom, ak bábätko trápia hlieny a upchatý nos pri nádche, ale využijete ju aj pri každodennej hygiene a odstraňovaní nečistôt z nosa bábätka. Preto je potrebná odsávačka na nos, s ktorou sa nielen ľahko manipuluje, ale sa aj jednoducho čistí. Poradíme vám, ako si vybrať tú najlepšiu nosnú odsávačku už dnes.

Ako vybrať odsávačku hlienov

Bábätku sa do nosa každý deň dostávajú nečistoty, ktoré spôsobujú podráždenie a môžu tak vyvolať tvorbu hlienu. Upchatý nos bábätka, ktoré si ho ešte nevie samo vyfúkať či dýchať ústami, spôsobuje problémy s dýchaním, pitím mlieka a nepokojný spánok. Odsávačka na soplík pomáha rýchlo a šetrne uľaviť od hlienu a dá sa používať už od novorodeneckého veku.

Typy odsávačiek nosa

Jednotlivé odsávačky sa líšia spôsobom použitia, vzhľadom, hlučnosťou a účinnosťou.

 • Nosná hadičková alebo ručná odsávačka hlienov sa veľmi ľahko používa a je tichá. Pomocou hadičiek, z ktorých jedna sa zavedie do nosnej dierky dieťaťa a druhá do vašich úst, dochádza k šetrnému odsávaniu hlienu, ktorý zostáva v nádobke medzi týmito hadičkami. Ide o veľmi skladný typ odsávačky vhodný prevažne na miernu nádchu.
 • Balóniková odsávačka na sople je tichá, praktická a vhodná na každodenné použitie. Funguje na princípe balónika, ktorého koncovku zavediete do nosnej dierky dieťaťa a pri uvoľnení balónika sa vytvorí podtlak, ktorý do neho potom pomaly nasaje hlien.
 • Nosná odsávačka na vysávač je vhodná na domáce použitie na naozaj silnú nádchu. Tento typ odsávačky na hlien treba pripojiť k vysávaču, v prípade potreby ju možno ovládať aj ústami. Odsávačka hlienov na vysávač je veľmi efektívna, ale hluk z vysávača môže byť bábätku nepríjemný.
 • Elektrická odsávačka hlienov je na ceruzkové batérie a ide o veľmi účinný typ odsávačky vhodný na silnú nádchu. Je nielen tichá, ale aj skladná a vhodná na cesty.

Ako sa používa odsávačka soplíkov

Odsávanie pomocou odsávačky soplíkov nemusí byť bábätku vždy príjemné, ale ide o rýchly a veľmi ľahký proces, ktorý prinesie vytúženú úľavu od upchatého nosa. Prinášame niekoľko praktických tipov, ktoré môžu uľahčiť odsávanie hlienu bábätkám:

 • Pred prvým použitím odsávačky si vždy pozorne prečítajte príbalovú informáciu.
 • Pred samotným odsávaním nastriekajte bábätku do nosa kvapky z morskej vody určené pre vek vášho dieťaťa a nechajte ich pôsobiť aspoň 3 minúty. Morská voda urýchli rozpúšťanie a uvoľnenie hlienu a uľahčí odsávanie.
 • Pri odsávaní hlienu pomocou balónikovej odsávačky balónik najprv stlačte, vložte hadičku na okraj nosnej dierky a potom balónik uvoľnite.
 • Ak sa vám nepodarí zachytiť všetko, koncom odsávačky v nosnej dierke mierne pohybujte.
 • Detská odsávačka hlienov sa môže použiť aj v noci, ak upchatý nos ruší pokojný spánok bábätka.
 • Ak lekár odporučil sprej do nosa, aplikujte ho až po vyčistení nosa.

Ako vyčistiť odsávačku do nosa

Odsávačky hlienov treba vyčistiť pri prvom aj pred každým ďalším použitím a po ňom.

 • Pred prvým použitím odsávačku umyte horúcou vodou. Ak to výrobca odporúča, môžete ju aj sterilizovať vyvarením.
 • Po každom odsávaní odsávačku rozoberte a všetky časti dôkladne umyte či sterilizujte.
 • Odsávačka do nosa musí pred ďalším použitím vždy dokonale vyschnúť.
 • Na čistenie nikdy nepoužívajte dezinfekčné roztoky ani alkohol.

Používanie nosnej odsávačky ľahko a rýchlo uľaví nosu bábätka od hlienov a nečistôt, ktoré môžu spôsobovať nepríjemné komplikácie. Praktická hadičková odsávačka si poradí s každým soplíkom, balóniková skvele padne do každej prebaľovacej tašky. Vyberte si tú najlepšiu odsávačku hlienov pre dojčatá na notino.sk.