Prejsť na hlavný obsah

Vitamín C na pleť aj vlasy

Čistý vitamín C, čiže kyselina L-askorbová, je najdôležitejším derivátom vitamínu C využívaným v kozmetickom priemysle. Ide o účinnú látku, ktorá sa rýchlo vstrebáva do pokožky a vytvára ochranný štít odolávajúci pôsobeniu voľných radikálov, toxínov a slnečnému žiareniu. Prírodný vitamín C sa nachádza v mnohých plodoch (citrusy, šípky alebo brokolica) a na kozmetické účely sa vyrába tiež synteticky. Kyselina askorbová je nestabilná látka a až vďaka moderným technológiám sa ju darí udržať aktívnu, preto sa v súčasnosti považuje za opätovne nájdený prírodný zázrak.

 

Vlastnosti vitamínu C

Voľné radikály vznikajúce zo škodlivého UV žiarenia, znečistené prostredie a toxíny majú na svedomí predčasné starnutie kože aj zhoršenie kvality vlasov. Vitamín C pôsobí ako silný antioxidant a vďaka svojim rýchlym účinkom dokáže pri pravidelnej starostlivosti navrátiť pleti žiarivý vzhľad bez vrások a vlasom zdravú krásu.

Účinky vitamínu C na pleť

 • Pôsobí ako silný antioxidant a chráni bunky pred poškodením voľnými radikálmi.
 • Eliminuje pigmentové škvrny, starecké škvrny a vyrovnáva tón pleti.
 • Poskytuje ochranu pred poškodením pleti slnkom.
 • Má silné protizápalové účinky a urýchľuje proces regenerácie drobných poranení a jaziev po akné.
 • Zabraňuje deštrukcii kolagénových vláken v pokožke a podporuje ich tvorbu, čím spomaľuje proces starnutia kože a viditeľne redukuje vrásky.
 • Dodáva pleti žiarivejší a zdravší vzhľad, pokožka je pri pravidelnom používaní navyše pevnejšia a pružnejšia.
 • Podporuje exfoliáciu (olupovanie) pleti a zjemňuje štruktúru pokožky.
 • Zaisťuje okysličenie pleti.

Účinky vitamínu C na vlasy

 • Ošetruje suché a poškodené vlasy a chráni ich pred škodlivým slnečným žiarením a voľnými radikálmi.
 • Revitalizuje vlasové vlákno po celej dĺžke a chráni vlasy pred lámaním a štiepením.
 • Stimuluje tvorbu kolagénu a zlepšuje rast aj kvalitu vlasov.
 • Pôsobí ako prevencia proti vypadávaniu vlasov.
 • Pomáha znižovať pH, čím zlepšuje uzatváranie a uhladenie povrchu vlasu. Vlasy sú tak žiarivo lesklé.

Kozmetika s vitamínom C

Rovnako ako posilňuje vitamín C imunitu celého tela a chráni telo pred škodlivými vírusmi, vytvára ochranný štít aj na našej pleti a vlasoch. Vďaka svojim silným antioxidačným účinkom bojujúcim s predčasným starnutím kože je považovaný za malý zázrak. Telo si však vitamín C nevytvára samo a je dôležité dodávať ho prostredníctvom správnej stravy aj starostlivosti o pleť a vlasy. Kozmetika s vitamínom C je vhodná pre všetky typy pleti, obávať sa jej nemusíte ani v prípade, že je vaša pleť veľmi suchá alebo citlivá.

Pleťové krémy s vitamínom C sú skvelou voľbou pre zrelú pleť, začať s nimi však môžete omnoho skôr, pôsobia totiž ako prevencia proti predčasnému starnutiu pokožky a tvorbe pigmentových škvŕn. Kyselinu L-askorbovú v starostlivosti o pleť nájdeme v rôznych koncentráciách, odporúčané rozmedzie je 10 – 15 percent. Pri prvom použití aplikujte produkty s vitamínom C iba 1× denne a postupne zaraďujte aj ďalšiu starostlivosť.

Sérum s vitamínom C môžete pravidelne používať pod svoj denný krém. Pred nanesením krému ho nechajte chvíľu vstrebať. Jeho účinky sú rýchle a vaša pleť bude pôsobiť zdravším a rozjasneným dojmom. Sérum s vitamínom C skladujte na tmavom, chladnom mieste, nebojte sa ho dať napríklad do chladničky.

Vlasová starostlivosť s vitamínom C navracia vlasom vitalitu a stimuluje ich rast. Zaraďte do starostlivosti o vlasy kondicionér, masku a šampón s vitamínom C. V lete budú vaše vlasy chránené pred poškodením chlórom aj škodlivým slnečným žiarením. V zime bude vitamín C pôsobiť ako prevencia proti štiepeniu a lámaniu vlasov spôsobených nepriazňou počasia.

Objavte kvalitné šampóny, séra alebo krémy na tvár s vitamínom C a doplňte nimi svoj denný aj večerný ošetrujúci rituál! Vašou odmenou bude žiarivo zdravá pokožka a silné lesklé vlasy.

celý text skryť text