Každý športovec, rekreačný či profesionálny, sa chce zlepšovať. Ubehnúť určitú vzdialenosť rýchlejšie, menej sa pri aktivite zadýchať, zdvihnúť na činke viac kilo… Pre neustály progres je však okrem správnej stravy nutné hlavne pravidelne trénovať. Čo ale robiť, keď sa nám na tréning niekedy nechce a potrebujeme trošku nakopnúť? (Nielen) preto vznikli doplnky stravy pre športovcov, ktoré nás k tréningu dokážu skvele nabudiť: nakopávače, stimulanty a energizéry.
Nakopávač, energizér, stimulant, pre-workout… Všetky tieto pomenovania označujú doplnok stravy, ktorý má za úlohu nabudiť telo k fyzickému výkonu. A nezáleží na tom, či ide o dlhý beh, niekoľkohodinovú cestu na bicykli, tréning v posilňovni, futbalový zápas alebo trebárs tréning vzpierania. Tieto doplnky stravy obsahujú rôzne látky, ktoré podporia výkon. Najčastejšie pôjde o:
Svojím spôsobom sa medzi nakopávače (práve vďaka obsahu stimulačných látok) radia aj spaľovače tuku, ktoré však okrem nabudenia organizmu dokážu napr. tlmiť hlad alebo zvýšiť potenie.
Ak sa chystáte na dlhší vytrvalostný športový výkon (a nemusí to byť len beh, ale aj trebárs plávanie, cyklistika, turistika), je okrem stimulačných látok vhodné jedlo s dostatočným množstvom sacharidov. Ak ste na to zabudli alebo počas samotného výkonu cítite, že vám dochádzajú baterky, môžu vás v priebehu výkonu zachrániť rôzne energetické tyčinky a energetické gély. Ide o sladké chuťovky s jednoducho stráviteľnými sacharidmi, ktoré vám vytrhnú (energetický) tŕň z päty.
Hlavne mužom, ktorým ide o nabratie svalovej hmoty, sa potom odporúča podpora testosterónu. Testosterón je mužský hormón, ktorý sa priamo podieľa na „mužnosti“, potencii, sile a napríklad aj množstve svalovej hmoty. No užívať priamo testosterón je nielen nelegálne, ale aj zdraviu nebezpečné. Na také účely však existuje bylinka Tribulus terrestris (kotvičník zemný), ktorá dokáže v tele stimulovať prirodzenú tvorbu testosterónu.
Ako nám napovedá ďalší názov pre nakopávač – pre workout – tento doplnok stravy je vhodné užiť pred tréningom (či vlastne akýmkoľvek športovým výkonom). Najčastejšie sa udáva čas 30 minút pred, jednotlivé výrobky sa však v tomto môžu líšiť formou a zložením, preto si vždy prečítajte pokyny výrobcu.
Nech už si zvolíte akékoľvek predtréningové stimulanty, rozhodne by mali byť len doplnok vhodnej predtréningovej stravy. Neviete, čo jesť pred tréningom? Vo všeobecnosti je výhodné zamerať sa na:
Naopak, vyvarujte sa vysokého množstva tuku a vlákniny. Tieto dve zložky potravy sa dlho trávia, a tak by vášmu výkonu mohli skôr uškodiť žalúdočnými nevoľnosťami a pocitmi ťažoby – aj keby ste použili tie najlepšie nakopávače.
Súvisiace
Chudnutie | Kyselina listová | Kreatín | Kyselina hyalurónová |
Vitamíny na vlasy | Omega 3 mastné kyseliny | BCAA aminokyseliny | MSM na kĺby |
Top značky