Ako správne dojčiť
Akú polohu a techniku zvoliť, ako dlho, ako často a čo v tomto období jesť? Naučte sa všetko o dojčení a zistite, čo k nemu budete potrebovať.
Väčšina prvorodičiek sa na dojčenie teší. Pravdou tiež je, že majú o dojčení najrôznejšie skreslené ideály a sú potom často vyvedené z miery vo chvíli, keď všetko okolo dojčenia neklape presne tak, ako má.
Začiatky
Novorodené bábätko je dobré priložiť k prsníku bezprostredne po pôrode, v tej chvíli je jeho sací reflex veľmi silný a vy máte dobrú šancu, že sa bábätko bez problémov prisaje. Nebuďte prekvapená, keď prisatie prvé dni (niekedy týždne) bolí, prsia na dojčenie jednoducho nie sú zvyknuté a potrebujú čas, aby sa adaptovali. Aj preto si zaobstarajte do zásoby hojivý krém na bradavky, ktorého lacnejšou alternatívou je čistý lanolín, ktorý zoženiete v každej lekárni.
Mliečne žľazy spočiatku produkujú kolostrum, úplne jedinečný kokteil vitamínov šitý na mieru vášmu bábätku. Po niekoľkých dňoch sa spustí produkcia materského mlieka, ktoré je najprirodzenejšou výživou dieťaťa v prvých mesiacoch jeho života.
Bábätko spočiatku prikladajte každé dve hodiny, ku každému prsníku na 10 až 30 minút. Naozaj je celkom normálne dojčiť zozačiatku aj 12-krát denne. Čo sa týka polohy pri dojčení, každej žene vyhovuje niečo iné. Niektorá rada dojčí v sede s dojčiacim vankúšom podopierajúcim bábätko, iná v ľahu na boku.
A čo keď je mlieka málo?
Akokoľvek stresujúca pre vás môže byť situácia, keď nemáte mlieka dostatok, neprepadajte panike. Skúste sa s bábätkom veľa túliť a maznať, pretože práve kontakt matky s dieťaťom často funguje ako spúšťač dojčenia. Na pomoc si tiež neváhajte zavolať laktačnú poradkyňu, ktorá vám určite ochotne pomôže. Určite nič nepokazíte pravidelným popíjaním čaju pre dojčiace matky.
Napriek tomu sa niekedy stáva, že sa mlieko nespustí vôbec alebo ho skrátka máte málo. V takom prípade vám dnešný trh ponúka veľké množstvo kvalitných umelých mliek. Zbytočne sa tým netrápte a skúste k situácii pristupovať športovo. Najdôležitejšie napokon je, aby vaše dieťa nebolo hladné.
Ako jesť a nejesť, keď dojčíte
Zozačiatku skúste vyradiť potraviny, ktoré nadúvajú. Možno doma máte bábätko, ktorému brokolicová polievka nasledovaná hrachovou kašou s čerstvým pečivom nič neurobí, pravdepodobnejšie však je, že by vás po takom menu čakala bezsenná noc plná plaču kvôli zastaveným vetrom.
Nafukujúce potraviny zaraďujte postupne a sama čoskoro spoznáte, čo je pre vaše dieťa to najlepšie. A ak sa vám predsa len boľavé bruško nevyhne, zaobstarajte ako prvú pomoc kvapky Espumisan, Babycalm alebo detské probiotiká BioGaia.
Pri jedle myslite na to, že čo jete vy, je, obrazne povedané, aj vaše bábätko. Preto jedzte kvalitné biele aj červené mäso, ryby, ovocie a zeleninu, ryžu, zemiaky alebo napríklad ovsené vločky. Pite čaje pre dojčiace matky, nesýtenú vodu alebo čerstvé ovocné šťavy.
Svoj jedálny lístok môžete doplniť aj o vitamíny, z ktorých najpopulárnejší je najpravdepodobnejšie Femibion.
Ako dlho dojčiť?
Na túto otázku vám nikto neodpovie. Stretnete sa s názorom, že rastom prvých zúbkov dáva príroda najavo, že je načase začať prechádzať na pevnú stravu a do roka postupne dojčenie vysadiť. Iné mamy dojčia až do troch, piatich rokov a sú spokojné tiež.
Nemenej dôležité je spomenúť, že je celkom v poriadku, aj keď dojčiť nechcete. Je to len vaše rozhodnutie a nikto nemá právo vás zaň súdiť. Dojčenie je síce veľmi prirodzená vec, ale zároveň môže byť zdrojom melancholických až depresívnych nálad. Riaďte sa vždy vlastným úsudkom a nebojte sa stáť si za svojím názorom.
Ako si dojčenie uľahčiť
Prvé dni a týždne s novorodencom bývajú emočne veľmi vypäté. Prejavuje sa to okrem iného tým, že kedykoľvek budete počuť detský plač (či už vášho dieťaťa, alebo cudzieho), vypočujete si dojemnú historku o šteniatku alebo uvidíte idylickú rodinu v reklame na prací prášok, samovoľne sa vám spustí mlieko. V tej chvíli je dobré mať v podprsenke jednorazové či prateľné vložky do podprsenky, ktoré mlieko zachytia a vám nepremokne tričko.
Podprsenka na dojčenie je ďalším skvelým vynálezom, ktorý vám dojčenie výrazne urýchli a uľahčí. Takisto klobúčiky na dojčenie, ktoré dokážu uľaviť od bolestivého dojčenia alebo pomôcť v prípade vtiahnutých alebo plochých bradaviek.
Ak máte mlieka priveľa, najrýchlejšie vám uľaví odsávačka mlieka. Zároveň však obvykle platí pravidlo, že ponuka reaguje na dopyt, a tak čím častejšie budete odsávať, tým viac mlieka sa vám vytvorí. Odsávačka teda môže byť paradoxne riešením aj nedostatku mlieka.