Vlhko, teplo, nedostatok vzduchu a nepríjemné dráždenie pleti. Prostredie pod rúškom je živnou pôdou pre vznik najrôznejších kožných problémov. Rovnako ako sa rúška stali symbolom našej doby, stáva sa ním maskné – teda akné z rúšok. Ako s maskné bojovať a ako predchádzať jeho vzniku?
Čo je maskné a ako vzniká
Maskné je stav kože spôsobený dlhodobým nosením ochrany úst a nosa, teda rúšok a respirátorov. Je najčastejším typom tzv. acne mechanica – mechanického akné.
Kombináciou mechanického trenia, tepla, zlého prístupu vzduchu a vlhka z potenia, dýchania a hovorenia vzniká pod rúškom ideálne prostredie pre množenie mikroorganizmov a upchávania pórov. Drobné trhlinky spôsobené trením rúška o tvár uľahčujú prenikanie nečistôt a baktérií do kože. Póry sa zanášajú a na koži sa vytvárajú rôzne formy akné od nenápadných vyrážok a čiernych bodiek až po závažnejšie cystické akné.
Ako predísť vzniku maskné
Prevencia je prvým krokom k úspechu. Dodržujte zásady správneho nosenia rúšok a znížte riziko výskytu maskné na minimum:
- Noste rúško len tam, kde je to nutné. Pri pobyte na čerstvom vzduchu, kde nie ste v kontakte s ostatnými ľuďmi, ho odložte a nechajte pleť dýchať.
- Zamedzte množeniu baktérií pod rúškom tým, že budete rúško pravidelne meniť – aj niekoľkokrát denne. Papierové rúško zvlhne už po asi 20 minútach nosenia a potom je čas vyhodiť ho a vziať si nové. Ak máte tú možnosť, pred nasadením nového rúška nechajte pleť chvíľu „vyvetrať“.
- Ak nosíte látkové rúško, po každom použití ho vyperte či vyvarte a následne vyžehlite. Používajte šetrné pracie prostriedky a vynechajte aviváž, ktorá by mohla dráždiť pleť a podporovať upchávanie pórov.
- Látkové rúška si zaobstarajte z príjemného materiálu – najlepšie zo 100 % bavlny. Mali by vám perfektne sedieť, nikde neškrtiť, zbytočne nedrieť a nedráždiť pleť. Pred prvým použitím ich vždy vyperte a vyžehlite.
Ako sa zbaviť maskné
Prvé vyrážky z rúška sa už objavili? Potom je čas nahradiť bežnú starostlivosť o pleť špecializovanou kozmetikou na maskné a vytvoriť si novú rutinu v starostlivosti o pleť.
Starostlivosť o pleť pod rúškom
Skôr než si ráno nasadíte rúško, pleť musí byť dokonale čistá a chránená pred trením. Pri dennej rutine dodržujte nasledujúce pravidlá:
- Pleť si umyte vodou a špeciálnou penou, emulziou či gélom na akné. Dočistiť ju môžete jemným tonikom.
- Po vyčistení naneste hydratačný krém – ten vytvorí tenkú ochrannú vrstvu medzi pleťou a rúškom a tým obmedzí mechanické trenie.
- Zvoľte nekomedogénny krém na tvár s jemnou textúrou, ktorý vám neupchá póry a pleť zbytočne nezaťaží. Skvele poslúžia gélové krémy, ale aj ľahučké pleťové séra.
- Stavte na starostlivosť s antioxidantmi, ktoré budú pleť chrániť pred negatívnymi vonkajšími vplyvmi.
- Naopak, vyhnite sa hutným výživným krémom, vazelíne, príliš mastným produktom a produktom, ktoré podporujú tvorbu mazu.
- Cez deň vynechajte prípravky s retinolom a inými potenciálne dráždivými látkami. Rúško kvôli oklúzii zvyšuje účinnosť aktívnych látok, čo sa na pleti môže prejaviť negatívne.
- Krém na maskné aplikujte aspoň 15 minút pred nasadením rúška, aby sa dostatočne vstrebal a jeho zvyšky sa neotreli do rúška.
Večerná rutina proti maskné
Večer by ste si mali pleť opäť hĺbkovo vyčistiť a použiť prípravky na maskné, ktoré prispejú k regenerácii namáhanej pleti pod rúškom:
- Pleť si vyčistite ihneď po návrate domov. Cez deň sa na nej pod rúškom nahromadil pot, maz a nečistoty, ktoré treba čo najskôr odstrániť a zamedziť zanášaniu pórov.
- Do večernej rutiny zaraďte prípravky na maskné s obsahom aktívnych látok na problematickú pleť – benzoylperoxidu, kyseliny salicylovej a ďalších AHA kyselín. S ich aplikáciou však buďte opatrní, hlavne ak máte pleť po nosení rúška veľmi podráždenú. V tom prípade zvoľte nižšiu koncentráciu alebo ich aspoň dočasne nahraďte jemnými upokojujúcimi a hydratačnými prípravkami.
- Aby ste predišli podráždeniu, nepoužívajte viac produktov s aktívnymi látkami na maskné naraz. Intenzívnejšiu lokálnu starostlivosť na akné aplikujte len na jednotlivé vyrážky, nie na celú tvár. Ak ste zvyknutí používať produkty s retinolom, aplikujte jeden večer retinol a druhý večer lokálnu starostlivosť, nie oboje naraz.
- Aspoň raz za týždeň doprajte pleti upokojujúcu pleťovú masku, ktorá pleť osvieži a zregeneruje.
Aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky, dodržujte aj ďalšie rady, ako sa zbaviť akné: vyrážky si nevytláčajte, nesiahajte si na tvár špinavými rukami, dostatočne pite, jedzte zdravo, a hlavne zostaňte pokojní.
Najlepšie produkty na maskné
Líčenie pod rúškom a maskné
Dermatológovia nosenie make-upu pod rúškom neodporúčajú. Môže prispievať k zanášaniu pórov a tým k zhoršovaniu stavu maskné. Jeho používanie by ste tak mali pri nosení rúška obmedziť na minimum. No ak predsa len potrebujete maskné zamaskovať make-upom, pamätajte, že menej je viac a dodržujte niekoľko základných pravidiel, ktoré minimalizujú prípadné negatívne vplyvy na pleť:
- Make-up vždy nanášajte na vyčistenú a hydratovanú pleť a s dostatočným predstihom pred nasadením rúška.
- Pred nanášaním make-upu si umyte ruky. Ak na aplikáciu make-upu používate štetec alebo hubku, pravidelne ich umývajte.
- Stavte na nekomedogénny make-up so zložením, ktoré neupcháva póry. Ideálne vyberajte špeciálny make-up pre problematickú pleť od výrobcov dermokozmetiky, ktorý svojím zložením aknóznu pleť zároveň ošetruje.
- Make-up zapudrujte fixačným púdrom, ktorý obmedzí riziko oteru make-upu do rúška.
- Ak potrebujete zakryť len mierne prejavy maskné, vystačíte si aj s ľahkým BB krémom, ktorý menej zaťažuje pleť.
- Make-up odlíčte hneď, ako to bude možné, aby pleť mohla čo najskôr znovu dýchať. Pleť následne dôkladne vyčistite.