Aminokyseliny
- Neobsahuje alergény 74
- Sója 2
- Hotový nápoj 3
- Kapsuly 31
- Prášok 36
- Tablety 6
- Ananás 6
- Bez príchute 16
- Broskyňa 3
- Citrón 9
- Cola 1
- Čerešňa 1
- Čierne ríbezle 2
- Grapefruit 1
- Jablko 4
- Jahoda 4
- Lesné ovocie 1
- Limetka 2
- Malina 5
- Mango 9
- Mäta 1
- Melón 2
- Pomaranč 4
- Tropické ovocie 6
- Višňa 2
- Bez laktózy 13
- Bez lepku 15
- Bez pridaného cukru 22
- Vegan 38
- Allnutrition 3
- BeastPink 2
- BioTechUSA 6
- Extrifit 3
- GreenFood Nutrition 13
- GymBeam 7
- Isoline 1
- Lipoxal 1
- Maxxwin 18
- MyProtein 1
- NOCCO 1
- Nutrend 3
- PRO!BRANDS 2
- Reflex Nutrition 4
- SFD Nutrition 1
- Solgar 2
- Swanson 4
- Viridian Nutrition 4
Aminokyseliny pre lepšiu regeneráciu aj podporu rastu svalov
V športovej výžive sa aminokyseliny skloňujú najmä preto, lebo sú stavebnou zložkou svalov. A preto sa ich suplementácia spája s lepšou regeneráciou, ochranou svalov, podporou rastu svalov, navyšovaním sily a veľa ďalšieho. Aké aminokyseliny existujú a kedy je vhodné doplňovať ich pomocou výživových doplnkov?
Čo sú aminokyseliny
Aminokyseliny sú dôležitou základnou stavebnou jednotkou všemožných štruktúr v živých organizmoch. Inými slovami: každá bielkovina v živočíšnom aj rastlinnom organizme sa skladá z niekoľkých aminokyselín. Všetky svaly, hormóny, enzýmy a ďalšie funkčné látky v našom tele sa skladajú z aminokyselín – konkrétne z 20 rôznych biogénnych aminokyselín, ktoré nazývame aj proteínogénne aminokyseliny, alfa aminokyseliny alebo L-aminokyseliny.
Esenciálne a neesenciálne aminokyseliny
Týchto zmienených 20 aminokyselín delíme na dve hlavné skupiny:
- Esenciálne aminokyseliny sú tie, ktoré si telo nedokáže samo vytvoriť. Je ich dohromady 8 (valín, leucín, izoleucín, fenylalanín, tryptofan, lyzín, metionín a treonín) a sme odkázaní na ich príjem v našej strave alebo pomocou suplementu. V tých ich nájdeme pod označením EAA aminokyseliny (z anglického Essential Amino Acids).
- Neesenciálne aminokyseliny si, naopak, naše telo vytvoriť dokáže, a to buď z esenciálnych aminokyselín, alebo z procesu štiepenia bielkovín. Vďaka tomu je čiastočne pokrytá potreba týchto látok pre organizmus kedykoľvek. Patrí sem napríklad aminokyselina alanín, glutamín, kyselina glutámová či tyrozín.
Niekedy sa ešte stretnete s pojmom semiesenciálne aminokyseliny. Sú to také, ktoré si naše telo dokáže vyrobiť v prípade núdze.
Čo je limitujúca aminokyselina?
Limitujúca aminokyselina je taká, ktorá sa v bielkovine vyskytuje v najmenšom množstve vo vzťahu k potrebe ľudského tela, a my ju teda musíme získať z iného zdroja.
Na čo sú aminokyseliny?
Všeobecne je doplňovanie aminokyselín pri cvičení prospešné pre športovcov, ktorí chcú efektívne naberať či udržať svaly, ochraňovať svalovú hmotu pred rozpadom a podporiť svoj silový aj vytrvalostný výkon.
Zdroje aminokyselín
Aminokyseliny v potravinách
Absolútne jednoducho: zdroje aminokyselín = zdroje bielkovín. Všetkých 20 aminokyselín bežne nájdeme v mäse, vajciach, mliečnych výrobkoch a ďalších typicky živočíšnych zdrojoch bielkovín. Nie sú to však jediní zástupcovia toho, čo obsahuje aminokyseliny. Rastlinné bielkoviny ich, samozrejme, obsahujú tiež, nebude ich tu však zastúpených všetkých 20.
Aminokyseliny vo výživových doplnkoch
- BCAA aminokyseliny – s tými sa budeme stretávať najčastejšie. Ide o trojicu esenciálnych aminokyselín (leucín, izoleucín a valín), ktoré sa podieľajú na ochrane a tvorbe novej svalovej hmoty.
- EAA aminokyseliny – sa začínajú objavovať čím ďalej, tým častejšie. Ide o všetkých 9 esenciálnych aminokyselín – vrátane vyššie zmienených BCAA.
- L-arginín – je semi-esenciálna aminokyselina, ktorá pomáha prekrveniu svalov pred tréningom a je častou ingredienciou v predtréningovkách.
- L-citrulín – je neesenciálna aminokyselina, ktorá podobne ako arginín pomáha prekrviť svaly pred tréningom.
- L-glutamín – je neesenciálna aminokyselina, ktorej suplementácia by mala pomáhať regenerácii po tréningu a tiež podporovať imunitu.
- Komplexné aminokyseliny – sú výživové doplnky, ktoré kombinujú niekoľko tu spomenutých aminokyselín pre synergický či väčší efekt.
- Aminokyseliny v proteíne však aj tak vyhrávajú na celej čiare. Taký srvátkový proteín bude vždy obsahovať všetky základné aminokyseliny (teda kompletné spektrum aminokyselín), a preto sa po tréningu hodí najviac. V prípade vegánskeho proteínu bude záležať na zložení – napr. ryžový proteín bude obsahovať iné spektrum aminokyselín než hrachový. Preto je vhodné vždy sa pozerať po viaczložkových rastlinných proteínoch, aby bolo spektrum aminokyselín čo najširšie.
Na notino.sk nájdete rôzne formy výživových doplnkov s aminokyselinami – tablety, kapsuly, prášok alebo ampulky s nápojom –, ale aj ďalšiu športovú výživu, ako sú gainery, proteínové prášky alebo vitamíny pre športovcov. Vyberte si aj vy!
Súvisiace
Chudnutie | Kyselina listová | Kreatín | Kyselina hyalurónová |
Vitamíny na vlasy | Omega 3 mastné kyseliny | BCAA aminokyseliny | MSM na kĺby |
Top značky